İlk İnsansı Robot Hakkında Bilinmeyenler

Tıp, endüstri, arama kurtarma, askeri ve uzay gibi birçok alanda araştırma, geliştirme çalışmaları ile entegre olan robotlar, karşımıza hep farklı şekillerde çıkıyor. Bizim için en ilgi çekici olan ise insansı robotlar yani aslında bize benzeyenler. Peki, ilk insansı robot hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Deneysel projelerde kullanılıyorlar, çeşitli sektörlerde hizmet ediyorlar, bizler ile iletişim kurabiliyorlar. Kısacası birçok alanda insansı robotlar hayatımızda yer ediniyor. Birçok fonksiyonel unsuru bulunan insansı robotlar, sizlere de ilginç gelmiyor mu? Yoksa onları yalnızca teknolojinin bir parçası olarak mı görüyorsunuz?

İnsansı robot, fiziksel özellikleri itibari ile fiziksel olarak bizlere benzeyen teknolojik ürünlerdir. Bu akıllı robotlar, insanlara hizmet vermek ve deneysel amaçlar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde bir hayli adından söz ettiren bu robotlardan ilkinin kim olduğunu hiç duydunuz mu? Şimdi ilk insansı robot ve onun hakkında bilinmeyenler ile ilgili bilgilere bakalım.

İlk İnsansı Robot Hakkında Bilinmeyenler

1. 1927 yılında Amerikalı mühendis Ron Wensley tarafından tasarlanıp uygulamaya alınmıştır.
2. İnsana benzeyen bu robot “Herbert Televox” adını aldı.
3. Westinghouse Electric and Manufacturing Co. Şirketi’ne ait olan Herbert Televox, şirket için başlangıç noktasıydı.
4. Uzuvlarını ve kafasını hareket ettirebiliyor, ses ve sese dayalı komutları da yerine getirebiliyordu. Bunun yanı sıra basit soruları da cevaplayabiliyordu.
5. Dış görünüş olarak her ne kadar insansı robot dense de karikatür çizimini anımsatan bir surat ifadesi var.
6. Herbert Televox, ilk yaratıldığında konuşma yeteneğine sahip değildi. Sonrasında birkaç basit cümle söylemeyi öğrendi.
7. Konuşma yeteneğine sahip değildi fakat telefon alıcısının yakınlarına yerleştirilmiş hassas bir mikrofon ile dinleme yeteneğine sahipti.
8. İcat edildiği döneme göre bir hayli üstün teknolojiler sergileyen Herbert Televox’un asıl amacı; bilimsel ve teknolojik başarıların gösterilmesi idi.
9. Herbert Televox, gelecek için ışık tutmuş ve endüstriyel robotların da yaratılmasına ön ayak olmuştur.
10. Westinghouse Electric and Manufacturing Co. 1937 tarihinde birçok insanın gerçek ilk insansı robot olduğunu düşündüğü ‘Elektro The Moto-Man’i yarattı.

Özet ile Elektro the Moto-Man için Herbert’in çocuğu tanımını yapabiliriz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İnsansı Robotlar Bilim Kurgu Filmlerinde Oynayacak” okumak için buraya tıklayın.
“Yakında Etrafta Göreceğiniz İnsansı Robot Türleri!” okumak için buraya tıklayın
“İnsansı Robot, Dijital İnsana Karşı!” okumak için buraya tıklayın.
“Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“İlk İnsansı Robot Hakkında Bilinmeyenler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı