Ter ve Leke Tutmayan Akıllı Kumaş Geliştirildi!

Ter yapmayan akıllı kumaşlar geliştirildi. Ably Apparel isimli akıllı kumaşlarda hangi teknoloji kullanılıyor? Kumaşlar çevre dostu mu? Haberimizde...

Gün içindeki yoğunluğumuz ve koşuşturmamız sırasında terliyor veya üzerimizdeki giysiye birşeyler dökebiliyoruz. Bu durum etrafımıza ter kokusu yayılmasına veya kirli giysiler ile dolaşmamıza sebep olabiliyor. Günümüz insanının tempolu hayatına kolaylık sağlamak amacıyla; leke tutmayan ve ter kokusunu engelleyen özel bir akıllı kumaş geliştirildi. Haberimizde…

Akıllı kumaş ne işe yarıyor?

Terlemek çoğu zaman hem terleyen hem de kokuyu alan kişi için rahatsız edici olabiliyor. Bu yüzden insanlar genellikle giydiklerinin naylon kumaş olmamasına, koku yapmamasına dikkat ediyorlar. Fakat yine de zaman zaman bu kokuyu engellemek mümkün olamayabiliyor. Bu da gün boyu kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabiliyor. Benzer durum üzerinize dökülen bir yemek için de geçerli. Bu duruma çözüm olarak ise ter kokusu önleyen ve leke tutmayan özel bir akıllı kumaş geliştirildi. Leke tutmayan ve ıslanmayan kumaşlar hayatımıza girdi.

Kullandığımız mobilyaların ve  giydiğimiz elbiselerin kumaşı yerini su geçirmeyen, leke tutmayan akıllı kumaşlara bıraktı. Ably Apparel adlı ilginç kumaş da bunlardan biri. Kumaş su döküldüğünde ıslanmıyor ve leke tutmuyor. Böylece kumaşın kullanıldığı kıyafet ve mobilyalar temiz kalıyor; bunları daha uzun süre kullanabilmeniz mümkün oluyor.

Ably Apparel adlı akıllı kumaşta filium teknolojisi kullanılmış. Bu teknoloji ile yüzde 100 pamuklu kumaşlar geliştirilmiş. Bu kumaşlar terlediğinizde veya üzerinize su döküldüğünde kıyafetinizin zarar görmemesini sağlıyor. Hatta kahve gibi bazı zor lekelerin de temizlenmesini mümkün kılıyor. Aslında bu kumaşın, suya batırıldığında ıslandığını hemen belirtelim. Ancak normal kumaşlar ile kıyaslandığında yüzde 40 yani neredeyse yarı yarıya daha erken kuruyabiliyor.

Akıllı kumaş kimler için uygun olacak?

Akıllı kumaşta yer alan, filium teknolojisi sayesinde kumaş su geçirmez hale geliyor. Böylece özellikle spor yapan, gün içinde çok hareket eden, yoğun tempolu antremanlar veya işler yapan kişilerin ter kokmasını engelliyor.

Uzmanlar akıllı kumaşların insan cildine herhangi bir yan etkisi bulunmadığı belirtiliyorlar. Sözkonusu teknolojide çevreye zarar verecek zararlı kimsayallar da kullanılmıyor; sürdürülebilir malzemeler ile tüketici standartlarına göre üretilmiş.

Bu akıllı kıyafetler sayesinde giysilerin daha uzun süre kullanılabilmesi sağlanıyor. Ayrıca kullandığınız kıyafet daha az kirleneceği için yıkamadan da tasarruf edilebilir. Böylece hem zamandan ve enerjiden de tasarruf edilmesi mümkün olabilir.

Peki siz ter kokusu tutmayan akıllı kumaş konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce giydiğimiz kıyafetlerde bunun gibi başka hangi teknolojilerden yararlanılabilir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İnsan Teri Analizi ile Sağlık Tespiti Yapılacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sıcaklığı Ayarlanabilen Akıllı Mont!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Ter Kokusunu Engelleyen Fiber Kıyafet Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı