Akıllı Telefonlar Ölüyor, Duyuları Kontrol Eden Akıllı Gözlükler Mi Geliyor?

Akıllı cihazlar hayatımızı kolaylaştırıyor, her noktadan bizi bilgiye erişebilir ve hatta sevdiklerimize, güncel gelişmelere erişebilir hale getiriyor. Ancak bir yandan da akıllı telefon bağımlılığı gün geçtikçe artarken ve hatta bu konudaki yaş sınırı gün geçtikçe düşerken; hayatımıza bir gün akıllı gözlükler girebilir ve akıllı telefonların yerini alabilir… Akıllı gözlükler hayatımızda neleri değiştirir yoksa yeni bağımlılıklar veya özgürlük ihalleri mı getirir?

Akıllı gözlükler de akıllı telefonlar gibi ihtiyacımız olan tüm bilgilere gerçek hayatlarımızla daha iyi bir şekilde erişmenin farklı bir yolunu bize sunabilir.

Business Insider’in haberinde belirttiği gibi Magic Leap CEO’su Rony Abovitz yaptığı açıklamada, şirketinin gizemli gözlüğünün bir gün telefonlarımız, televizyonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız ve tablet bilgisayarlarımızın yerini alacağı yönündeki cesur ve iddialı açıklamasını da yaptı. Tabii ki Abovitz akıllı telefonun bir gün ölebileceğini iddia eden tek teknoloji yöneticisi değil. Örneğin Silikon Vadisi şirketleri, Magic Leap gibi akıllı gözlüklerin bir gün akıllı telefonun yerini alacağı dahi düşünüyorlar. Bunun dışında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de, sanal ve güçlendirilmiş realitenin bir sonraki en büyük sınır olduğunu düşünüyor ve sayısal görüntülerin fiziksel dünyaya eklenmesiyle elde edilen teknolojinin, genişleyen gerçeğin bir ekranla da değiştirilebileceğini iddia ediyor.

Belki de haklılar… Günün birinde bir gözlük, kısa mesajlarınızı, e-postalarınızı, okumak istediğiniz içerikleri ve izlemek istediğiniz dizileri önünüzdeki havaya yansıtabilirse, neden ayrı bir telefon taşımaya gerek duyasınız? Şu an bu fikir olgunlaşmış görünüyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi Silikon Vadisi‘ndeki büyük tartışma, akıllı telefon bağımlılığı kavramının etrafında şekilleniyor ve özellikle de gençlerin önemli teknoloji platformlarına bağlılığının sağlıklı olup olmadığı konuşuluyor.

Ancak şu da unutulmaması gereken bir gerçek: akıllı gözlükleri taktığınızda, duyularınızın kontrolü belirli bir ölçüye kadar bir bilgisayara veriyorsunuz. Bu da sahte içeriklerin, ahlaki olmayan bilgilerin, zihin oyunları yaratacak ve psikolojimizi bozacak görüntü ve içeriklerin duyularımızı etkileyerek bizi bir halisünasyon içerisine sokup sokmayacağı endişesini getiriyor.

Bu akıllı cihazlara duyularımızın kontrolünü vermeye hazırlanırken, sahte bilgiler ve duyularımızın yönetilmesine yönelik güvenli sistemlerin yeterince iyi olup olmadığını da sorgulamak gerekir.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı