İlk Kez Duyacağınız 20 İlginç Bilgi!

Çoğunu belki de ilk kez duyacağınız enteresan bilgi havuzu ve şaşkınlığa sürüleyecek 20 ilginç gerçek, haberimizde.......

Dünya üzerinde bildiğimiz ve öğrendiğimiz çok şey var. Tabi bildiklerimiz, bilmediklerimizin ancak yarısı eder. Birçoğunuzun ilk defa duyacağı ilginç bilgilerden oluşan bilgi havuzu ve çoğunu belki de ilk kez duyacağınız 20 ilginç bilgi, haberimizde…

Bilgi havuzu: Az bilinen 20 enteresan bilgi

1- Dünya üzerinde bildiğimiz ya da bilmediğimiz onlarca hatta belki binlerce renk mevcut. Ama kırmızı renk, diğer renklere nazaran daha uzun bir dalga boyuna sahiptir. Gelişmekte olan bir bebeğin gözleri için kırmızı rengin işlenmesi daha kolaydır. Bu nedenle bebekler ilk kırmızı rengi görür.

2- Beyaz çikolata aslında çikolata değildir. Kakao içermez. Bildiğimiz beyaz çikolata, kakao yağı, süt ve şekerden yapılır.

3- Kahve çekirdekleri, kokuları nötrleştirmekte uzmandır. Hatta bu yüzden parfüm dükkanları, müşterilerin farklı kokuları algılayabilmesi için kahve çekirdeklerini koklamalarını isteyebilir.

4- Sizce bitkilerin duyguları var mı? Bu sorunun cevabı hala bir muamma. Ancak bitkilerin, belirli uyaranlara farklı şekillerde yanıt verdiği gözlemlenmiştir. Mesela bir bitkiye müzik dilettiğinizde, müzik onun daha hızlı büyümesini sağlar. Ancak ağır müzikler dinletirseniz solup ölebilirler.

5- Bir insan ortalama olarak konuştuğu konunun yüzde 60’ını kendisini hakkında konuşarak geçirir.

Toz sandığınız şey aslında ölü cildiniz!

6- Mavi renk, dünya çapında en yaygın ve favori olan renktir. Onun hemen arkasında ise mor renk geliyor.

7- Doğru miktarda patates ve tereyağı sizi hayatta tutabilir. Çünkü patatesler karbonhidrat, tereyağı ise kolesterol açısından yüksektir.

8- Kuruyemişleri sevmeyenimiz yoktur. Özellikle kaju hem tadı hem fiyatı açısından oldukça etkileyici olabilir. Ancak kaju, bir kuruyemiş değil, meyvenin dışında yetişen tohumdur.

9- Evinizde, eşyalarınızın üzerinde bulunan tozun çoğu ölü cildinizdir. Çünkü İnsanlar her dakika 30.000 ila 40.000 ölü deri hücresi kaybeder.

10- Bilimin temel kurallarından biri ısının yukarı doğru hareket etmesidir. Bu sebepten bir yangın, yokuş yukarı ya da yanlamasına daha hızlı hareket eder ve yayılır.

Küfür edenler acıya daha dayanıklı!

bilgi havuzu ilginc bilgi moblobi

11- Uykunuzda düştüğünüzü hissettiniz mi? Sanırım yaşamayan yoktur. Yaşadığımız bu sarsıntının adı hipnik pisliktir. Bilimsel olarak hala açıklanamasa bile, yatma zamanına yakın anksiyete, kafein ve fiziksel aktivite, hipnik bir sarsıntı olasılığını artırır. Ayrıca genç insanlarda daha sık görülür.

12- Filler, diğer memelilerden farklı olarak daha uzun süre hamile kalırlar. Bu hamilelik 2 yıla kadar sürebilir. Ömürleri boyunca en fazla 4-5 çocuğa sahip olabilirler.

13- Keele Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, küfür kullanan gönüllülerin, küfür etmeyenlere göre yüzde 50 daha uzun süre acıya dayanabildiğini ortaya çıkardı.

14- 1770 yılında silgi icat edildi. Ancak o yıllardan önce insanlar bir şeyi silmek için rulo haline getirilmiş beyaz ekmek kullanıyorlardı.

15- Kurşun kalem, kelimesi, “küçük bir boya fırçası” anlamına gelen Eski Fransızca pincel kelimesinden geliyor.

Bir günde 2 kilo atık yapıyoruz!

16- Birçok araştırmaya göre, bir grup ile şarkı söylemek; oksitosin ve kortizol gibi hormonları kan dolaşımına salgılar, bizi mutlu eder ve stresi azaltır.

17- Uykuda konuşma bilimsel olarak somniloquy olarak bilinir.

18- Leonardo Da Vinci‘nin erteleme ve deneme eğilimi nedeniyle yalnızca 15 bitmiş tablo rekoru var.

19- Bir insan ortalama bir günde 2 kg atık yapar. Okyanuslara yılda 8 milyon ton çöp eklenir.

20- Philo Farnsworth 1927’de televizyonu icat etti. Ancak televizyon ticarileştirildi. Bu yüzden Philo, evinde televizyon izlenmesini yasakladı.

Peki sizin bildiğiniz farklı bilgi havuzu ve ilginç bilgiler var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Az Bilinen 15 Tuhaf Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğu Hakkındaki 10 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Dünyanın Yarattığı 3 Yeni Fobi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı