Gürültü Renklerinin Uyku Üzerindeki İlginç Etkileri!

Hangi renk gürültüde daha rahat uyuyabiliriz? Pembe gürültü hafızayı güçlendirir mi? Mavi gürültü neden kullanılmıyor? Haberimizde.

Bazı insanlar sessiz ortamlarda rahat uykuya dalıyorken bazıları ise sesli ortamda dahi uyuyabiliyorlar. İnsanların uyumasını engelleyen aslında sesler veya seslerin şiddeti değil. Bu durumun sebebi, sesin farklı gürültü çeşitlerinden olmasından kaynaklanıyor. Peki hangi gürültüde daha rahat uyuyabiliyoruz? En yüksek frekansa sahip gürültü hangi renk? İlginç detaylar, haberimizde…

Renkli gürültü nedir?

Her insanın uykuya dalmak için farklı yöntemleri var. Kimimiz uyumak için televizyonun karşısında bekleriz, kimimiz ise tercihimize göre müzik dinleriz. Bazıları için ise ışıksız, sessiz bir ortam uyumak için idealdir. Ama araştırmalara göre birçok insan tanıdık, huzurlu bir sesi tercih ediyor. Aslında bizim uyumamızı engelleyen veya uyandıran seslerin kendisi değil. Örneğin bir şimşek çakması, havlayan bir köpek sesi ya da kahkahalar ile gülen biri. Yani bizi uyandıran sesin kendisi değil de seste değişen frekanslar.

Beyaz, pembe, mavi gürültü olmak üzere farklı sesler var. Buradaki farklı renklerdeki ses çeşitleri farklı genlikler ve farklı frekanslarda rezonansa giriyor. Renkli gürültü çeşitlerinin hepsi aslında uyumanıza yardımcı olabilir.

Beyaz gürültüde rahat uyuyabilir miyiz?

Hangi yaşta olursanız olun beyaz gürültüde huzurla uyuyabilirsiniz. Her insanın rahatlıkla duyabileceği tüm frekansları barındırır. Bu yüzden dışarıdan gelecek gürültüleri kolaylıkla engeller. Beyaz gürültünün durağanlığı bizlerin sakince uykuya dalmamıza sebep olur. Sadece beyaz ses yayan Marpac Beyaz Gürültü Makinesi gibi makineler de bulunuyor. Dilerseniz daha önce paylaştığımız “Uyku Problemi Olanlar için Beyaz Gürültü Makineleri! ” başlıklı yazımızdaki önerileri de inceleyebilirsiniz.

Pembe gürültü hafızayı güçlendirir mi?

Pembe gürültü ise hafıza arttırmak ve daha fazla uyumak için insanların tercih ettiği bir çeşit. Düşük ve yüksek frekansların harmanlanmış hali. Dalga sesleri, hafif atıştıran bir yağmur sesi en naif örneğidir. Hem düşük hem de yüksek frekanslara sahip olması dışarıdan gelen gürültüleri daha kolay engeller ve daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olur. Örneğin işlek bir cadde üstünde yaşıyorsanız, dışarıdan gelen araçların motor seslerinden, şehrin gürültüsünden sizi korur. Honeywell’in DreamWeaver Uyku Fanı da bunlardan biri ve derin bir uyku için tercih edilebilir.

Kahverengi gürültü yüksek frekanslı mı?

Kahverengi gürültü, pembe gürültünün daha derin bir frekansta olanı. Kahverengi gürültüyü dinlemek, fırtınalı bir havada okyanus kenarında gezmeye benziyor. Sıvı içindeki parçacıkların hızlı ve rastgele hareketlerinden dolayı Brownian hareketi yani kahverengi gürültü deniliyor. LectroFan Klasik de bunu gerçekleştiren makinelerden biri ve  istediğiniz renkte ses yayarak uyumanıza yardımcı olabiliyor.

Mavi gürültü neden tercih edilmiyor?

Mavi gürültü ise daha çok yüksek frekanslıdır. Yüksek seslere karşı bir duyarlılığınız yoksa; dışardan gelen sesleri maskeler. Su hortumu dolaştığı zaman çıkardığı ses gibi ses çıkarır. Ses mühendisleri bu sesi biraz daha çekici kılmak için şarkıların arkasına eklenen remix gibi kasıtlı olarak işlem yapmaktadır. Bu işleme ise dithering denir. Dithering işlemi için genellikle mavi ses kullanılır.

Diğer renklerden daha sert olduğu için çoğunlukla üreticiler pek kullanmıyorlar. Ama Uyku Ses Terapi Sistemi Sound Oasis S-5000 Deluxe bu uygulama sesleri kişiselleştirmenizi ve mikslemenizi sağlayabiliyor.

Peki sizin iyi uyumamızı sağlayan veya sizi en çok rahatsız eden ses rengi hangisi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Teknolojinin Uyku Üzerindeki İlginç Etkileri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uyku Problemi Yaşayanlar için Robot Yastık Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uykunuzu İzleyen ve İyi Uyumanızı Sağlayan Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı