İnsan Beyni Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek!

İnsan beyni hakkında daha önce belki de hiç duymadığınız; duyduğunuzda ise çok şaşıracağınız 20 ilginç gerçek, haberimizde...

Tüm organlarımız, simetrimiz, oluşumumuz her şey bizleri çok şaşırtmakta ama bizi her seferinde en çok şaşırtan ve yapabildikleriyle büyüleyen organlarımızdan biri de kuşkusuz ki beyin diyebiliriz. Her gün yeni özellikleri keşfedilen insan beyni, inceleyenleri bile her seferinde etkiliyor. Her organımıza yön verişi, aslında son noktayı hep beyinin koyması ve daha birçok ilginç özelliği ile insan beyni hakkında 20 şaşırtıcı gerçek, haberimizde…

İnsan beyni ile ilgili çok şaşırtacak 20 gerçek:

1- En yağlı organ

İnanılmaz ama gerçek insan vücudundaki en yağlı organ beyindir. Bu yağlar beyin performansı açısından çok önemli. Ağırlığının %60’ı yağdır.

2- Bir ampulü çalıştırabilir

İnsan beyni 12-25 watt arası güç üretebilir. Bu da bir ampulü çalıştırabilir.

3- Göz kırpışınızdan daha hızlı

Beyniniz gözlerinizin gördüğü bir görüntüyü, göz kırpmanız gereken zamandan daha kısa bir süre içerisinde işleyebilir.

4- Acıyı hissetmiyor

Beyin dokusu ağrıyı hissetmiyor. Başınızın ağrıması beyin etrafındaki sinirler ve damarlardan kaynaklanmaktadır. Bu sinir ve damarlar ağrıya duyarlı yapılardır.

5- Her şeyden o sorumlu

Duygularımızın ve davranışlarımızın sorumluluğu beynimize ait. Her ne kadar duygularımızı kalbimizin yönettiğini düşünsek de bu yanlıştır.

6- Depresyondaysanız beyniniz mutluluk hormonu salgılamaz

Psikolojik sorunları basit bunalımlardaki gibi konuşmakla çözmek mümkün değildir. Beynin tekrardan mutluluk hormonu salgılaması için ilaç tedavisi uygulanmalı.

7- Çoğu su

Tıpkı insan vücudunda olduğu gibi insan beyninin %70’i sudur.

8- Çalıştıkça güçleniyor

Beyin için düzenli egzersizler yapıldığında ve beynimizi kullanarak işler yaptığımızda kayıt mekanizması güçleniyor.

insan beyni sasirtici gercek moblobi

9- Uyku onun için çok önemli

Geceleri uyuduğumuz esnada beynimiz o gün içerisindeki her anı birleştiriyor. Bu açıdan düzenli uyku beynimiz için büyük önem arz ediyor.

10- Koku

Koku alma duyusu 24 saat çalışıyor ve hiçbir zaman kapanmıyor. Kokuyu ilk önce burun aracılığıyla alıyor olsak da hatırlanma ve anılara yer edinme kısmı beyinde işleniyor.

11- Gözler beynin aynasıdır

Gözlerimizi beynimizin dışarıdan görülebilen tek parçasıdır.

12- Dil

Yeni bir dil öğrenildiği takdirde beyin kendiliğinden büyüyor.

13- Hafızası çok büyük

İnsan hafızası bugüne kadar yapılmış tüm teknolojilerden daha güçlü ve daha büyük. Beynimiz yaklaşık olarak 2,5 milyon GB hafızaya sahip.

14- Mutsuzluk ve beyin

Tedavi edilemeyen depresyonlar, uzun süreli mutsuzluklar insan beynini küçültüyor.

15- Aşk beyinde başlıyor

Aşık olduğumuz kişiyi gördüğümüzde midemizde kelebeklerin uçuşması, kalbimizin pır pır atması ve daha birçok heyecanlı hissin başlangıcı beyinde gerçekleşiyor. Orta beyin kalbin daha hızlı ve güçlü atmasına neden olan kimyasalları salgılatıyor.

16- Çok hızlı

İnsan beyni kelimeleri 50-80 milisaniye sürede algılıyor.

17- Beslenme çok önemli

Kan şekerinizin düşmesi beyninizi yaşlandırır. Rafine şeker ve karbonhidratlar hem beyninizi geriletir hem de mutsuzlaştırır.

18- Hepsini kullanıyoruz

Yıllardır yalnızca %10’u gibi küçük bir miktarını kullandığımız söylentileri yanlıştır. Aslında beynimizin hepsini her durumda kullanıyoruz. Uyku esnasında bile beyin işlevini yitirmiyor

19- Beyin ve eller

Beynimiz duygu ve düşüncelerimizi el hareketlerimizle ifade eder. Bu nedenle beden dili insan üzerinde büyük önem taşıyor.

20- Yükseklik beyninizi afallatır

Bir dağın zirvesi ya da tırmanış yapıp ulaştığınız yükseklikte oksijen miktarınız azaldığından beyniniz tökezleyebilir ve saçmalamayabilirsiniz.

Beynimizin bitmek bilmeyen dibi karanlık bu dünyası sizleri de bir hayli şaşırtmış olabilir. Peki sizin en çok ilginizi çeken bilgi hangisi oldu? Sizin insan beyni hakkında bildiğiniz diğer ilginç gerçekler neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı