Akıllı Priz Nedir? Kullanım Şekli ve Özellikleri Nelerdir?

Akıllı priz teknolojisi, evde olmasanız dahi kahve makinesi, masa lambası gibi birçok elektrikli cihazınızı kontrol edebilme imkanı sağlar. Bazı elektrikli aletlerin kendinde internetten kontrol özelliği bulunsa da biliyoruz ki bunların sayısı prizle çalışan elektronik eşyaların yanında oldukça az kalıyor. Yazımızda; akıllı priz nedir, nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir sorularına yanıt vereceğiz.

Akıllı Priz Nedir?

Akıllı prizler, siz evde olmasanız bile birçok elektronik aleti kontrol etmenize yarayan teknolojik ürünlerdir. Bu prizler, elektrikle çalışan tüm cihazlarınızı adeta akıllı bir cihaza dönüştürerek internet sayesinde onları kontrol etmenize olanak tanır.

Uzaktan kontrol etmeyi sağlayan akıllı prizler, hem güvenlik sağlar hem de zamandan ve elektrikten tasarruf edilmesine imkan tanır. Akıllı ev teknolojileri ile yeni tanışıyorsanız ilk fırsatı bu akıllı prizlere verebilirsiniz çünkü oldukça uygun fiyatlara birçok alternatifi bulunuyor. Akıllı prizlerin fiyatları, 90 TL’den başlayıp özelliklerine göre 20000 TL bandına kadar çıkabilmekte.

Akıllı Prizleri Özellikleri Nelerdir?

Birçok markanın farklı model ve özelliklere sahip akıllı prizi bulunuyor. Bu prizler sayesinde, elektrikli eşyalarınızı dilediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Aynı zamanda bu prizler gün ve saat planlaması yapmanıza da olanak sağlar. Akıllı prizlerin programlanabilir özelliği sayesinde sabah kahvenizi dilediğiniz saatte çalışacak şekilde önceden ayarlayabilirsiniz.

Prizlerin çoğu wifi ile çalışıyor. Bir kısmının ise bluethooth özelliği bulunmakta. Wifi priz sayesinde, her cihazın ayrı ayrı güç tüketiminin ne kadar olduğunu da görülebilirsiniz. Bunun yanı sıra zamanlama özelliği sayesinde siz evde yokken belirlediğiniz zamanlarda ışıkları açıp katarak dışarında gelecek olan tehditlere karşı bir nevi önlem de alma imkanı sunmakta.

Akıllı Priz Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan akıllı prizleri öncelikle doğrudan bir prize takmalı, sonra cihazınızı akıllı prize bağlamalı ve akıllı prizin uygulamasına cihazınızı eklemelisiniz. Uygulama ile wifi ağınızdan gönderilen komutlarla elektronik eşyalarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştırmak adına tasarlanan bu akıllı prizlerin kullanım alanlarını toparlamak gerekirse; günlük, haftalık ve aylık ne kadar güç tüketimi yaptığınızı analiz edebileceksiniz. Aktif kullanımda bulunmadığınız zamanlarda cihazınızı tümüyle kapatarak, elektrik tüketiminizi kontrol altına alabilecek ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Programlama özelliği sayesinde cihazınızı dilediğiniz saat aralıklarında çalışır halde bırakıp kalan saatlerde kapalı tutabilme imkanına sahip olursunuz. Özellikle ütüyü acaba fişte mi unuttum sorunu da ortadan kalkacak. Siz evde olmasanız dahi cihazlarınızı kontrol altında tutabileceksiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Akıllı Priz İle Yapabileceğiniz 10 İlginç Şey” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Prizlerin Sahip Olduğu 5 İlginç Özellik!” okumak için buraya tıklayın
“Akıllı Priz Hakkında Bilinmeyenler!” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Prizler ile Cihazlarınızı Uzaktan Kontrol Edebilirsiniz!” okumak için buraya tıklayın.

Akıllı Priz Nedir? Kullanım Şekli ve Özellikleri Nelerdir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı