İlgi Çeken Videolar Yapmak için 8 İpucu!

Telefonunuz ile çektiğiniz videoların daha kaliteli hale gelmesi; iyi ve dikkat çeken video yapma için 8 pratik ipucu, haberimizde…

Cep telefonlarının geldiği en önemli aşamalardan biri hiç şüphesiz kamera özellikleri. Artık fotoğraf veya video yapma için profesyonel makinelere ihtiyacımız kalmamış durumda. Cep telefonlarımızla da bunları gayet rahatlıkla yapabiliyoruz. Çektiğimiz videoları daha kaliteli hale getirmek için ise uygulanabilecek bazı basit yöntemler var. İyi bir video yapma için dikkat etmeniz gereken 8 ipucu, haberimizde…

İlgi çekmesi ve daha iyi görünmesi için video yapma ipuçları:

1- Aydınlatma

Işık, videoların en önemli unsurlarından biri. Eğer görüntü kalitenizin iyi olmasını istiyorsanız ışığa çok dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda da size en çok yardımcı olabilecek kaynak güneş. Gündüz vakitleri çekim yapmaya dikkat edin. Ve çektiğiniz şeyin her zaman ışık kaynağına dönük olması gerektiğini unutmayın.

2- Ses

Bir videonun görüntüsünden sonra olması gereken en önemli şeylerden biri de anlaşılabilir olmasıdır. Çevredeki seslerin videonun üstüne karışmamış olmasına dikkat etmeniz gerekli. Her zaman dış faktörlerin daha az olduğu yerlerde çekim yapmaya gayret gösterin. Küçük bir mikrofon almakta işinizi rahatlıkla görecektir.

video yapma ipuclari moblobi

3- Arka plan

Eğer videonuzun arka planı karışık veya dikkat dağıtıcı olursa videonuz amatör işi gibi gözükür. Bunun için yapmanız gereken şeyler ise görüntüsünden emin olduğunuz bir arka planı tercih etmek veya düz renkte bir arka plan tercih etmek. Eğer düz renkli bir arka planı tercih ederseniz ve videoda gölge gözükmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şey arka plandan birkaç metre ötede çekiminizi yaparak gölge sorunundan kurtulabilirsiniz.

4- Sabitleme

Videonuzu çekeceğiniz yeri ayarladıktan sonra kameranızı sabitlemeniz ve gerekmedikçe hareket ettirmemeniz gerekir. Çünkü ne kadar hareket ettirirseniz videonun netliği o kadar gidecek ve titrek bir görüntü oluşur. Bunu sağlamanın en kolay yolu bir tripod kullanmak. Eğer bir tripodunuz yok ise kamerayı tutarken kendinizi destekleyebileceğiniz bir yere dayanmanız da bu işlevi görebilir.

5- Telefonu doğru kullanmak

Eğer çekiminizi bir video kamera ile değil telefon ile yapıyorsanız iyi bir sonuç almak için bazı konulara daha çok dikkat etmeniz gerekir. Videonuzu dikey değil yatay çekin bu sayede videonuzun diğer ekranlarda da iyi görünmesini sağlarsınız. Ön kamera yerine arka kameraya kullanın çünkü ön kameraların kaliteleri henüz arka kamera kadar gelişmedi.

6- Çekim alanlarınızı bollaştırın

Çekiminizi sadece tek bir alanla kısıtlamayıp çektiğiniz alanları arttırırsanız bu izleyicinin daha çok ilgisini çeker ve yeni mekanlar görmek dikkatinin videodan dağılmasını engeller.

7- Zoom

Eğer bir şeyi daha yakından çekmek istiyorsanız makinenizden zoom yapmak yerine o şeye fiziksel olarak yakınlaşmayı tercih edin. Çünkü zoom yapmak videonun kalitesi ile oynayacaktır.

8- Video Programı

Videolarınızın montajlarını hazırlarken profesyonel ve kullanabileceğinize güvendiğiniz bir program kullanmayı tercih edin. Arayüzü kullanmanız ne kadar kolay olursa programdan daha fazla verim alabilirsiniz. Aynı zamanda profesyonel video programlarında videonuza ekleyebileceğiniz daha fazla seçenek bulabilirsiniz.

Peki siz video yapma sırasında en çok neye dikkat ediyorsunuz? Video yapma programı kullanıyor musunuz? Yorum kısmından görülerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

    • “Dünyanın İlk Youtuber’ı ve İlk Youtube Videosu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “Facebook’tan Video İndirmek İçin Pratik İpuçları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • “Sevilmeyen 10 Youtube Video İçeriği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı