Shazam Kullananlar için 6 Pratik İpucu!

Shazam nedir, nasıl kullanılır? Uygulamaya çalan bir şarkıyı nasıl dinletebilirsiniz? İşinize yarayacak 6 pratik ipucu, haberimizde...

Müzik, hepimizin hayatında çok büyük bir yer kaplıyor. Gün içinde belki de sayısız kere müzik dinlediğimiz anlar oluyor. Bazen kulağımıza güzel gelen bir melodinin ne olduğunu ve kimin söylediğini öğrenmek isteyebiliyoruz. O an çalan şarkıyı dinletip, ismini öğrenebileceğiniz popüler uygulamalardan biri de Shazam.  Peki Shazam nedir? Nasıl kullanılır? Hangi özelliklere sahip? İpuçları, haberimizde…

Shazam nedir?

Shazam uygulamasına bulunduğunuz ortamda çalan herhangi bir müziği dinleterek, ismini öğrenebilmeniz mümkün. Şarkı tanımlamak için kullanılan platform; 1999 yılında Philip Inghelbrecht, Avery Wang, Chris Barton ve Dhiraj Mukherjee tarafından kurulmuş. Apple, Shazam Entertainment’i 24 Eylül 2018 tarihinde 400 milyon dolar karşılığında satın almış.

Shazam uygulamasına çalan şarkı nasıl dinletilir?

Shazam uygulaması Android ve iOS cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Uygulamayı kullanmak için üye olmak şart değil. Çalan bir şarkıyı uygulama aracılığı ile bulmak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Adım adım aktaralım:

  • Öncelikle uygulamayı açın.
  • Shazam butonuna tıklayın.
  • Butona bastığınızda uygulama, sesi milyonlarca parçanın veri tabanıyla eşleştiriyor olacak. Eşleştirmenin ardından da; şarkının adı, sanatçısı, şarkı sözleri ve video gibi bilgileri size sunacaktır.
  • Uygulama aynı zamanda bulduğu bu sanatçının diğer sevilen parçalarını da öneri olarak karşınıza çıkaracaktır.

Shazam uygulamasındaki 6 pratik özellik:

Uygulama sadece şarkı tanımlamayla sınırlı değil. Beğendiğiniz parçaları Spotify ve/veya Apple Music listelerinize ekleyebilme imkanını da sunuyor. Şarkı sözlerini de görüntüleyen uygulama,  Android Wear, Mac ve Apple Watch ile de uyum sağlıyor.

Uygulamanın 6 farklı özelliği daha bulunuyor. Bu özellikleri ise;

1- Trend Parçalar

Uygulama, listelediği gerçek zamanlı grafiklerle dünyadaki popüler şeyleri bilmenize olanak sağlar. Yeni parçalar keşfetmek isterseniz önerilen müziklere göz atabilirsiniz. Uygulama, Apple Music ve iTunes ile bağlantı kurabiliyor.

2- Sosyal Medya Platformlarında Paylaşabilme

Facebook hesabınızı uygulamaya bağlayıp, arkadaşlarınızın shazamladığı şarkılar hakkında sekme tutabilirsiniz. Ayrıca keşfettiğiniz müzikleri WhatsApp, Twitter, Facebook veya bir başka sosyal ağ üzerinden paylaşabilirsiniz.

3- Smartwatch Desteği

Android Wear veya Apple Watch kullanıyorsanız, dilediğiniz parçayı bileğinizden tek tık ile öğrenebilirsiniz. Üstelik, akıllı saatinizde geçmiş shazamlarınızı görebileceğiniz seçenek de mevcut.

4- Görsel Tanıma Yardımı

Shazam’ın görsel tanıma özelliğini sevdiğiniz sanatçıların konser biletlerini satın almak için kullanabilirsiniz. Bunun için Shazam dergi veya posterlerindeki kamera işaretine dokunmanız yeterli olacaktır. Ardından ilgili ayrıntılar ekranda karşınıza çıkacaktır.

5- Geri Bildirim de Bulunma

Shazam uygulamasının bir başka özelliği ise shazamladığınız şarkı eğer uygulama tarafından bulunamadıysa şarkı veri tabanında tutuluyor. Sonrasında güncellendiğinde uygulama bu durumdan sizi haberdar ediyor. Şunu da belirtelim, eğer uygulama arka planda çalışmaya devam ederse GPS kullanıldığı için pil ömrünüzü tüketebilir.

6- Shazam Encore

Shazam uygulama sını ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz. Fakat uygulamanın ücretsiz sürümünü kullandığınızda karşınıza zaman zaman reklam çıkabilir. Bu durumdan rahatsız olursanız uygulamanın ücetli sürümü olan Encore’a geçiş yapabilirsiniz.

Peki siz Shazam uygulamasını kullanıyor musunuz? Uygulamada başka hangi özellikler ilginizi çekiyor? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Spotify’a Podcast Nasıl Yüklenir ve Yayınlanır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bilgisayardan iPhone’a Nasıl Müzik Atılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Spotify Premium için 3 Önemli İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı