Bilgisayarınızdan Gelen Tuhaf Sesler Ne Anlama Geliyor?

Bilgisayar içerisindeki fan kısmından veya hoparlörünüzden tuhaf sesler geliyorsa bu hangi sıkıntılı durumların habercisi olabilir? Haberimizde...

Günümüzde teknolojinin el verdiği imkanlar dahilinde hiçbir bilgisayar tam olarak sessiz bir şekilde çalışmaz. Ancak çok aşırı ses çıkarması da elbette normal bir durum değil. Seslerin genellikle bilgisayarlarının fan kısmından veya hoparlör kısmından geldiğini duyabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdan bu tip sesler geliyorsa ne anlamı olabilir, ipuçları haberimizde…

Bilgisayar fan ve hoparlöründen gelen tuhaf sesler ne anlama geliyor?

1- Bilgisayarınızdan yüksek vınlama sesi geliyorsa:

Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısı bu sese aşinadır. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları bu sesi çok az ya da hiç duymuyor olabilse de; dizüstü bilgisayar kullanıcıları çoğunlukla bu sesi biliyor olabilir. Bunun nedeni ise fanın küçük olması. Fan ne kadar küçükse ses o kadar yüksek ve tiz olur. Bu sesin birkaç sebebi olabilir. Sebeplerden bazıları ve çözüm yolları şunlar:

  • Soğutma ihtiyacı:

Bu sesi duyuyorsanız bilgisayarınızın küçük bir soğutma işlemine ihtiyacı var demektir. Ancak her ihtimale karşı sabit sürücünüzü de kontrol etmelisiniz. Çünkü sürekli olarak hareket eden bir sürücü de bu seslere neden olabilir. Ayrıca DVD sürücünüzü de kontrol etmenizde fayda var. Çünkü burada bulunan diskler sürekli olarak dönüyor ise bu sese neden oluyor olabilir.

  • CPU kullanımı:

Bilgisayar fanınızdan gelen bu ses, eğer yüksek bir ses ise; cihazınızın CPU kullanımının da kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Eğer cihazınız Windows  ise; görev yöneticinize “Ctrl + shift + Esc” ile ulaşabilirsiniz. Cihazınız eğer Mac ise Uygulamalar bölümünün içerisindeki “Yardımcı programlar” altından “Etkinlik Monitörü”ne girerek göz atabilirsiniz.  Böylece, aktif bulunan herhangi bir programı CPU’nuzun büyük bir bölümünü kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz.

Programlardan herhangi biri bilgisayarınızı zorluyor ve ısınmasına neden oluyorsa; fanlar fazla çalışacak ve ses çıkartacaktır. Eğer görev yöneticisinde soruna neden olan bir program varsa onu bulup görevi sonlandır butonunu tıklayarak kapatabilirsiniz.

  • Aşırı ısınma problemi:

Bilgisayarınıza fazladan çalışan büyük bir program yok ama hala ses geliyorsa aşırı ısınmış olabilir. Bundan emin olmak için yapmanı gerekenler şöyle: Eğer Windows bilgisayar kullanıyorsanız; Core Temp uygulamasını; Mac bilgisayar kullanıyorsanız Fanny uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak bu tip 3.parti uygulamaları kullanırken güvenlik açısından dikkatli olmanızı öneririz. Bu arada hemen belirtelim: Bilgisayarınızın sıcaklığının 70 derece ve üzerinde olması normal değildir. Bu durum da fanlarınızın çok çalışmasına ve ses çıkarmasına sebep olur.

  • Yanlış yerde kullanma:

Dizüstü bilgisayarınızı yatak üzerinde ya da kucağınızda kullanıyorsanız altına tepsi benzeri bir cisim koymaya özen gösterin. Aksi takdirde giysileriniz ve yatak örtünüz fanlarınızın düzgün çalışmasına engel olabilir. Ayrıca fan ızgarası içerisinde biriken tozlar da buna neden olabilir. Bir toz üfleyici ile buradaki tozları iyice temizlemenizde fayda var.

2- Bilgisayarınızdan tıklama veya gıcırdama sesleri geliyorsa:

En endişe verici seslerden biri olan bu sesleri duyuyorsanız yaptığınız işlemi hemen durdurmanız gerekir. İşleminizi durdurduktan sonra ise sabit sürücünüzü kontrol etmelisiniz. Çünkü bu sesler ölmekte olan hard diskinizden geliyor olabilir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Sürücünüzün durumunu kontrol etmek için bir araç kullanmanız gerekebilir. Eğer Windows bilgisayar kullanıyorsanız: Disk İnfo Dx; MacOS bilgisayar kullanıyorsanız: Drive Dx gibi bir araç kullanabilirsiniz. Eğer bu cihazları kullanarak bir sorunla karşılaşırsanız hemen tüm verilerinizi yedeklemelisiniz. Bunun sonrasında ise tüm verilerinizi güvende olduğundan emin olup bozulan sürücünüzü bir SSD ile değiştirebilirsiniz.

Bütün bunları yaptınız ve hala ses gelmeye devam ediyorsa DVD sürücünüz arızalı olabilir, onu da kontrol edip değiştirmeniz faydalı olabilir.

3- Çalışmadığı zamanlarda bile hoparlörünüzden ses geliyorsa:

Kulağınızı iyice yaklaştırın ve dinleyin ve sesin hoparlörünüzden geldiğine emin olun. Bilgisayarınız kapalıysa ve hala hoparlörünüzden ses geliyorsa hoparlör kablonuz bilgisayarınıza iyice takılı olduğundan emin olun. Genellikle bilgisayara tam olarak takılmamış olan kablolar bu sesi çıkarır. Kullanıcılar kablolarını taktım zanneder ancak bazen son dişi takmaz ve bu da bu seslerin çıkmasına neden olabilir. Ayrıca sorununuzun bir diğer nedeni, bilgisayarınıza harici olarak takılı olan mikrofonunuz da olabilir.

Peki sizin bilgisayarından arıza belirtisi veren bu tuhaf sesler geliyor mu? Deneyimlerinizi ve aldığınız önlemleri yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bilgisayarınızda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Donan veya Açılmayan iPhone Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı