İnsansı Robotlar Bilim Kurgu Filmlerinde Oynayacak

İnsansı robotlar hakkındaki detaylar sizlerle.

Günlük hayatımızda yer edinen yapay zeka robotları artık filmlerde oynamaya hazırlanıyor. Covid-19 nedeniyle getirilen kısıtlamalar yüzünden, birçok oyuncu film çekimi sırasında zorlanmıştı. Hatta filmlerin vizyona gireceği tarih bile ertelenmişti. Bütün bunların önüne geçmek için insansı robotları yavaş yavaş filmlerde görebiliriz. Yanlış duymadınız. İnsansı robotlar bilim kurgu filmlerinde oynayacak. İnsansı robotlar hakkındaki detaylar sizlerle.

İnsansı Robotları Artık Beyazperde Görebileceğiz

‘’b’’ filminin başrol oyuncusu olan Erica, Covid-19’a karşı özel bağışıklığı olan ilk yapay zeka robotu.  Filmde, Erica’nın bir program sırasında yaratılırken; tehlikeli olduğu ve onunla beraber laboratuvardan kaçarken ona yardım eden bilim insanının hikayesi anlatıyor. “Dünya’nın en güzel robotu” olarak adlandırılan bu yapay zekalı robot, Japonya’nın eski başkenti olan Nara’da bulunuyor. Kendi kendine hareket eden, akıcı bir üslupla konuşan, yaratıcı sorular soran, kendisini sürekli geliştirme özelliğine sahip bir robot. Film, 70 milyon dolarlık bir bütçeye sahip. Bu hikaye, Erica’nın gerçek dünyadaki köken hikayesiyle uyumlu. Japon bilim insanları Hiroshi Ishiguro ve Kohei Ogawa, insansı robotu, robotların etkileşimini incelemek için tasarladılar. Erica’nın tek olumsuz tarafı, hiçbir yaşam deneyiminin olmaması ve bu rolü oynaması için sıfırdan yaratılması. Hareketlerinin hızını kontrol etmek, duygularını konuşmaya eklemek ve hareketlerini simüle etmek zorunda kalmışlar.

Yapay Zeka Robotları Yönetmen Koltuğunda Oturabiliyor

Yapay zeka robotları sadece filmlerde oynamıyor aynı zamanda senaryo da yazabiliyorlar. Benjamin, film senaryosu ve şarkı sözleri yazabilen ilk yapay zeka robotu. ‘’Suprising’’ adlı kısa filmin senaryosunu yazdı. Bu film  Sci-Fi London yarışmasında ilk 10’a girdi. Hatta filmde kullanılan, “Home On The Land” şarkısının sözlerini de kendisi yazdı.

Gerçekten de insansı robotlar bilim kurgu filmlerinde oynayacak hatta oynamaya başladı bile. Peki sizce yapay zeka robotları sinema sektörüne neler katacak? İnsansı robotları filmlerde sıkça görebilecek miyiz?

Bunlar Da Dikkatinizi Çekebilir

  • “Yapay Zeka Ve Robotik Arasındaki Fark Nedir? okumak için buraya tıklayın.
  • “Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi! okumak için buraya tıklayın.
  • “Covid-19 ile Dünyayı Etkileyecek 4 Yeni Teknoloji! okumak için buraya tıklayın.

Paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı