Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

İnsan beyni gerçekten ne kadarı ile kullanılabiliyor? Söylendiği gibi yüzde 10'unu kullansaydık neler olurdu? İlginç gerçekler, haberimizde...

İnsan beyni karmaşık bir yapıdadır. Bu sebeple de yıllar geçse de bilinmezliğini ve gizemini korumaya devam edebiliyor. Bilim insanları beynin gizemi ve insanların beyinlerinin ne kadarını aktif olarak kullandığı sorusunun cevabını henüz tam olarak bulamadılar. Kimileri beynimizin yüzde 10’unu kullandığımızı; kimileri ise yüzde 3 hatta yüzde 2’sini kullandığımızı iddia ediyor. Bu söylenenlerin doğruluğu halen araştırılıyor. Peki insan, beyninin gerçekten ne kadarını kullanabiliyor? İlginç gerçekler, haberimizde…

İnsan beyni ne kadarını kullanılıyor?

Beynimizin ne kadarını kullandığımız sorusu yıllardır gizemini koruyor. Bu yaklaşımın cevabı bilinemediği için bilim insanları bunu bir şehir efsanesi olarak kabul ediyorlar. Beynimizin tamamını kullandığımıza dair birtakım inançlar da var. Kendini bilim insanı olarak tanıtanlar bunu spekülasyon haline de getirebiliyorlar. Bu iddialara inanan birçok kişi ise bazı hayati bilgilerini unutuyor hatta bazı zihinsel yeteneklerinin dahi eksik olduğu düşüncesine kapılmaya başlıyorlar. Bu düşünce; insan beyninin yüzde 10’luk kısmının kullanıldığı iddiasını akıllara getiriyor.

Oysaki söylendiği gibi insanlar, beyinlerinin sadece yüzde 10’unu kullanabilselerdi; bir kaza veya felç sonucunda beyin hasarı gören insanlar muhtemelen hasarı hissetmeyeceklerdi. Beynimizin sadece küçük bir kısmını kullanıyor olsaydık, bu kadar büyük beyinler geliştiremezdik.

İnsan beyni, vücut enerjisinin yaklaşık %20’sini kullanıyor. Enerji kaynaklarımızın bu kadar büyük bir kısmının beynin bu kadar küçük bir miktarı tarafından kullanılması pek mantıklı değil.

insan beyni moblobi

İnsan beyni sadece %10 kullanılıyor efsanesi nasıl ortaya atıldı?

Araştırmacılar, bu şehir efsanesinin en azından 1900’lerin başından beri var olduğunu öne sürüyorlar. Nörolojik araştırmaları yanlış anlayan veya yanlış yorumlayan insanlardan kaynaklanabilir. Bu düşüncenin tarihi, Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde araştırma yapmakta olan bilim insanları olan William James ve Boris Sidis’in “Rezerve enerji teorisi”ne dayanıyor. William James’in ‘’The Energies of Men’’ adlı kitabında, “Olası zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın yalnızca küçük bir bölümünü kullanıyoruz” diye yazdı.

Bu şehir efsanesi, Scarlett Johansson’un başrolünde olduğu ‘’Lucy’’ filminde geçiyor. Filmde; insan beyinin yüzde 10’unu kullanırken, yüzde 90’ının kilidini açtığı zaman tamamen başka bir insana dönüştüğü anlatılıyor.

Peki siz insan beyninin yüzde 10’luk kısmının kullanıldığına inanıyor musunuz? Sizce insanlar, beyinlerinin yüzde kaçını kullanabiliyorlar? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Zeka ve IQ Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Enerjik Uyanmanıza Yardımcı Olacak 10 Şarkı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Az Bilinen 15 Tuhaf Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı