Dünyadaki En İlginç 5 Örümcek Robot! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Dünyadaki En İlginç 5 Örümcek Robot!

Dünya üzerindeki en ilginç örümcek robot hangisi? Örümcek robotlar neler yapacaklar? 5 ilginç örümcek robot, haberimizde...


Robot denildiğinde pek çoğumuzun aklına Sophia gibi insansı robotlar geliyor. Halbuki örümceklerden ilham alınarak geliştirilen 4 bacaklı robotların sayısı da çoğunlukta. Geliştirilen örümcek robotların çok yakın gelecekte arama kurtarma gibi pek çok alanda kullanılması bekleniyor. Peki dünya üzerindeki en ilginç örümcek robot hangisi? Görünce çok şaşıracağınız 5 örümcek robot, haberimizde…

Görünce çok şaşıracağınız 5 örümcek robot:

Robot dünyasına katılan yeni robotlar arasında örümcek robotlar da var. Bazılarının görüntüsü korkunç olsa da bu robotlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Teknik servis, casusluk ve hatta uzay araçları olarak kullanılabiliyor. Örümcek robotlar sanılanın aksine örümceklere çok benzemiyorlar. Genelde örümcekler 8 bacağa sahiptir. Örümcek robotların ise 6 bacağı var. Bazı örümcek robotlar ise hamam böceklerine benziyor. İşte en ilginç 5 örümcek robot:

1- Mars Spider Rover

NASA Mars’ta ve diğer gezegenlerde kullanmak üzere Mars Spider Rover’ı geliştirdi. Henüz uzayda denenmemiş olsa da gelecekte uzay teknolojisinde önemli bir rolü olacak.

2- Askeri mikro örümcek robotu

Askeri mikro örümcek robotları casusluk için çok önemli. Uzaktan kontrol edilebilen bu robotlar çok küçük olduğu için fark edilmiyor. Önceden kurulmuş bomba düzeneklerini bulmada kolaylık sağlıyor. Ses ve görüntü kaydı yapabilen modelleri de bulunuyor. Sadece örümcek değil sinek modelleri de mevcut.

3- Spider

Spider örümcek robotu kelimenin tam anlamıyla bir tamirci. ABD’de bir havayolu firması örümcek robotlara yatırım yaptı ve Spider’ı geliştirdi. Zeplinlerde yırtık ya da hava kaçıran bir delik olursa Spider dolaşıp, onu buluyor. Delikleri onardıktan sonra deliklerin bulunduğu yüzeyi bilgisayara aktarıyor. Şirket böylece fazla olan tamirat masrafını daha aza düşürüyor.

4- La Princesse

La Princesse diğer örümcek robotlara göre biraz farklı. Bu robotun boyu yaklaşık 15 metre. Bir sanat şirketi tarafından tasarlanan La Princesse İngiltere’de sergileniyor. La Princesse’nin yaklaşık maliyeti ise 1.9 milyon pound.

5- Mondospider

La Princesse kadar büyük olmasa da Mondospider yaklaşık bir araba kadar. Taşıt olarak kullanılan bu örümcek robot dışardan bir hayli korkunç gözüküyor. 8 bacağının yürüme hareketini gerçekleştirmesiyle ilerliyor. Benzin yerine elektrikle çalışıyor. Mondospider bir sanat galerisinde sergileniyor.

Peki siz örümcek robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce hiç örümcek robot gördünüz mü? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Hayatımızı Kolaylaştıran 5 Akıllı Robot! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı