Geleceğin Akıllı Arabalarının Yapabileceği 10 Şey!

Çok yakında sokaklarda sık sık karşılaşmaya başlayacağımız akıllı arabalar ve yapabilecekleri 10 ilginç şey, haberimizde...

Teknolojik gelişmeler ile gelecekteki arabaların özellikleri ve tasarımları da değişiyor. Geleceğin akıllı arabalarının yapacakları bu günden şaşırtıyor, epeyce merak uyandırıyor. Akıllı arabalar ve yapabilecekleri 10 şey, haberimizde…

Akıllı arabalar gelecekte neler yapabilecek?

Günümüzde, sürücüsüz araçlarla otonom sürüşler yapılıyor. Halihazırda sürücüsüz araçlar birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Geleceğin akıllı arabalarında ise yapay zekalı programların daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

Akıllı arabalar ile zamandan tasarruf etmek, daha güvenli ve konforlu sürüş sağlamak hedefleniyor. Tasarımları ve özellikleri ile akıllı arabalar gelecekte oldukça popüler olacağa benziyor. Geleceğin akıllı arabalarının yapabilecekleri ise sürücülerin hayatını kolaylaştıracak diyebiliriz. Gelecekte akıllı arabalar ve yapabilecekleri 10 ilginç şey şöyle:

1- Akıllı arabalar aklınızı okuyabilecek

Gelecekteki akıllı arabalar, sizin EEG taramanızı yani beyninizin elektriksel faaliyetlerini kaydederek tepki verebilecek. Konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamak için sürücünün zihnini okuyabiliyor olacak. Bu sayede anlık frenleme işlemi gibi birçok işlemi kolaylıkla yapabilecek.

2- Kişiselleştirilmiş kontrol paneli oluşturulabilecek

Sürücülerin akıllı arabalara talimat vermesini kolaylaştırmak için gösterge panelleri, direksiyon, pedallar gibi araç panelleri tek bir panelde birleşebilecek. Sürücüler kendi istedikleri doğrultuda bu panelleri tasarlayabilecek.

3- Akıllı arabalar yüzünüzü tanıyabilecek

Araç hırsızlığını önlemek için yüz tanıma teknolojisi kullanılabilecek. Sürücülerin, araçlarında yüz tanımlama işlemini yapmaları yeterli olacak. Aracın sürüşe başlaması yüz tanımlama işlemi sayesinde gerçekleşecek. Yani, yabancı kişilerin arabayı kullanması mümkün olmayacak. Bu sayede, araç hırsızlığına karşı da önlem alınmış olacak diyebiliriz.

4- Arabalar arası iletişim mümkün olabilecek.

Gelecekte arabaların gövdelerine yerleştirilecek bir sensör ile haberleşmesi mümkün görünüyor. Yolun zemini, sıcaklığı ve tedbir alınmasını gerektirecek koşulları lastikler analiz edebiliyor olacak. Böylelikle bir araçtan diğer araca bağlantı sağlanarak yolun durumundan haberdar olunabilecek.

gelecegin akilli arabalar yapabilecegi 10 sey

5- Lastikler şekil değiştirebilecek

Bu işlemi araç sahibinin yapmasına gerek kalmadan akıllı paneller veya kompozitler sayesinde iklim koşullarını algılayan ve ona göre değişen lastikler söz konusu. Farklı yol zeminlerinde de şekil değiştirmesi de sürüş kolaylığı sağlayabiliyor.

6- Çevre dostu akıllı otomobiller kullanılacak

Arabaların yaydığı egzoz dumanlarının büyük bir tehdit olduğunu biliyoruz. Geleceğin otomobilleri çevre dostu olmaya önem vererek gelişmelerde bulunacak diyebiliriz. Hibrit teknoloji ile akıllı otomobil üretimi yaygınlaşabilecek. Böylelikle doğaya zarar veren yakıtlar yerine elektrikli araçların geliştirilmesi ve sürdürülebilir olması sağlanacak.

7- Arabaların boyutu değişebilecek

Geleceğin akıllı arabalarında işlevsel olması oldukça önemli olacak. Trafikte ya da park halindeyken daha az yer kaplaması için boyutunda değişikler olabilecek. Bunun için tek kişilik araçların üretimi hedefleniyor. Tek kişilik akıllı otomobillerin üretilmesiyle trafikte oluşan sıkışıklıktan ve park yeri bulma sorununa çözüm bulmak amaçlanıyor.

8- Arabanıza uzaktan erişebileceksiniz

Gelecekte sürücüler araçlarının dışındayken bile aracına erişim sağlayabiliyor olacak. İstediği talimatları uzaktan verebilecek.

9- Trafik kazalarının önüne geçebilecek

Sürücüsüz tasarlanmış araçlar ile trafik kazalarını azaltmak amaçlanıyor. Sürücülerin dikkatsizlik, uykusuzluk ya da aceleci araba kullanışından dolayı oluşan trafik kazalarını engellemek akıllı otomobiller ile mümkün olabilecek.

10- Gelişmiş sensör teknolojisi kullanılabilecek

Sürücülerin görüş açısını engelleyen durumlarda gelişmiş sensör teknolojileri yardımcı olabilecek. Sürücünün hareketlerine göre yön değiştiren aynalar tasarlanabilecek. Gelecekte akıllı cam teknolojisi ile sürücülerin görüş açısını değiştirmesine gerek kalmadan sürüşe devam etmesi de mümkün olacak.

Peki siz akıllı arabalar ve gelecekte yapabilecekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce akıllı otomobil gelecekte ne kadar yaygınlaşacak? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz…

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Önemli Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı