Tüm PES Oyunları İçin 5 Taktik!

PES 2019, PES 2020 gibi tüm PES oyun serilerinde başarılı olmak için hangi ipuçlarından yararlanılabilir? PES oynayanlar için 5 önemli taktik, haberimizde…

Futbol branşlı oyunlardan Pro Evolutioan Soccer, kısaltma ismiyle bilinen PES serisi dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından oynanıyor. Yeni başlayanlar, yeni serilere adapte olmaya çalışanlara göre oyunun kolaylık derecesi değişiklik gösteriyor. PES 2019 konuşulurken yakın zamanda PES 2020’de kullanıcılarıyla buluştu. Peki PES oyun serilerinde başarılı olmak için hangi taktikler geçerli olabilir? Haberimizde…

Futbol severler FIFA serilerinin dışında PES serilerine de büyük ilgi duyuyor. Özellikle PES 13’ün Türkçe seslendirmeli serisinden sonra ülkemizde PES tutkunlarının sayısı artmaya başladı. PES 2019 fırtınası sürerken PES 2020 hayatımıza girdi. Tüm PES serilerinde dikkat edilmesi gereken 5 önemli taktikse şöyle;

PES 2019, 2020 ve tüm PES oyunlarını oynayanlar için 5 önemli taktik:

1- PES’te markaj taktiği

PES’in markaj özellliği sayesinde Messi gibi iyi oyuncuları durdurabiliyor; hatta rakip oyuncu ve golcüler kontrol edilebiliyor. Sıkı markaj özelliğiyse şöyle etkinleştirilebiliyor:

  • Oyun Planı menüsünü seçin
  • Ardından Gelişmiş Ayarlar bölümüne girin
  • Defans 1 bölümü içerisinden Derin Defans Çizgisi’ni seçin
  • Ardından Markaj adımı seçildikten sonra markaj yapacak defans oyuncusu seçilebilir.

2- PES’te beceriyi arttırma taktiği

Komutların yanında kişisel beceri düzeyini arttırmak önemli. Örnek vermek gerekirse; kullanılacak şutun yönü ve şiddeti, takım oyuncularının oyun stilllerini çalım ve pas yeteneklerini bilerek üzerinde çalışmak fayda sağlayabilir.

Özellikle PES 2020, FIFA serisindeki gibi rahat bir şekilde paslaşmanın mümkün olmadığı iddia ediliyor. Bu sebepten ötürü tek başınıza antreman yaparak, çalımlar denemek pas becerisi geliştirebilir. Hatta maç sırasında pas alışverişi yaparken sahadaki boş oyuncuları takip etmeli veya oyuncuları boş alanlara doğru yönlendirmek faydalı olabilir.

3- PES’te tuş taktiği

PES 2020 ve önceki oyun serilerinin tuş dizilimi incelenecek olursa; pas tuşu olan X’le top diğer oyunculardan alınabiliyor. Özellikle X tuşunu top rakibin ayağındayken sık sık kullanmak oyuncuyu rakibe ve topa doğru yaklaştıracaktır. Ayrıca R1 tuşu kullanılarak hızlı koşmanın mümkün olduğunu belirtelim.

4- MyClub oyun modu taktiği

MyClub modunda; menajer alma, oyuncu kiralama, takım oyuncularının sözleşmesini düzenleme gibi işlemlerin para birimleri yoluyla gerçekleşir. Amaç en iyi oyuncuları seçerek bir takım oluşturmak bunun için yeterli parayı kazanmaktır. Eğer MyClub moduna her gün giriş yapılırsa MT puanı ve MyClub parası ödülü kazanma fırsatı doğuyor. Ayrıca 100 myClub parası karşılığında özel çekilişlere katılarak siyah veya sarı toplu oyuncu kazanılabiliyor.

Bu arada bilmeyenler için belirtelim; siyah toplu oyuncular en iyi oyunculardır ve takıma büyük katkı sağlar. Sarı renkli oyuncular da siyah kadar olmasa da iyi dereceye sahip oyunculardır. Çekilişler içinse en doğru zamanın derbi maçları haftalarının olduğu iddia ediliyor. Özellikle Liverpool ve Juventus gibi takımların maç yapacağı haftada çekilişlere girmek yüksek dereceli oyuncuları takıma kazandıracağı iddia ediliyor.

5- Ana Lig taktiği

Ana Lig modu sayesinde takımın menajerliğini oyuncu devralmış olur. Eğer takıma genç oyuncular seçilecekse, onların geliştirerek tecrübeli hale getirmeye çalışmak faydalı olacaktır. Geliştirilen oyunculara yüksek tekliflerde bulunulursa takım oyuncular satılarak maddi olarak gelir elde edilerek kazanç yönünden avantajlı duruma geçilebilir.  Ardından elde edilen gelirle tecrübeli ve iyi oyuncular kiralanarak takıma kazandırılabilir. Bu şekilde maaş ve transfer bütçesi dengede tutulmuş olur.

PES 2019, PES 2020 ve diğer tüm PES serilerinde geçerliliği olabilecek taktiklerinin etki derecesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz başka hangi taktikleri uyguluyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşın.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Popüler E-Spor Takımları ve Oyuncuları Kimler?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ücretsiz Oynayabileceğiniz 5 Mobil Oyun!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Espor’dan Para Kazanmanın Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı