Robotları Ürkütücü Yapan Nedenler Nelerdir?

Teknolojinin önlenemez gelişimi ve yükselişi ile birlikte robotların da neredeyse insan gibi son derece gerçekçi yapılması, bazı kesimleri oldukça tedirgin ediyor. Peki, bu robotlar bize neden ürkütücü gelmekte? Robotları ürkütücü yapan nedenler neler?

Hiç şüphesiz robotlar; insana en çok benzetilmeye çalışan teknolojik ürünlerdir. Geliştirilen bu robotlarda amaçlanan bazı hedefler bulunmakta. Bu amaçları; insanların yapabileceği durumları, hareketleri yapabilmeleri, ileri seviyedeki robotların ise belirli seviyede konuşabilme ve hareket edebilme yetilerinin birebir aktarılması olarak sıralayabiliriz.

Robotları Ürkütücü Yapan Nedenler Nelerdir?

Üretilen bu teknoloji harikası robotların, bu kadar gelişmesi neredeyse insanlardan ayırt edilememesinin ardından bazı insanlar bu robotlardan çekinmeye hatta ürkmeye başladılar. Sadece fiziki olarak üretilen robotlar endişe yaratmıyor. Aynı zamanda robotlar ile ilgili çekilen filmlerin de etkisi yadsınamaz derecede. Bu yapımların bazılarında, insanüstü inanılmaz güçlere ve işlevlere sahip olan robotların, kötü amaçlı da olduklarını hatta dünyayı ele geçirmeye çalıştıklarını da izliyoruz.

Hali hazırda bu filmlerden de olumsuz yönde etkilenen birçok insan bulunmakta. Bu nedenledir ki çoğu insan, robotların dünyayı gerçekten ele geçirip kötü bir gezegen olacağını kafalarında yer edindirmesine yol açıyor.

Bunun yanı sıra özellikle geliştirilmiş olan bazı robotları, adeta insanlardan ayırt etmek oldukça güç bir durumda. Tıpkı insanlar gibi ağlıyorlar, gülebiliyorlar, şaşırıyorlar, konuşuyorlar. İnsan yüzündeki birçok mimiği kusursuza yakın taklit edebiliyorlar. Kısacası neredeyse gerçek bir insanın görünümünde olabiliyorlar.

Tabi ki bu el yapımı robotlar yine insanın hayal edip ürettiği ürünlerdir. Unutulmamalıdır ki sonuçta biz üretmediğimiz sürece onlar asla ortaya çıkmayacaklardır. Yine de bu robotların yapay zeka ile birleşmesi sonucu ileride kendi kendilerini üretmelerinin de kesin olacağı bir gerçek! Bu durumun ihtimali bile insanda bir ürperti yaratmakta.

Teknolojik dünyada bu tarz robotlara Androidler denilmekte. Osaka Üniversitesi bünyesinde yer alan Hiroshi Ishuguro tarafından geliştirilen Repliee Q2 gibi araştırmalarda kullanılan birçok Android bulunmakta.

Robotların insanlar üzerinde yarattıkları bu olumsuz ve korkutucu düşüncelere “Etkisiz Vadi” denilmekte. Peki, sizce günümüzde geliştirilen robotlar ürkütücü mü? Siz, ürkütücü bulanlardan mı yoksa iyimser olanlardan mısınız?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yakında Etrafta Göreceğiniz İnsansı Robot Türleri!” okumak için buraya tıklayın.
“İnsanlığı Yok Edebilecek 4 Kötü Robot!” okumak için buraya tıklayın
“Tasarlanan Robotlar İnsanlara Benzemek Zorunda Mı?” okumak için buraya tıklayın.
“Tasarlanmış 10 İnsansı Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“Robotları Ürkütücü Yapan Nedenler Nelerdir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı