Google Asistan’a Verebileceğiniz En İyi 10 Komut!

Sesli asistanlar günlük hayatımızı kolaylaştırabiliyor. Bunlardan biri olan Google Asistan için verebileceğiniz en iyi 10 komut, haberimizde...

Günün yorucu ve yoğun temposunda insanlar artık sanal asistanlardan yardım almaya başladılar. Bunlardan biri de Google Asistan. Google’ın geliştirdiği asistan ile “ Ok Google” diyerek iletişime başlayabilir ve doğru komutları vererek size bir çok konuda yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Peki Google Asistan’a verebileceğiniz ve işinizi kolaylaştıran doğru komutlar neler? En iyi 10 komut, haberimizde…

Google Asistan ile işlerinizi kolaylaştıracak 10 komut

1- Sesinizle uygulamaları açın

Diyelim ki bilgisayar başında bir işle uğraşıyorsunuz, ancak takıldığınız bir konuda müşterinizin gönderdiği mailde ki bilgilendirme metnini okumalısınız. İşinizi bırakmadan Google Asistan’a “okey google, Gmail’i aç” demeniz yeterli.

2- Web sayfanızı sesli bir şekilde okutun

Bir web sayfasına girdiniz ve içeriği sesli bir şekilde dinlemek istiyorsunuz. Google Asistan’a “Ok, Google, oku” veya “ Merhaba Google bu sayfayı oku” demeniz yeterli.

3- Mekan tavsiyeleri alın

Diyelim ki hiç bilmediğiniz bir şehre seyahate gittiniz ve karnınız aç. Size yakın olan mekanları Google Asistan sayesinde bulabilirsiniz. Bunun için vermeniz gereken komut “Bana yakın olan restoranları gösterir misin” komutu. Bu komuttan sonra Google size en yakın mekanları size listeleyecektir.

4- Sizi mutlu edecek haberleri dinleyin

Gün içerisinde bir çok can sıkıcı haberle karşılaşıyor ve bunalıyoruz. Google Asistan’ın bu özelliği sizi bir miktarda olsa rahatlatabilir. Bunun için yapmanız gereken, “ Bana iyi bir şey söyle” deyip çıkan bağlantılardan istediğinize dokunmak.

google asistan en iyi 10 komut moblobi

5- Hava durumunu öğrenin

Bulunduğunuz şehrin veya istediğiniz bir yerin hava durumunu Google Asistan ile öğrenebilirsiniz.  Örneğin “Ok Google Antalya hava durumu” diyerek Antalya’nın hava durumunu öğrenebilirsiniz.

6- Evinize sesli mesaj gönderin

Dışardasınız ve evde fırında yemeğiniz var. Evinizdekilerle iletişim kurmak için Google Asistanı kullanabilirsiniz. Google Asistanım ile evinizde bulunan Google Home hoparlörüne sesli mesaj gönderebilirsiniz.

7- Kendinize özel hatırlatıcılar oluşturun

Google Asistan diğer Google uygulamaları olan Keep, Takvim ve Gmail ile koordineli çalışıyor. Bu sayede sizin bu uygulamalara kaydettiğiniz özel günlerinizi size hatırlatabilir. Bunun için örnek olarak, “Tamam Google, eşimin doğum günü için hatırlatıcı ayarla” demeniz yeterli.

8- Eşyalarınızın yerlerini size hatırlatmasını sağlayın

Çoğu zaman eşyalarımızı nereye koyduğumuzu unutuyor ve bulamıyoruz. Bunlardan biri de cüzdanımız. Bunu yaşamamak için önceden Google Asistan’a cüzdanınızı koyduğunuz yeri söylemeniz ve size hatırlatmasını istemeniz yeterli. Bunun için doğru komut “Ok, Google, cüzdanımın arabada olduğunu hatırlat” olacaktır.

9- Alarmlarınızı ayarlayın

Günümüzde birçok insan zamanlama konusunda sorunlar yaşıyor. Bu yüzden sabah erken saatlerde olan bir randevuya ya da bir toplantıya geç kalıyorlar. Bunları yaşamamak için Google Asistan’a “Ok, Google beni sabah 7de uyandır” demeniz yeterli.

10- Tercüme yaptırın

Dilini bilmediğiniz bir turistle karşılaştınız ve ona yardımcı olmak istiyorsunuz. Google Asistan size bu konuda en çok yardımcı olacak araçlardan biri. Google Asistan’a istediğiniz kelimenin istediğiniz dildeki karşılığını sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Bunun için gerekli komut örnek olarak; “Fransızca da sağa dön nasıl denir” gibi komutlardır.

Peki siz sesli asistan kullanıyor musunuz? Sesli asistanınıza daha çok hangi komutları veriyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Asistan Kullananlar İçin 10 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Siri’ye Verebileceğiniz 25 İlginç Komut!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Asistan Alexa’ya Sorabileceğiniz 10 İlginç Soru!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı