Mutluluk İçin Uygulayabileceğiniz 5 Pratik Öneri!

Mutluluk hem genetik faktörlere, hem de yaşadığınız şartlara bağlı. Mutluluğu arttırmak için hayatınızda uygulayabileceğiniz 5 pratik öneri, haberimizde...

Mutluluğun yüzde 50’si genetik, yüzde 10’u şartlara bağlıdır, yüzde 40’ı ise hareketlerinize göre belirlenir. Genetik olan ve değiştiremeyeceğimiz yüzde 50’lik kısmını bir kenara bırakıp kalan yarısıyla ilgilenmek ise bu noktada doğru bir adım olacaktır. Şartlar ve hareketlerinizi değiştirerek mutlu olmanız mümkün. Mutluluk için yaşamınızda uygulayabileceğini 5 pratik öneri, haberimizde…

Mutluluk için 5 öneri:

1- Dışarı çıkmak modunuzu yükseltir

Amerikalı yazar Shawn Achor, pozitif psikolojinin savunucusu olarak biliniyor. Dışarıda geçirilen zamanın mutluluğu arttırdığını belirtiyor. Güzel bir havada dışarıda olmak mutluluk hissini arttırıyor. Bir araştırmaya göre güzel bir havada 20 dakikalığına dışarıya çıkmak sadece pozitif bir ruh hali yaratmakla kalmıyor, perspektifinizi genişletiyor ve hafızanızın gelişmesine katkı sağlıyor.

2- Hayatınızdaki zorlukları sadece bir olumsuzluk olarak değerlendirmeyin

Yaşadığımız sıkıntılar ileride karşılaşacağımız zorluklara karşı bizi güçlendirir. Bazen bizi biz yapar, bazen bizi olduğumuzdan daha iyi kararlar veren bir insan haline getirir. Tabii yaşadıklarımızdan ders çıkaracak kadar olgun ve farkındalık sahibi bir tutum içinde olursak. Ayrıca kötü günlerin ardımızda kaldığına inandığımızda geleceğe daha pozitif bakabiliriz.

mutluluk icin oneri moblobi

3- Meditasyon Yapın

Birçok çalışmaya göre  meditasyon belli bir süre boyunca sessiz ve yoğunlaşarak içinde bulunduğumuz ana odaklandığımız için depresyon ve kaygıyı azaltıyor. Bunun yanısıra araştırmalar uzun süre meditasyonla uğraşan insanların beyinlerindeki farkındalığın artmasını ve duygusal stabiliteyi sağlayan kısımların diğer insanlara göre daha gelişmiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca Mindfulness tekniklerini öğrenmek de meditasyonla benzer bir işlev sağlıyor.

4- Sahip olduklarınızın değerini bilmelisiniz

Daha fazlasına ulaşmayı istemek sizi daha başarılı yapar fakat tatminsizlik yaşamamak için bunda bir denge noktası bulmalısınız. Çünkü sahip olduklarınız da sahip olmayı istedikleriniz kadar değerlidir. Bunun için sahip olmaktan memnun olduklarınıza karşı memnuniyetinizi düzenli olarak hatırlamalısınız. Bu sevgiliniz, işiniz, yeni aldığınız bir eşya olabilir. Hatta hayatınızda hoşnut olduğunuz şeylerin bir listesini çıkarıp bu güzelliklerin farkına varmayı kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

5- İnsanlara yardım edin

Birini mutlu etmek kendinizi mutlu etmenin en hızlı yollarından biridir. Araştırmalar yardım kuruluşlarına bağışta bulunan insanların daha mutlu hissettiklerini ve daha fazla iyilik yapmaya teşvik olduklarını gösteriyor.

Son olarak şunu da belirtelim. Mutlu olmayı takıntı haline getirip kendimizi hırpalamak da mutlu olmak için çabalamamak kadar faydasız olacaktır. Peki size göre mutlu olmanın yolları nelerdir? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Meditasyon Sırasında En Etkili 10 Müzik!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Müziğin İnsan Ruhuna İyi Gelen 5 Özelliği! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İş Hayatında Mutlu Kalmak İsteyenlere 5 Öneri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı