Ter Kokusunu Engelleyen Fiber Kıyafet Geliştirildi!

Vücut kokusu ve ter kokusu engelleme amacında olan özel bir kıyafet geliştirildi.

Vücut kokusu ve ter kokusu, yaz aylarında birçok insanın belki de en büyük problemi. Birçok insan bu sorunu yaşadığı için gün içerisinde kendini rahatsız hissediyor. Yaşamayanlar ise çevresindeki diğer insanlardan duyduğu koku sebebiyle rahatsız oluyor.

Ter kokusu sorununu yaşayan birçok insan hijyenik ve temiz olsalar da bu vücut kokusundan kurtulamıyorlar. Bu sorunu yaşayanlar için vücut kokusu ve ter kokusu engelleme amacında olan özel bir kıyafet geliştirildi. İşte ilginç kıyafet ile ilgili detaylar…

Ter kokusu engelleyen kıyafet neden üretildi?

Tasarımcı Rosie Broadhead, ter kokusu problemi için yeni bir yöntem bulmuş ve özel bir giysi tasarlamış. Bu özel giysinin adı Skin II… Kıyafet aslında bebeklere giydirilen zıbın benzeri tasarlanmış. Ter kokusuna doğal çözüm olmayı amaçlayan bu kıyafette, fiberden ve bu fiberlerle birlikte örülmüş bakterilerden faydalanmış.

Rosie Broadhead, biyomateryaller konusunda uzman olan bir kıyafet tasarımcısı. Daha önce de biyomateryalleri çeşitli konulara birer çözüm olarak kullandığı çeşitli projeleri de bulunuyor. Skin II adını verdiği bu kıyafet de ter kokusu ve vücut kokusunu yok etmeyi amaçlıyor. 

Kıyafette, terlemeyi ve oluşacak kokuyu direkt olarak azaltmaya yönelik bir yol izlenmiş. Zıbın benzeri kıyafeti bakterilerle örülü fiber bir kumaş kullanarak tasarlamış.

Ter kokusu engelleyen kıyafet nasıl kullanılıyor?

Skin II adlı bu kıyafet, ter ile aktivite oluyor. Bu aktivasyon sonucunda da kullanıcının vücut kokusunu azaltıyor; derideki hücre yenilenmesini hızlandırıyor. Ayrıca, kıyafete örülü bir şekilde bulunan canlı probiyotik bakteriler de bağışıklık sistemini destekliyor. Kıyafetin tasarımcısı olan Broadhead, Skin II’nin insan derisi ve kumaş arasındaki ilişkiyi farklı bir boyuta taşıyacağını düşünüyor.

Probiyotik bakterilerin koku giderici fonksiyonları sebebiyle kıyafetlerini yıkanma alışkanlığında da değişiklikler olacağı düşünülüyor. Bu yeni kumaş ve giysiyle ilgili dikkat çeken bir diğer nokta ise kumaşın oldukça sürdürülebilir bir yapıya sahip olması.

Ter kokusuna doğal çözüm olma; vücut kokusu ve ter kokusu engelleme amacıyla üretilen kıyafet olan Skin II’nin uzun bir kullanım süresi bulunuyor. Ayrıca sağlıklı bakterilere bir yaşam alanı da sağlamış oluyor. Günümüz yıkama alışkanlıklarından dolayı kumaşlar üzerinde canlı kalmayı başaramayan ve üreyemeyen sağlıklı bakteriler, Skin II ‘de çok daha uzun ömürlü olabiliyor. Bu sayede, hem insanların giyim anlayışı; hem de probiyotik bakterilerin yaşamı için sürdürülebilir bir hedef ön görülebilir. İnsanların özellikle sindirim sistemleri için oldukça faydalı olan bu bakterilerin yaşam süresinin uzaması, kumaşlara ve sağladıkları faydaya olan bakış açısını değiştirebilir.

Moda endüstrisinin olumlu birçok etkisinin yanısıra; çevreye olan kötü etkisi ve çıkardığı atık miktarı da tartışılıyor. Vücut kokusu ve ter kokusunu önleme amacıyla üretilen bu kıyafet; aynı zamanda hem bununla savaşmayı hem de biyometaryel ya da kimi kimyasalın getirebileceği faydaları insanlığa sunmaya da hedefliyor. 

Vücut kokusu ve ter kokusu engelleme; ter kokusuna doğal çözüm olma amacıyla üretilen bu kıyafet sizce bir çözüm olabilir mi? Görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

  • İnsan Teri Analizi ile Sağlık Tespiti Yapılacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sıcaklığı Ayarlanabilen Akıllı Mont!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotların Hissetmesini Sağlayan Yapay Cilt Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı