Başkasına Ait Facebook Hesabını Nasıl Silebilirsiniz? - Moblobi.com
Sosyal Medya

Başkasına Ait Facebook Hesabını Nasıl Silebilirsiniz?

Facebook'ta başka bir kullanıcının hesabını nasıl sildirebilirsiniz? Hangi durumlarda başkasına ait facebook hesap silme işlemi gerçekleşebilir? Haberimizde...


Sosyal paylaşım platformu Facebook’ta kullanıcılar facebook hesap silme işlemini istedikleri zaman yapabiliyor. Bu özellik kullanıcılara sadece kendi hesaplarını silme hakkını sunmuyor. Facebook kullanıcıları bazı durumlarda başka Facebook hesabı olan kişilerin hesaplarını da silebiliyorlar. Peki hangi durumlarda başka birinin hesabına müdahale etme hakkımız var? Başka birinin Facebook hesabı nasıl silinir? İpuçları, haberimizde…

Başkasına ait Facebook hesap silme işlemi hangi durumlarda gerçekleştirilebilir:

Facebook kullanıcıları hesaplarında istediği gibi gönderi paylaşıp, yorum yapabiliyor, istediği içerikleri görebiliyor ve paylaşabiliyor. Facebook aracılığı ile kişiler kendine sanal dünyada bir kimlik yaratıyor. Facebook’ta kullanıcılarının haklarını gözeterek var olmalarını sağlıyor. Bu haklardan biri de başka birinin Facebook hesabını silme.

Başka birinin sosyal medya hesabına müdahale etmenin birkaç sebebi olabiliyor. Facebook hesap silme işlemi için gerekli şartlar sağlanırsa işlem kabul görüyor. Şimdi de hangi şartlar sağlandığında hesaba müdahale izni verildiğini inceleyelim. Facebook hesabınızın silinmesine neden olabilecek 3 durum şöyle:

1- 13 yaşından küçük olmak

Facebook, yasalar gereği 13 yaşın üzerinde olma zorunluluğunu barındırıyor. Kullanıcılarının güvenliği ve haklarını korumak adına yaş sınırı mevcut. 14 yaş sınırının altında olan kullanıcıyı, başka bir kullanıcı hesabın incelenmesi için Facebook’a bildirebilir. Facebook, hesabı incelendikten sonra yükümlülükler gereği kişinin hesabını siliyor. Günümüzde birçok kişinin küçük yaşlarda Facebook hesabı olduğu için bu sık rastlanan bir durum olabiliyor.

2- Sağlıklı olmamak

Facebook, kullanıcılarının sağlık düzeyi ile de ilgileniyor. Facebook’ta kişisinin sağlıklı olması ve hesabını kullanabilmesi şartı bulunuyor. Kişisinin psikolojisinin el vermediği durumlarla bazen karşı karşıya kalınabiliyor. Böyle durumlarda Facebook, kullanıcının hesabının silinmesi için bir form ile iletişim hizmeti sunuyor. Kullanıcının koruyucusu, vekaletname belgesi ile Facebook silme işlemini gerçekleştirebiliyor. Facebook hesap silme işlemi, doktor gözetiminde sağlık raporu sunulması şartı ile oluyor.

3- Vefat etmek

Facebook kullanıcısı vefat ettiği zaman başka biri hesabı sildirebilme ya da anıtlaştırma yetkisine sahip. Hesabı anıtlaştırmak için vefat eden kişinin aile üyesi ya da yakın arkadaşları resmi belgeler (ölüm belgesi vb.) ile bildirirse hesap anıtlaştırılabilir. Facebook hesabı anıtlaştırıldığında vefat eden kullanıcının paylaştığı içerikleri görebiliriz.

Vefat eden hesap sahibi ölmeden önce bir varis seçebilir. Hesap varisi, anıtlaştırılmış hesaba kişilerin paylaşımlarını inceleme hakkına sahip oluyor. Başka bir seçenek olarak da vefat eden kullanıcının hesabı kaldırılabilir.

Vefat eden kişinin birinci dereceden akrabalarının resmî belgeler sunması ile hesap sildirilebilir. Bu özellik sadece Facebook için geçerli değil. Twitter, Instagram gibi platformlarda da hesap varisi seçebiliyorsunuz. Bu konuyu dilerseniz “Ölünce Sosyal Medya Hesabınız Ne Olacak” başlıklı yazımızda daha detaylı da inceleyebilirsiniz.

Böylece Facebook yönetimi, kişisel hakları ve kuralları ihlal etmeden hesap sildirme işlemini başka birine sunuyor. Facebook politikası çerçevesinde, işlem yapılması için resmi belge şartının olduğunu tekrardan belirtelim.

Peki siz başka birinin Facebook hesabına müdahale etmeyi doğru buluyor musunuz? Facebook hesap silme şartları hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Facebook Hesabınızdan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kilitlenen Facebook Hesabını Açmak için 4 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Facebook’un Az Bilinen 7 İlginç Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı