Dijital Oyunlar Çocukların Ruh Dünyasını Bozuyor Mu?

Dijital oyunlar çocukları nasıl etkiliyor? Ebeveynler çocuklarını sanal dünyadaki tehditlerden korumak için ne yapmalılar? Haberimizde...

Teknolojinin insanlar tarafından benimsenmesi hiç zor olmadı. Zaten bir nesil teknolojinin içine doğdu. Teknolojiyle alakalı her yeni gelişmeye çabucak adapte oldular. Her ne kadar çocukların teknolojiyle birlikte büyümesi sevindirse de özellikle oynadıkları dijital oyunlar, onların kişiliklerini şekillendirmede rol oynuyor. Peki çocuklar oyun oynamaya neden bu kadar eğilimliler? Sanal oyunlardan kötü etkilenmemeleri için ebeveynlerin üstlerine düşen görevler neler? İpuçları, haberimizde…

Dijital oyunlar çocukları nasıl etkiliyor?

İçinde bulunduğumuz bilgi çağı, sunduğu pek çok yeniliğin yanında gerçeklik düzleminden sanal düzleme geçişinin yarattığı çalkantılı duyguları beraberinde getiriyor. Duygu, düşünce ve davranış üçgenindeki bu kırılmalar sosyal ilişkilerimize ve davranışlarımıza etki ediyor. Özellikle çağımızın teknolojisinde doğan dijital nesiller her iki durumun ayrımına varamıyorlar. Çocuklar söz konusu olduğundan ise en büyük ilgi alanlarını dijital oyunlar oluşturuyor. Ancak, bu sanal eğlence dünyasında onları bekleyen pek çok tehlike var.

Yalnızlık duygusu, çocukları oyun oynamaya mı itiyor?

Teknoloji ve çocuklar arasındaki etkileşimin birçok alana etkisi var. Sosyal iletişimden, öğrenme becerilerine ve fiziksel- psikolojik yönlerine değin pek çok unsurdan çocuklar etkilenebiliyorlar. Önceleri sokaklarda cirit atıp, oyunlar oynayan çocukların modern yapılarla yok olan alanları, tek gözlü odalara taşındı. Mahalleden uzaklaşan çocuklar da oyun arkadaşları olarak ebeveynlerini benimsediler.  Ebeveynlerin ise iş alanında kaybolmalarıyla hepten yalnız kalan çocuklar, kendilerini sihirli bir teknolojik dünyanın içerisinde oyun oynarken buldular.

Çocuklar oyun oynayarak can sıkıntısı, merak, adaptasyon, başarma arzusunu oluşturmak istiyorlar. Ama oyun içerikleri sadece bu ihtiyaçları giderme gayesi taşımayabilir. Oyunlara olan büyük talepten dolayı hızla gelişen dijital oyunlarda; bilinçli olarak toplumsal cinsiyetçilik, ırkçılık, saldırganlık, cinsellik gibi yoğun tartışmalı kavramlara yer veriliyor. Bu kavramlar, çocukların bilişsel yapılarına eklenmeye çalışılıyor. Çocukların bu tehlikeli platformlara açık olması tehlikenin boyutunu derinleştiriyor.

Ebeveynler dijital dünyaya karşı çocuklarını nasıl korumalılar?

Dijital oyunların çocuklar üzerindeki etkisi konusunda çocukların öncelikle de ebeveynlerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda okullarda çocuklara ve ebeveynlere eğitim verilebilir.

Çocuklarımızı korumakla ilgili alınabilecek bir başka önlem ise, oyunlar piyasaya çıkmadan önce eğitimcilerin olduğu bir komisyon tarafından onaylanıp, sonra yayımlanmalıdır. Böylece bu oyunlar çocuklarımızın tabletlerine düşmeden eğitimciler tarafından gözden geçirilmiş olur.

Ebeveynler ise çocuklarını eğitici oyunlara yönlendirebilir, onlara eşlik edebilirler. Ayrıca çocuklarının oynadıkları oyunları kontrol edip, oradan kurdukları arkadaşlıklardan haberdar olmalılar.

Peki siz dijital oyunların çocukları olumsuz etkilediğini düşünüyor musunuz? Dijital oyunlara karşı çocuklar nasıl bilinçlendirilmeli? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Guinness Rekorlar Kitabına Göre Dünyanın En Sevilen Oyunları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Kodlama Öğreten 5 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı