Oyunseverlerin Bilmesi Gereken 15 Oyun Terimi!

Youtube oyun videolarında geçen oyun terimleri neler? Oyuncuların en çok kullandığı 15 oyun terimi. Haberimizde...

Youtube’da en çok paylaşılan içeriklerden biri de oyunlar. Oyuncuların oynadıkları oyunları yayınlayarak oluşturdukları bu youtube videoları oldukça izleniyor. Fakat oyunların Türkçe dil eklentileri olmadığı için izleyiciler  Youtube oyun videolarında geçen terimleri anlayamayabiliyorlar. Popüler oyun terimleri haberimizde….

Youtube oyun videolarındaki 15 oyun terimi:

Oyunlarda oyuncularının birbirleriyle anlaşmak için kullandıkları bir oyun dili var. Oyuncuların, oyuncu olmak isteyenlerin veya oyun izleyicilerinin mutlaka bilmesi gereken pek çok oyun terimi bulunuyor. En popüler olan oyun terimlerinden bazıları ise şunlar:

1- Bot

Yapay zeka tarafından yönlendirilen oyunculara Bot deniyor.

2- Bug

Oyunda yapılan yazılımsal hatalarına deniyor. Örneğin karşınızda bir adam görürsünüz, ateş edersiniz fakat adam ölmemiştir, gibi bir durum yazılımsal hata yani Bug oluyor.

3- Loot

Loot terimi yağmalama anlamına geliyor. Oyunlarda genellikle düşman öldürüldükten sonra üzerindekilerini toplamaya loot adı veriliyor.

4- Noob

Oyunu oynamaya yeni başlayan daha acemi olan oyunculara Noob deniyor.

5- KDR

KDR, Kill/Death Ratio’nun kısaltmasıdır. Oyunlarda öldürme oranı olarak kullanılıyor.

6- Microtransaction

Oyunların pek çoğunda market bulunuyor. Bu marketlerden ekipman vs. satın alabiliyorsunuz. Oyun marketlerinden satın aldıklarınıza Microtransaction adı veriliyor.

7- Smurf

Oyuncunun eski hesabıyla oynamayı bırakıp; yeni hesap açması ve burada acemi oyunculara karşı daha iyi bir performansa sahip olmasına Smurf deniyor.

8- DLC

DLC’nin Türkçesi “indirilebilir içerik” olarak çevriliyor. Oyuncular ek paketler için DLC terimini kullanıyorlar. Fakat bu ek paketler oyunun fiyatından daha pahalı olabiliyor.

9- Flood

Flood yapmak terimini hepimizin başına gelen bir örnek üzerinden sizlere aktaralım. WhatsApp’tan mesajlaşırken kelimeleri teker teker gönderen cümle yazmayan kişilere rastlamışsınızdır. Bu durum oyunlarda yer alan sohbet ekranlarında da yaşanabiliyor. Oyuncular buna genellikle flood yapma diyorlar. Yani bu terimi sohbet ekranından art arda mesaj atan kişiler için kullanıyorlar.

10- KS

KS en çok kullanılan terimlerin başında geliyor. Oyunda bir oyuncunun canı çok azken siz onu öldürürseniz, KS atmış oluyorsunuz. Yani Kill çalmış oluyorsunuz.

11- Rage Quit

Rage sinirlenmek, delirmek anlamına geliyor. Oyuncuların oyun oynarken çıldırıp, oyunu terk etmesine Rage Quit deniyor.

12- Newbie

Acemi takım oyuncularının yaptıkları saçma hatalar için Newbie terimi kullanılıyor.

13- Head Shot

Oyuncunun karşı tarafında tek atışta vurduğunda Head Shot terimi kullanılıyor.

14- Ban

Hile yapan kullanıcıların oyun hesaplarının yasaklanmasına Ban deniyor.

15- gg

gg, Goodgame’in kısaltması. İyi oyundu demek için kullanılıyor.

Peki siz Youtube oyun videolarını izliyor musunuz? Bildiğiniz başka oyun terimleri var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Popüler E-Spor Takımları ve Oyuncuları Kimler?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ücretsiz Oynayabileceğiniz 5 Mobil Oyun!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Tüm PES Oyunları İçin 5 Taktik!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı