Instagram Kullananlar Neden Depresyona Yakalanıyor?

Sosyal medya platformları kişileri depresyon hastalığına nasıl sürüklüyor? Instagram bağımlılığının önüne nasıl geçebilirsiniz? Haberimizde...

Sosyal medya doğru kullanıldığında kullanıcılara fayda sağlayabiliyor. Fakat, günümüzde sosyal medya platformları kişilerin ruh dünyalarında çatışmalar yaşamalarına, depresyona girmelerine, kendilerini değersiz hissetmelerine neden oluyor. Yapılan çalışmalara göre ise, özellikle instagram platformunun gençler üzerinde daha fazla olumsuz etkisi var. Instagram hangi yönüyle kullanıcıları olumsuz etkiliyor? Instagram yüzünden depresyon yaşayan kişiler ne yapmalı? Haberimizde…

Instagram’ı aktif kullananlar neden depresyon yaşıyor?

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri depresyon. Eskiden depresyon çok sık rastlanmayan bir hastalık iken artık pek çok insan depresyonla mücadele ediyor. Uzmanlara göre ise sosyal medya platformlarının bireyler üzerinde olumsuz etkileri var.

Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji bölümünün bu konudaki araştırmasıyla katılımcılara 3 haftalık bir test yapıldı. Araştırmada instagram platformunun kişileri depresyona sürüklediği sonucuna ulaşıldı. Araştırmaya sosyal medya platformlarını kullanan 143 öğrenci katıldı. Öğrenciler sosyal medya uygulamalarını çok sık kullanan ve sınırlı kullanan olarak iki grupta incelendi.

instagram depresyon moblobi

Öğrencilerin en çok kullandığı uygulama instagram oldu. Deneye başlamadan önce kullanıcılara bir anket doldurtan araştırma ekibi 3 haftanın sonunda da aynı anketi tekrardan yaptırdı. Bu kez de anket sosyal medya kullanmadan önce ve sosyal medya kullandıktan sonra olarak incelendi. Bu gelen veriler ile Instagram’ın kişilerde depresyon, stres, yalnızlık hislerini yaşamalarına sebep olduğunu gösterdi. Instagram’da 30 dakikadan fazla süre geçirmenin bireyleri olumsuz etkileyeceği, sosyal medya platformlarında geçirilen vakitlerin azaltılması gerektiği öneriliyor.

Instagram bağımlılığı nasıl engellenir?

Instagram bağımlılığını engellemek için platformda yer alan süre kısıtlaması özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği ayarlamak için yapmanız gerekenler ise şöyle;

  • Instagram uygulamasına girin
  • “Ayarlar” menüsüne tıklayın.
  • “Hesap” menüsünden “Hareketlerin” seçeneğini seçin.
  • Buradan geçirdiğiniz süreyi görebilirsiniz. Instagram’da maksimum ne kadar süre geçirmek istiyorsanız “günlük hatırlatma ayarla” seçeneğinden saat belirleyebilirsiniz.

Bu şekilde Instagram bağımlılığının önüne geçebilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız instagram bildirimlerini kapatarak, popüler sosyal medya detoksunu uygulayabilirsiniz.

Peki siz en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsunuz? Instagram bağımlısı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Kısıtlamak için 4 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Mutluluk İçin Uygulayabileceğiniz 5 Pratik Öneri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • “Sosyal Medya Depresyona Girmeyi Kolaylaştırıyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kübra Çetingül

Kübra Çetingül

Gazeteci olmak için yanıp tutuşan, gezmeyi öğrenmeyi fazla seven, meraklılığı konusunda çok kez başı belaya giren ama bir o kadarda bunun ekmeğini yiyen, gelecek hedeflerinde de hayallerinin peşinden giden doğruyu söylemek gerekir ise fazla hiperaktif bir o kadar tatsız biri aa bu arada adımı söylemeyi unutmuş olabilirim merhaba ben Kübra! Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/kubra-cetingul/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı