Ebeveynler için Güvenli İnternet Kullanma Rehberi!

Gençlerin ve çocukların internetteki zararlı içeriklerden korunarak, internet güvenli kullanmalarını sağlamak amacıyla Güvenli İnternet Günü (GİG) ortaya çıkmış. Her yıl Şubat ayının ikinci haftasındaki Salı günü kutlanıyor; ancak bu sene 5 Şubat Çarşamba gününe denk geliyor. Güvenli İnternet Günü (GİG), Avrupa Güvenli İnternet Ağı yani INSAFE tarafından 2004 yılında yılında ortaya çıkmış ve her yıl bu amaçla etkinlikler düzenlenmeye başlanmış. Avrupa Güvenli İnternet Ağı, Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde kurulmuş bir ağ. Yaklaşık 130 ülke bu güne katılarak etkinlikler düzenliyor. Ülkemizde de 2010 yılından beri bu güne özel çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2017 yılına ait paylaştığı verilere göre ülkemizdeki internet erişimi ve internetle tanışma yaşı iki yaşına kadar düşmüş durumda. Dünyadaki tablo da genel olarak buna benzer durumda. İsveç’te yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. İsveç’te yapılan araştırmalar da internetle tanışma yaşının iki yaşına kadar düştüğünü gösteriyor. Hatta araştırmada dünya genelinde 0 yaş 15 yaş arasındaki kullanıcıların sayısının 2 milyonu geçmiş olması oldukça dikkatleri çekiyor.

Hal böyle olunca ebeveynlerin çocuklarının güvenliğine dair endişeleri de artıyor. Şiddet içeren görüntüler, yabancılarla iletişim kurma ve konuşma olasılığı, müstehcen görüntüler ve bilgisayar oyunu bağımlılığı ebeveynleri endişelendiren konular arasında. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 2018 yılında bilgisayar oyunu bağımlılığını sağlık sorunu olarak tanımlamış durumda. Bu gibi pek çok sebep ebeveynleri, çocuklarının internet kullanımı ile ilgili önlemler almaya, bilgisayar ve akıllı cihazların kullanımının kontrol altında tutmaya zorluyor. Bu durum bazen çocuklarla ebeveynler arasında çatışmalar yaşanmasına da sebep oluyor.

İşte ebeveynlere yol gösterecek olan bilgiler ve güvenli internet kullanma rehberi:

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı