Google’ın İlk Günleri Hakkında 5 İlginç Gerçek!

Arama motoru devi Google kaç yılında kuruldu, doğum gününden önceki günlerine ati 5 ilginç gerçek, haberimizde...

Google yaygın olarak kullanılan arama motorlarının başında geliyor. Google, popüler teknoloji şirketleri arasında da yerini alıyor. Kuruluşundan bu yana olan serüveni hakkında ilginç bilgiler de bulunuyor. Google kaç yılında kuruldu, kuruluş serüveni ve Google’ın doğum gününden önceki ilk günleri hakkında 5 ilginç gerçek haberimizde…

Google kaç yılında kuruldu?

Google, 4 Eylül 1998 tarihinde Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuş bir arama motoru. Page ve Brin, 1996 yılında çalışmalara başlayıp fikirlerini geliştirerek popüler arama motorunu oluşturdular. Google, zaman içerisinde oldukça popüler hale geldi. Günümüzde de teknoloji devlerinden biri olarak yerini alıyor diyebiliriz. Google, gelirinin çoğunu reklamlar sayesinde kazanmakta. Google şirketinin dünya genelinde 70 adet ofisi bulunuyor ve 40 ülkede faaliyet gösteriyor.

Google’ın bilgiye ve bilginin önemine değer vermesi bu yola çıkış amaçlarından birini oluşturdu. Google sayesinde birçok alanda bilmediğimiz şeyleri araştırıp öğrenme imkanı oluştu diyebiliriz. Google’a girmenin bir dokunuş uzaklıkta olması ayrıca kolay, açıklayıcı ve faydalı olması da daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Google’ın ilk günleri hakkında 5 gerçek

Google şirketinin doğum gününden önceki ilk zamanları hakkında ilginç bilgiler de bulunuyor. Google’ın ilk günleri hakkındaki ilginç gerçekler bazıları şöyle:

google kac yilinda kuruldu moblobi

1- Google’ın ilk ismi: BackRub

Backrub kelime anlamı olarak sırt masajı olarak biliniyor. İlk olarak bu ismi seçmelerinin kelime anlamıyla bir ilgisi bulunmuyor. Kurucuların ilk olarak BackRub adını vermelerinin asıl sebebi sistemin işlevi ile ilgiliydi. Bir sitenin önemini saptamak için sayfaları buna göre bulması ve sıralama yapması üzerine sitedeki geri bağlantıları kontrol ediyor. Ve geri bağlantılara Backlink deniyor. Kurucular buradan yola çıkarak BackRub adını buluyorlar. Google adı 15 Eylül 1997’de tescilleniyor. 1997’den beri Google ismi ile çalışmalar yapılıyor.

2- Google isminin ortaya çıkışı

Sonsuz veriye ulaştıkları için bu büyük sayıları kullanma ihtiyacı doğuyor. Bir efsaneye göre, Page ve Brin olası domain isimlerini araştırmaları için bir öğrenciden yardım istiyor ve sonrasında bu öğrenci googol yerine Google yazınca bu isim ortaya çıkıyor. Asıl yazması gereken googol terimi de 1’den 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı temsil ediyor. Bu yanlış anlaşılmaya rağmen Google ismini Page ve Brin sevince de bu şekilde adını değiştirmeye karar veriyorlar.

3- Google’ın ilk doodle’ı: Burning Man

Açılış doodle’ı, Page ve Brin’in Ağustos 1998’de insanlara Burning Man festivaline gittiklerini bildirmek için tasarladıkları doodle oluyor. İlk doodle olan Burning Man, tasarım olarak Google logosunun ikinci “o“ harfinin arkasında olacak şekilde tasarlanıyor. Doodle serüveni bu şekilde başlıyor. Sonrasında da sitenin doğum günü olan 27 Eylül başta olmak üzere doodle ile arama motorunun doğum günü kutlanıyor. Günümüzde de özel ya da önemli günlerde Google’ın doodle tasarladığını ve bu doodle’ın arama motorunun logosu ile bir kombinasyon oluşturduğunu belirtebiliriz.

4- Google’ın ilk ofisi

Google’ın ilk çalışma ofisi California’daki Susan Wojcicki’ye ait bir garajdı. Eylül 1998’den itibaren ilk çalışma yeri burasıydı. Wojcicki, Google şirketinin ilk pazarlama müdürü olarak biliniyor.

5- Google çoklu dil seçenekleri

Google arama motorunda 100’den fazla dil seçeneği bulunuyor. Fotoğraf, konuşma modu, artırılmış gerçeklik modu vasıtasıyla da farklı dilleri çevirebilme özelliklerine sahip.

Peki siz Google kaç yılında kuruldu ve kurulduğu günden bu güne neleri değiştirdi, ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Aramalarınızı Hızlandıracak 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google’ın İlginç Tıbbi Projeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı