Sosyal Medya Depresyona Girmeyi Kolaylaştırıyor! - Moblobi.com
Sosyal Medya

Sosyal Medya Depresyona Girmeyi Kolaylaştırıyor!

Sosyal medyadaki sanal dünya gençlerin ruh dünyalarını nasıl olumsuz etkiliyor? Sosyal medya yüzünden depresyon yaşayan yaş grubu hangisi? Haberimizde...


Depresyon ile pek çoğumuz başa çıkmaya çalışıyoruz. Üzülmek insani bir duygu elbette ki bu çok normal. Fakat bazı çevresel etmenler, duygularımızı çok ileri seviyede yaşamamıza sebep olabiliyor. Hepimizin yakından bildiği, bu etmenler arasında da sosyal medya platformları yer alıyor. Yapılan araştırmalar sosyal medyanın gençleri olumsuz etkilediği, depresyon yaşamalarına neden olduğunu gösteriyor. İlginç detaylar, haberimizde…

Sosyal medya ve depresyon gençlerin peşini bırakmıyor

Vaktimizin çoğunu harcadığımız sosyal medya platformları ve televizyonların izlenme süreleri epey artış gösteriyor. Bu durumun ise, gençlerin yaşam kaliteleri üzerinde ciddi etkileri olduğu ortaya çıktı. MYK Sainte-Justine ve Universite de Montreal bilimsel araştırma ekibinin yaptığı araştırmaya göre, sosyal medya kullanımındaki 1 saatlik artışın, 4 yıl boyunca depresyon boyutlarının ciddiyetinde 0.64 ünite bir artışla ilişkili olduğunu belirtiyor. Bireysel analiz yapıldığında ise sosyal medya kullanarak geçirilen ortalama süreyi 1 saat arttırmanın, aynı yıl içinde depresyon semptomlarının ciddiyetinde 0,41 birim artışla ilişkili olduğunu açıklıyor.

Söz konusu araştırma Montreal’deki 31 okuldan 3.826 öğrencinin 4 yıllık gelişim dönemleri boyunca incelenmiş. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde araştırma sonuçları bizlere şunu gösteriyor. 4 yıl boyunca yüksek düzeyde sosyal medya kullanımı olan gençlerin depresyon şiddetleri artma eğiliminde bulunuyor. Aynı oran televizyon izlenmeleri için de geçerli.

Ekranla daha az bağ gençleri yaşama bağlıyor

Geniş çaplı yapılan bu bilimsel araştırmaların amacı sosyal medyayı karalamak değil. Sadece sosyal medya kullanım sıklığının artmasının insan sağlığına ne tarz yan etkileri var bunları göz önüne sermek. Böylece bilinçli ve etkinlik sonuçlarını gözlemleyen bir kullanıcı kitlesi oluşturulmak istenmiş.

Ekran bağımlılığından kurtulmak için en iyi çözüm yollarından biri ise ekran sürelerini kısıtlamak. Hemen hemen pek çok akıllı cihazda ve popüler uygulamada bu özellik var. Ekran süresi özelliğini kullanarak, kişiler ne kadar ekrana bakabileceklerini belirleyebilirler. Bunu birkaç kez yaptıklarında alışacakları için, sosyal medyadan uzaklaşacaklardır.

Peki siz gençlerin sosyal medyaya bağımlı olduklarını düşünüyor musunuz? Sosyal medya depresyonu tetikliyor mu? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Telefona Bakmadığınızda Ekranı Kapatan Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Dijital Oyunlar Çocukların Ruh Dünyasını Bozuyor Mu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Kısıtlamak için 4 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı