Apple Akıllı Gözlük Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Apple, birçok platformda olduğu gibi yapay gerçeklik alanında da işlerine hız kesmeden devam etmekte. Öyle ki firma, sanal dünyayı ufacık bir gözlüğün içine sığdırmayı başararak Apple Glass haberini verdi. Bu yazımızda apple akıllı gözlük teknolojisi hakkında detaylara yer vereceğiz.

Apple Glass’ın, oldukça minik akıllı gözü ve zekası ile hayatımıza büyük kolaylıklar getireceği bir gerçek. Giyilebilir teknoloji düşüncesi, kulağa inanılmaz derecede ilgi çekici geliyor. Tanıtımı henüz yapılmasa da mesaj, saat, hava durumu gibi uygulamaların ekrana yansıtılacağından bahsedilmekte. Bu akıllı gözlük sayesinde uygulamalar arası geçişi göz hareketlerimiz ile yapabileceğiz. Bunun yanı sıra Siri ile etkileşime geçerek ona komut vermek mümkün olacak. Akıllı gözlüğün bize sunacağı kolaylıklardan diğeri ize konum özelliği sayesinde bulunduğunuz bölgeye ulaşabilecek.

Apple Akıllı Gözlük (Apple Glass) Kullanıcılarına Neler Sunacak?

Apple Glass’ta ışık ve hassasiyet özelliği bulunan sensörler yer almakta. Gözlük çerçevesine entegre edilen mikrofon özelliği de oldukça dikkat çekmekte. Diğer gözlükler gibi bu akıllı gözlüğün üzerinde kamera olmayacak. Apple Glass yalnızca LİDAR tarayıcılara sahip olacak. Bu sayede ortamın derinliğinin algılanması kolaylaşacak. Ortam içerisine nesneler yerleştirme imkanı yer alacak. Ortama yerleştirilen nesneler ile de etkileşime geçilebilecek.

Bunun yanı sıra Google tarafından üretilen ve 2013 yılında tanıtılan Google Glass ise kullanıcılarının beklentilerini zirvede bıraktı. Akıllı gözlük üzerinde bulunan kamera nedeniyle gizlilik kaygılarına maruz kaldı.

Google, akıllı gözlüklerini geliştirmeye devam ediyor. Apple Glass’ın diğer rakiplerine benzemeyeceği söyleniyor. Giyilebilir teknoloji harikası olan bu akıllı gözlüklerin 2022’nin ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor. Artırılmış gerçeklik gözlüğü olan Apple Glass’ın satış fiyatının ise 499 dolar olacağı öngörülmekte.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?

Augmenter Reality (Artırılmış Gerçeklik), gerçek ortama sanal objeler koyarak yeni bir sanal ortam yaratmaya denir. Gerçek ortamın bir parçası haline gelen nesneler ile etkileşim kurarak artırılmış gerçeklik hedefine ulaşabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

Sanal gerçeklik, gözlüğü takarak tamamen farklı bir ortamda sanal deneyim yaşamaya denir. Sanal gerçeklik sayesinde kendinizi hayal ve gerçeğin tam ortasında bulabilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile birlikte gelecekte telefonlarımızın yerini akıllı gözlüklerin alacağına kesin gözü ile bakılıyor. Siz de bu konu hakkında neler düşündüğünüzü bizler ile paylaşabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Görme Engellilere Baktığı Şeyi Tarif Eden Akıllı Gözlük!” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Telefonlar Ölüyor, Duyuları Kontrol Eden Akıllı Gözlükler Mi Geliyor?” okumak için buraya tıklayın
“Sanal Gerçeklik Sayesinde Yapabileceğiniz 10 Şey!” okumak için buraya tıklayın.
“Sanal Gerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!” okumak için buraya tıklayın.
“Artırılmış Gerçeklik Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?” okumak için buraya tıklayın.

“Apple Akıllı Gözlük Hakkında Bilmeniz Gerekenler!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı