Google Aramalarınızı Hızlandıracak 5 İpucu!

Google araması yaparken hızlı bir şekilde sonuca nasıl ulaşabilirsiniz? Sizi aradığınız sonuca çabuk ulaştıracak en iyi 5 Google arama ipucu, haberimizde...

Google dünyanın en büyük arama motoru olarak sayılıyor. Çoğumuz günlük hayatta kafamıza takılan herhangi sorunun cevabını Google’da arıyoruz. Eğer Google arama motorunu doğru bir şekilde kullanabilirseniz; yapacağınız projeler veya yazacağımız tez gibi akademik araştırmalar için de Google’dan verimli bir şekilde yararlanabilirsiniz. Google araması yaparken sizi hızlı bir şekilde sonuca ulaştıracak 5 taktik, haberimizde…

Google araması yaparken işinizi kolaylaştıracak 5 ipucu:

1- Aramanızda doğru sonuçlar elde etmek için tırnak (“”) işareti kullanın

Google’da arama yaptığınız zaman sonuçlar kelimelerin yazılış sıralamasına bakılmaksızın, kelimeler dizisine göre çıkıyor. Yani Google, sonuçları girdiğiniz kelimelere benzerlerini bularak karşınıza çıkarıyor. Fakat, eğer ki Google’un cümlelerinizi kelime kelime ayırmadan bir bütün olarak aratmasını istiyorsanız; yazmış olduğunuz kelime grubunu tırnak içine alabilirsiniz. Bu yöntemi en çok alıntı ifadeleri ararken kullanmanız araştırma yaparken size büyük bir kolaylık sağlayacak.

2- Sonuçlar arasında eleme yapmak için tire (-) işaretini kullanın

Google da arama yapma işlemini kolaylaştırmanın bir başka yolu ise tire (-) işaretini kullanmak oluyor. Bu işareti kullanarak bazı kelime ve hatta web sitelerini sonuçlardan çıkararak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. Bunun için görünmesini istemediğiniz site veya kelimelerin başına “-“ işaretini koymanız gerekiyor. Örneğin diyelim ki Harry Potter kitap serisi hakkında bilgilere veya yorumlara ulaşmak istiyorsunuz. Sonuçlar arasından kitapla aynı isimdeki filmleri veya yazıları görmek istemiyorsanız, aramanızı “Harry Potter-film-sinema” şeklinde yapabilirsiniz.

3- Daha fazla sonucu görmek için kelimelerin arasına “OR” yazın

Google araması yaparken  her kelime için bir sonuç bulmak istiyorsanız kelimelerin arasına büyük harflerle “OR” yazın. Bu durumda Google aralarında “OR” bulunan her kelime için ayrı bir arama yapıyor. Örneğin, araştırdığınız konu için farklı adlandırma şekilleri bulunuyor. Diyelim ki, “küreselleşme” hakkında bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu konuyu aynı anda “globalleşme” olarak da adlandırabileceğimiz için aramanızı “küreselleşme” OR “globalleşme” bu şekilde yapabilirsiniz.

4- Aramanızı tek bir site içerisinde yapmak istiyorsanız “site:” yazın

Eğer bir konuyu belli bir siteden araştırmanız gerekiyorsa aramalarınızda “site:” yazarak kullanacağınız internet sitesini yazın. Bu yöntemi bir başka şekilde de kullanabilirsiniz. Örneğin öğrenci olanlar “site:” yazdıktan sonra “edu” veya “org” gibi belli tipteki kaynaklar içerisinden de arama yapabilirler.

5- Belirli bir ülkeden sonuç bulabilmek için “site:” ve ülke kodunu kullanın

Google’ın arama algoritması kullanıcıların bulunduğu coğrafi konumuna göre sonuçlar getiriyor. Fakat bazı araştırmalar için başka bölge veya ülkelerden sonuçlar elde etmemiz gerekebiliyor. Diyelim ki bilgi edindiğiniz herhangi bir konuyu başka bir ülkenin basınının ne şekilde ele aldığını öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için “site:” yazarak yanına araştırmak istediğiniz ülkenin ülke kodunu girmeniz gerekiyor. Böylelikle Google arama sonuçlarını yalnızca merak ettiğiniz ülkeden alabilirsiniz.

Peki siz Google araması yaparken pratik yöntemlerden yararlanıyor musunuz? Bildiğiniz diğer ipuçlarını yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google’da Aramamanız Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı