Yanan Hard Diskinizdeki Verileri Nasıl Kurtarabilirsiniz?

Kimi zaman kullanıcı hataları, kimi zaman da aniden oluşan olumsuz durumlar, önemli verilerinizi sakladığınız hard disk inizin büyük zararlar meydana getirebiliyor. Bu zararlardan en ciddisi kuşkusuz ki yangınlarda meydana gelen hasarlar… Bu tip durumlarla karşılaşıldığınında ve hard disk iniz yandığında neler yapmalı ve neleri yapmamalısınız? İşte detaylar…

Yanan hard diskteki verilerinizi kurtarmanın ipuçları…

Aniden ortaya çıkan yangınlarda hard diskleriniz ve dolayısıyla içerisinde sakladığınız verileriniz ciddi hasarlar alabilir. Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal bu gibi durumlarda asla yapmamanız gereken hataları açıkladı. İşte hard diskniz yandığında ne yapmanız gerektiği ile ilgili 4 önemli ipucu:

1- Hard diskinizin çalışmasını durdurun.

Eğer hard diskiniz yangın sebebiyle zarar gördüyse, ilk yapmamız gereken şey öncelikle hard diskinizdeki tüm işlemleri durdurmaktır. Sözkonusu durumlar karşılaşan kullanıcılar bazen yanmış olan hard disklerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla kullanmaya devam ediyorlar. Ancak böyle bir durumda belki de yapabileceğiniz en yanlış şey hard diskinizi kullanmaya devam etmek olacaktır. Çünkü gerçekleştireceğiniz bu eylem, hard diskinize daha sonradan onarılması imkansız olan ve verilerinizi kaybetmenize sebep olabilecek çok ciddi zararlar verebilir.

2- Hard diskinizi sallamayın, sökmeyin ve temizlemeyin.

Hard diskler yangından ötürü zarar gördüklerinde, çoğu kullanıcı oldukça yalnız bir adımla bunları kontrol eğilime giriyorlar. Bu da diskleri aldıkları zarardan sonra hala çalışıp çalışmadığını ve içindeki bir bileşenin zarar görüp görmediğini kontrol etmek amacıyla; sallamak ya da söküp temizleyerek kontrol etmeye çalışmak oluyor. Ancak hard disklerin hassas yapıları kullanıcılar tarafından asla unutulmamalı. Çünkü zaten yangın dolayısıyla hasar almış olan bir hard disk; bu zararın üzerine bir de bu tip bir sallama, sökme ya da temizleme eylemi ile karşılaştığında veri kaybı yaşama ihtimaliniz artabilir. Bu sebeple hard disklerinizin hassas bir yapıda olduğunu asla unutmayın. Yanmış olduklarında hatta sağlıklı durumdayken bile sallamamaya, açmamaya özen gösterin.

3- Hard disklerinizi kurulamaya çalışmayın.

Çoğu kullanıcı hard diskleri yangın sebebiyle zarar gördüğünde, bunu diske su dökerek bir çözüm arayışına gidebiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum diskinizin içerisindeki sabit sürücüye ciddi bir zarar verebilir. Hatta ıslanan hard diskinizin sonrasında ise kurutulmaya çalışılması söz konusu hasarın daha da ciddi geçmesine yol açabilir. Diskinize uyguladığınız bu kurutma işlemi verilerinizin kurtulmasını zorlaştırabilir. Öncelikle yanan hard disknize su dökmeyin. Eğer dökülmüşse de yapmamız gereken şey onu ıslak bırakarak; en azından ikinci bir hatanın önüne geçmektir.

4- Hard diskinizi bilgisayardan çıkarmayın.

Yangının etkileri sadece hard diskinizle sınırlı kalmayıp, tüm bilgisayarınıza da yayılmış olabilir. Böyle bir durumda kullanıcılar genellikle sürücülerinin ana makine ile bağlantılarını kesmeye çalışıyorlar. Bu durum ise verilerin kurtulmasında önemli sorunlara sebep olabilir. Kullanıcılar, hasar gören hard disklerini bilgisayarlarından çıkarmamalıdırlar.

Peki hard diskiniz yangın ya da herhangi bir sebeple zarar gördüyse verilerinizin kurtulması için aslında en önemli şey ve ilk yapmanız gereken şey ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı