Evden Çalışırken Patronunuz Sizi Gözetliyor mu?

Koronavirüs süreci ile pek çok işyeri evden çalışma modeline geçti. Patronlar çalışanlarını gözetleyecek ilginç yöntemlere başvurmaya başladı, haberimizde..

Gündemi en çok etkisi altına alan Koronavirüs‘den kaynaklanan iş yerlerinin kapatılması sonucu bir çok şirket aldığı önlemler arasından evden çalışma modeline geçti. Ülkemizde olduğu gibi bir çok ülkede evler ofise dönüştü ve çalışmalar evden devam etti. Ancak bu yeni durum evden çalışanlar için ilginç bir siki de beraberinde getirdi. Çünkü patronlar çalışanları evden gözetlemeye başladı. İlginç detaylar, haberimizde…

Evden çalışma sırasında patronunuz sizi gözetliyor olabilir mi?

Artan korona vakalarından kaynaklı bir çok iş yeri evde çalışma durumuna geçti. Çalışma şartları evden çalışmaya müsait olan şirketler, ofiste bulunan çalışma koşullarını da evlere taşıdı. ABD’de yapılan anket ilginç bir sonucu da ortaya çıkardı. Buna göre evde yapılan çalışmaların ofis ortamında yapılan çalışmalara göre yüzde 48 daha verimli olduğu sonucu elde edildi.

ABD‘de şirket sahipleri çalışanlarının gün içerisinde neler yaptıklarını gözetlemek amacıyla bazı ilginç yöntemlere de başvurmaya başladı. Bunlardan biri de çalışanların kameralarını açık bırakma zorunluluğu oldu. ABD’deki bir şirket, satın almış olduğu yazılımı çalışanlarının kişisel bilgisayarlarına yükletti. Bu ilginç yazılım, çalışanlara kendi sistemine göre 0-100 arası puanlandırma yaptı. Bazı şirketler bu işi daha da ileriye götürerek, yazılımdan öte kamera sisteminin açık olması, tuş basım takibi gibi bazı takiplere de başvurdu. Bu yöntemler ile çalışanlarını gözetleyip, uyarılarda bulunuyorlar.

evden calisma gozetleme moblobi

Bu gibi durumlar sadece yurt dışında çalışanların başlarına gelmiyor. Bir bankanın müşteri hizmetleri covid-19 virüsü nedeniyle evden çalışma sistemine geçmesiyle, çalışanlarını görüntülü ve sesli kontrol etmeye başladı. Bilgisayar temin edilerek evde çalışmaya geçilen banka personeline kamerayla gözetim zorunluluğu getirdi. Bu durum sonucunda gözetleneceğini öğrenen çalışanlar, bu zorunlu çalışma dayatmasına tepki gösterdi. Ancak şirket, belirlediği bu yeni şartların, sözkonusu dönemde müşterilerinin herhangi bir mağduriyete uğramaması için daha doğrusu güvenlik amacıyla alındığını söylüyor.

Şirketin mesai süresi boyunca söz konusu müşteri hizmetleri olunca bu süreç 10 saat gibi bir zaman olabiliyor. Şirketin gözetleme durumu evde çalışmaya geçişte çalışanlara imzalatılan sözleşmede bir madde olarak yer alıyor. Sözleşmede zorunlu bazı durumlarda toplantı veya gözetim amaçlı olarak arama yapılabileceği yer alıyor.

Ancak çalışanlar konunun müşteri güvenliği ile ilgili olmadığını şirketin çalışanları mutlak kontrol mekanizmasının bir ürünü olduğunu söylüyorlar. Birçok işçinin evde tek kalmadığı ve evinde olan ailesiyle yaşadığı düşünüldüğünde; aile içinde olan gizli olması gereken durumlarında ifşalandığı ve ev halkının bu duruma zorunlu olarak katlaması gibi kötü sonuçlarda ortaya çıkıyor.

Peki siz evden çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu dönemde iş yerlerinin çalışanlarına uyguladığı bu tip baskılar ve hatta izleme programı kullanılması konusundaki görüşleriniz neler? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Çalışma Alanınız için 5 İlginç Teknolojik Cihaz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Dünyada Çalışmaya Uyum Sağlamanın 3 Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Evden Çalışanların İşini Kolaylaştıracak Teknolojik Cihazlar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı