Tasarlanmış 10 İnsansı Robot!

İnsansı robot, vücut şekli ve davranışları itibari ile insanlara benzemesi amaçlanarak üretilmiş teknolojik ürünlerdir. Bu robotlar, geçtiğimiz yıllardan bugüne sağlık, eğlence, eğitim gibi pek çok sektörde hizmet vermeye başladı. Yazımızda, sizleri tasarlanmış olan ve insanlara son derece benzeye 10 insansı robot ile tanıştıracağız.

Robotik bilimciler, yapay zeka robotlar ile insanların gündelik yaşantılarını kolaylaştırmayı, üretim hızında artışı ve hata payını minimuma indirilmesini hedefliyor. Böylelikle insanların güvenli ilişki kurabilecekleri ve işbirliği halinde olabilecekleri insansı robotların gelişimi için yapılan yatırımlar her geçen gün artmakta.

Tasarlanmış 10 İnsansı Robot!

1. Robot Avatar

2017 senesinde Toyota tarafından üretilen T-HR3 insansı robot, oldukça gelişmiş kontrollere sahip ve uzak mesafeden kontrol edilebilir.

Mobilite hizmeti olarak tasarlanan bu robot, tıpta ve uzay gibi insanlar için uygun olmayan ortamlarda, insan faaliyetlerini desteklemek üzere tasarlanmıştır.

2. Robotik Elçi

Hong Kong merkezli şirket Hanson Robotics tarafından geliştirilen robotun adı Sophia. Akıllı robot Sophia, insanları seslerinden ayırt edebiliyor ve onlarla iletişim kurabilme yeteneğine sahip.

2017 senesinde Suudi Arabistan’da vatandaşlık sahibi olan ilk robottur. 2022 yılında 6 yaşında olan yapay zeka destekli Sophia, kariyerine robotik elçi olarak devam edecek ve robot-insan işbirliğine yönelik araştırmaların ilerlemesine katkı sağlayacak.

3. İnsansılığı Araştırma

İran’da Tahran Üniversitesi’nde tasarlanan Surena robotları, 2008 senesinden beri geliştiriliyor. En son modeli Surena IV, konuşabiliyor ve yürüyebiliyor.

Mühendisler, Surena’yı yapay zeka araştırması yapmak isteyen öğrenci ve robotik bilimciler için kullanmakta.

4. Teslimat Robotu

Ford ve Agility Robotics tarafından geliştirilen akıllı robot Digit, teslimat robotu olarak tasarlandı. Digit, başsız ve çevik uzuvlara sahip. Basamakları tırmanabilir ve her türlü araziyi dengede kalarak gezebilir.

Ford, bu robotun teslimat sürecini otomatikleştireceğini, daha etkili ve düşük maliyetli çözümler üreteceğini öngörüyor.

5. Robotik Barmen

İspanya’da Macco Robotics tarafından geliştirilen yapay zeka, bir servis robotudur.

İspanyol bira fabrikasında ve Avrupa’da benzin istasyonlarında test edilen bu robot, saatte 300 bardağa kadar hizmet verebilme özelliğine sahip.

6. Dijital İnsansılar

Samsung tarafından desteklenen STAR Labs’de geliştirilen bu robotlar, Project Neon ismini taşıyor. Proje ismini dijital ortamlarda gerçek bir insan gibi görünen Neon avatarından almakta.

Öğrenme yeteneğine sahip Neonlar, duygularını gösterebiliyor ve gerçek konuşmalar yapabiliyor. Bu robot insanların gelecekte finans danışmanı, sağlık, resepsiyonist gibi birçok alanda çalıştırılması hedefleniyor.

7. Robotik Aktör

Will Jackson tarafından kurulan İngiltere merkezli Engineered Arts şirketi, bilgisayar mühendisleri ve animatörlerin işbirliği ile eğlenceli robotlar üretiyor. Örneğin; sunucu ve gösteri robotu olarak tasarlanan RoboThespian, sizinle konuşabilir hatta şaka bile yapabilir.

8. Robonotlar

Robonotlar, uzay araştırmaları yapmak için tasarlanan robotlardır.

Houston’daki NASA’nın Johnson Uzay Merkezi, Robonot 2 ve Valkyrie dahil birçok insansı robot üzerinde çalışıyor. Uzay yolculuğu ve araştırmalarında kullanılacak bu robotlar, zorlu ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmakta.

9. İşbirlikçi Robotlar

İşbirlikçi robotlar, insanlarla güvenli bir şekilde işbirliği içinde olacak şekilde tasarlanmış robotlardır.

Ubtech’in geliştirdiği robot Walker, insanlarla evlerinde işbirliği yapması için tasarlandı. Walker, ev işlerini ve akıllı ev kontrolünü gerçekleştirilmesi için geliştirildi.

10. Eğitim Robotu

Softbank Robotics’in tasarladığı Pepper, insanlar ile iletişim kurabilecek ve duygu okuması yapacak şekilde tasarlandı.

Resepsiyonist Pepper, şimdilerde öğrencilere nasıl kod yazılacağını öğretmek için eğitimler vermekte. Öğrenciler, bu yazılımı kullanarak robotu ekranında mesajlar göstermek, hareket ettirmek ve konuşmak üzere programlayabilirler.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yakında Etrafta Göreceğiniz İnsansı Robot Türleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” okumak için buraya tıklayın
“Dünyanın İlk Robot Vatandaşı!” okumak için buraya tıklayın.
“İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“Tasarlanmış 10 İnsansı Robot!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı