Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Kısıtlamak için 4 İpucu!

Sosyal medyayı nasıl daha kontrollü kullanabiliriz? Kontrollü ve kısıtlı sosyal medya kullanımı için 4 pratik ipucu, haberimizde…

Günümüzün vazgeçilmezi olan sosyal medya kullanımı giderek artmaya devam ediyor. Artan dünya nüfusu da dijital büyümeyi etkiliyor. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanımı pandemi döneminde sosyal izolasyon süresi ile orantılı olarak artış göstermiş. Günlük sosyal medya kullanımı süresi ortalama 3 saatten, 5 saat 38 dakikaya kadar yükselmiş. Uzmanlar sosyal medyayı kontrollü ve bilinçli kullanmanın önemine dikkat çekiyor. Peki sosyal medyayı nasıl daha kontrollü kullanabiliriz? Sosyal medya kısıtı koymak için hangi yöntemler tercih ediliyor? 4 pratik ipucu, haberimizde…

Kontrollü ve kısıtlı sosyal medya kullanımı için 4 ipucu:

Sosyal medyanın verimliliğinizi ve günlük zaman yönetiminizi olumsuz etkilediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu sebeple birçok insan sosyal medyayı hayatından nasıl çıkarabileceğinin yollarını arıyor. Fakat günümüzün dijital dünyası ve gereksinimleri göz önüne alındığında sosyal medyasız bir hayat düşünemiyor olabilirsiniz. Bu sebeple uzmanlar dengeli ve bilinçli bir yaklaşım ile sosyal medyayı kısıtlamayı öneriyor. Sosyal medya kullanımını kontrol altına almaya yardımcı olan, zaman verilerinizi analiz edip kendinize günlük sosyal medya rutini oluşturabileceğiniz birçok araç ve yöntem var. Bu noktada önemli olan belirlenen rutine sadık kalarak istikrarlı bir şekilde sürdürebilmek. İşte bilinçli sosyal medya kullanımı için 4 pratik ipucu:

1- Sosyal Medyada Geçirilen Süreyi İzleyin

Sosyal medyaya çok fazla zaman harcadığınızı hissedebilirsiniz. Ama ne kadar çok? Ne kadar azaltmanız gerekiyor? Bu tür sorulara yanıt veren RescueTime, farklı sitelerde ve uygulamalarda geçirdiğiniz süreyi analiz edip, raporlayan bir araç. Ayrıca elde ettiği verilerden yola çıkarak sizin için zararlı olduğuna karar verdiği siteleri de engelleyebiliyor.

Ayrıca iOS, iPhone’unuzda ne kadar zaman harcadığınızı uygulama bazında analiz eden Ekran Saati adlı yerleşik bir araca sahip. Bu yüzden iPhone kullanıcılarının ekstra bir araç kullanmasına gerek yok.

2- Sosyal Ağ Sitelerini Engellemek için Tarayıcı Uzantılarını Kullanın

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, sosyal medya kullanımınızı sınırlamak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri, seçtiğiniz sitelere erişimi engelleyen bir tarayıcı uzantısı olabilir. Bunlardan bazıları sitelerde ve uygulamalarda geçirdiğiniz zamanı da analiz edebiliyor. Böylece aynı uzantı ile iki farklı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Farklı tarayıcı uzantıları da aynı engelleme hizmetini sunuyor. StrictWorkflow bu uzantılardan biri. Tarayıcınıza ekledikten sonra tarayıcı çubuğundaki simgeye tıklayarak seçtiğiniz siteleri engelleyebilirsiniz.

StayFocusd da bir başka bir tarayıcı uzantısı . Siteleri kalıcı olarak engellemenize veya farklı siteler için günlük zaman sınırları belirlemenize olanak tanıyor. Ayrıca videolar gibi belirli içerik türlerini engelleyebilmenizi sağlıyor.

3- Mobil Uygulamaların Zaman Sınırlarını Etkinleştirin

İOS cihazlarda  sosyal ağlar, oyunlar ve diğer tüm uygulamalar için zaman sınırları belirleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit: Telefonunuzdan Ayarlar> Ekran Süresi> Uygulama Sınırları bölümüne giderek kısıtlamak istediğiniz uygulamaları veya uygulama gruplarını seçebilirsiniz. Ardından, günlük bir zaman sınırı belirleyerek haftanın hangi günlerinde geçerli olacağını özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca Facebook ve Instagram gibi bazı mobil uygulamaların da zaman izleme özelliği var. Bu özellik, uygulamayı günde kaç dakika kullandığınızı izler ve size günlük rapor verir. Aynı zamanda bu özellik sayesinde uygulamada günlük olarak ne kadar zaman harcamak istediğinizi belirlemek mümkün. Böylece zaman sınırına ulaştığınızda uygulama içi bildirim alabilirsiniz.

4- Bildirimleri Devre Dışı Bırakın

Sosyal medyadan gelen bildirimler dikkat dağıtıcı olabiliyor. Gün içinde sosyal medya kullanmak istemediğinizde bildirimleri kapatabilirsiniz. Böylelikle odağınızın sosyal medya da olmasını engelleyebilirsiniz.

Bu tarz yöntemler ile sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltmayı başardığınızda size kalan zamanı nasıl değerlendireceğiniz önem kazanacak. Sosyal medya ve teknoloji kullanım amaçlarına göre hayatımıza değer katabiliyor. Bu sebeple önemli olan bilinçli kullanıcılar olarak değer yaratabilmek.

Peki siz sosyal medya kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Günde kaç saatinizi sosyal medyada geçiriyorsunuz? Bilinçli sosyal medya kullanımı için hangi önlemleri alıyorsunuz? Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ölünce Sosyal Medya Hesabınız Ne Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İlginç Stalk Taktikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sahte Sosyal Medya Hesabı Nasıl Anlaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya  butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı