Tasarlanan Robotlar İnsanlara Benzemek Zorunda Mı?

Robotlar, teknoloji ile birlikte hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Hayatın çeşitli noktalarında hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Karşımıza çeşitli şekilde çıkabilen bu robotların; örümcek robotlar, insansı robotlar gibi türleri bulunmakta. Peki, tasarlanan robotlar bizlere benzemek zorunda mı? Neden insansı robotlar tercih ediliyor?

Tasarlanan Robotlar İnsanlara Benzemek Zorunda Mı?

İnsansı robotlar, örnek olarak insan vücudunun kullanıldığı robot türüdür. Sadece insan üst gövdesine benzetilebilir ya da komple bir insan vücudunun şeklinde tasarlanabilir. İnsanlara benzemesi amacı ile üretilen robotlara ise android deniyor. Bu robot türü, insanların aklına yapay zekalı robotların tehlikeli olup olmadığını getiriyor.

Neredeyse yıllardır robotlar; filmlerde, dizilerde ve bilimkurgu kitaplarında karşımıza çıkıyor. Bilinçaltımıza entegre edilmiş dünyayı ele geçirmeye çalışan bir robot figürü var. İnsanlar bu figürden hem korkmakta hem de merak duymakta. Robotlar gerçekten fazla gelişip bizden üstün olabilirler mi?

İnsansı robot Sophia’nın geliştiricisi Goertzel, bu endişeyi robotların insanlar ile iletişime girip bitirmesi gerektiğini düşünüyor. BBC’ye verdiği röportajda insanların robotları sevdiğini, hatta kendi kız arkadaşları yerine robotlara emir vermeyi sevdiklerini iddia etti. İnsansı robot Sophia’nın korkunç olmaktan öte diğer insansı olmayan robotlara göre çok daha sevimli olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra insansı robotların maliyetinin yüksek olduğu da kabul edilmekte. Buna rağmen bu modellerin çok önemli ve yararlı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Bazı bilim adamları ise Goertzel’in tam tersini düşünmekte. Robotların insanlara benzememesi gerektiğini, onların birer makine olduğunun farkında olmalarının gerektiğini savunuyorlar. Aynı zamanda robotların insanlar gibi davranıp hareket etmesinin de etik olarak uygun olmadığı fikrindeler.

Bilim adamlarının karşıt görüşlere sahip olduğu konulardan bir diğeri de robotların duyguları hissedip yansıtabilmesi. Bazı bilim adamları, insansı robotların gerçekçi olması için duygulara ihtiyacı olduğunu savunuyor. Bilim adamlarının çoğunluğuna göre ise robotlar sadece birer makine ve duygulara sahip olmamalı.

Yapay zeka ne kadar gelişirse gelişsin, insanlığa has duyguları, etik değerleri, DNA’sında yazılı olan geçmişten gelen birikimleri çözmesi çok zor. Robotları insanlara benzetmek için önce insan vücudunu ve beynini çok iyi tanımamız gerekiyor. Hala insanlık hakkında birçok yeni şey keşfedilirken bunları robotlara aktarmaya çalışmak şu an için çok mantıklı gözükmüyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Robotlar ve Etik Hakkında Merak Edilen 8 Soru” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zekalı Robot Atlas Yaptıklarıyla Ürpertti!” okumak için buraya tıklayın
“Tasarlanmış 10 İnsansı Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“Tasarlanan Robotlar İnsanlara Benzemek Zorunda Mı?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı