Akıllı Priz İle Yapabileceğiniz 10 İlginç Şey

Evinizde, ofisinizde, yazlığınızda kısacası dilediğiniz her yerde cihazlarınızı uzaktan kontrol etmeye ne dersiniz? Akıllı priz ile bu artık mümkün.

Cihaza wifi ile bağlanıp evinizde klima, kombi, fırın, kettle ve daha birçok cihazı yerinizden kalkmadan kullanabilirsiniz. Akıllı priz sayesinde bunlar gibi birçok kolaylığı hayatınıza sokabilirsiniz.

Akıllı Priz (Smart Plug) Neden Akıllı?

Akıllı priz, diğer prizlerin aksine sizi akıllı evdeymişsiniz gibi hissettiriyor.

Telefonumuza “kasa” adlı mobil uygulamasını indiriyoruz. Daha sonra wifi ile bağlantısını sağlayıp kolay bir şekilde aç kapa özelliğini devreye sokabiliriz. Evde olmasanız bile zamanlayıcı özelliği sayesinde belirli zamanlarda çalışma zorunluluğu olan cihazları ve hırsızlar girmesin diye akşamları açık bırakmak istediğiniz ev ışıklarını uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Akıllı priz (Smart plug), farklı bir versiyonu ile biraz daha ileriye gidip evde kullandığınız esnada size ne kadar güç harcadığınızı aktarabiliyor. Anlık olarak güç tüketimini aktarmakta gecikmeler yaşanabilir. Bunun nedeni ise verilerin buluttan dolaşarak cihaza aktarılmasından kaynaklanmakta. Yine de size ortalama bir değer gösterebiliyor.

Akıllı Fiş İle Yapabileceğiniz 10 Harika Şey

Evinizin Sıcaklığını Uzaktan Kontrol Edin

Dışarıdasınız ve sıcaktan bunaldınız. Bir an önce eve gidip serinlemek istiyorsunuz. Akıllı priz ile klimanızı önceden çalıştırabilir ve evinizi eve gelmeden soğutabilirsiniz. Böylece buz gibi odanın tadını anında çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde soğuktan donmak üzere olduğunuz zamanlar evde önceden açmış olduğunuz ısıtıcıyı devreye sokup eve geldiğiniz zaman sıcak bir ortamın keyfine varabilirsiniz.

Akıllı Priz İle Arkadaşlarınıza Şaka Yapın

Şakacı bir insansınız ve yaptığınız bu şakalar artık sıradan olmaya başladı. Yeni şeyler peşindesiniz. Bu konuda akıllı priz tam size göre.

Evinize davet ettiğiniz arkadaşınızın birden bire çalışan ve çok ürkütücü görünen ev aletleri karşısında nasıl korkacağını bir düşünün. Kamera kaydına alacağınız bu görüntüler sayesinde arkadaş ortamında gayet eğlenebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu

Elektrik faturalarının zaman zaman neden olduğundan fazla geldiğini hep merak etmişizdir. Hangi ev aletinin ne kadar enerji harcadığını ve sizi hangisinin ödeme konusunda zora soktuğunu öğrenmek artık çok kolay.

Akıllı fiş ile çok enerji harcayan elektrikli ev aletlerini belirleyip hangisini kullanmamanız veya az kullanmanız gerektiğini çözümleyebilir ve buna yönelik bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Akıllı Priz Sayesinde Hırsızlardan Korunun

Tatile gittiğiniz veya uzun süre evde olmayacağınız zamanlar evin boş kalmasını istemiyorsanız yine akıllı prize ihtiyacınız var.

Siz yokken evinizi dışarıdan gelebilecek olan tehlikelere karşı (hırsız vb.) korumak için akıllı prizin zamanlayıcı ayarını kullanabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde belirli saatlerde evinizde sanki birileri varmış görünümü verebilirsiniz. Böylece siz evde yokken gözünüz eskisi gibi arkada kalmaz.

Oyun Saati Sona Erdi Çocuklar

Evde ödevini yapmayan ve sürekli olarak telefon bilgisayar ya da tablet ile oynayan bir çocuğunuz varsa cihazların uzaktan kontrolünü sağlayarak oyun oynama sürelerini kontrol altına alabilirsiniz.

Her cihazın, ders sonrası açılması gereken saatleri belirleyip çalışma planının içine dahil edebilirsiniz. Sistematik bir düzenin içine dahil olan çocuklara bu oyun gibi gelecektir ve onları prensip sahibi yapacaktır.

Evin Sıcaklığını Uyurken Kontrol Altına Alın

Uyurken fazla sıcaktan veya zamanla fazla soğuyan evde önceden belirlediğiniz zamanlayıcı ayarı ile uykunuzda evin sıcaklık-soğukluk dengesini kendisinin belirlemesini sağlayabilirsiniz.

Eşinizle Romantik Bir Akşam Yemeği Yiyin

Eşiniz ile evlilik yıl dönümüz. Bu konuyla ilgili akşam eşinizi mutlu edecek bir program hazırladınız. Onu şaşırtacak başka yenilikler arıyorsunuz. Akıllı priz ile şömine, loş ışık ve müzik kontrollerini hakimiyetinize alarak eşinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

Kapıdan içeriye girdiğiniz anda önceden hazırlamış olduğunuz yemek masasını gören eşinizin şaşkınlığı karşısında ikinci planınızı devreye sokabilirsiniz. Aniden yanmaya başlayan şömine, yanan loş ışıklar ve romantik bir müzik ile eşinizin kalbini yeniden fethedebilirsiniz.

Fişi Prizde mi Unuttum Kuşkusu

Zaman zaman işimizin acele olduğu ve evden hemen çıkmak zorunda olduğumuz günlerde aklımız evde kalır. Ütüyü fişte mi unuttum? Fırını kapatmış mıydım gibi şüphe uyandırıcı sorular kafamızda dolaşır durur.

Artık içinizden derin bir oh çekebilirsiniz. Akıllı priz ile bu kuşkularınızdan arınabilir ve acele olan işinize odaklanabilirsiniz.

Yemeğiniz Eve Gelmeden Hazır Olsun

İşe gitmeden önce akşam yemeğinizi fırına koyup evden çıktınız. İş dönüşü evde yemeğin pişmesini bekleyemeyecek kadar çok açsınız. Fırınınızı belirlediğiniz ısı ayarlarındayken telefonunuzdan çalıştırabilir ve eve gitmeden akşam yemeğinizi hazır hale getirebilirsiniz.

Akıllı Priz İle Telefon Pilinizin Ömrünü Uzatın

Uzmanlar şarjda telefon kullanmanın ve uzun süre telefon şarj etmenin pil ömrünü kısaltarak büyük ölçüde zarar verdiğini söylese de hepimiz şarjda telefon kullanıyoruz. Yatmadan önce de hemen telefonumuzu şarja takıp uyuyoruz.

Telefonlarınızın ortalama kaç saatte şarj olduğunu öğrenip bunu akıllı fişe aktarırsanız telefonunuz belirlediğiniz saatler dışında prizde kalmayacak ve gerekli enerjiyi aldıktan sonra akıllı priz enerjiyi kesecektir.

Akıllı Priz Fiyatları

Akıllı priz fiyatları, içerdiği özelliklere göre değişkenlik gösteriyor. Fiyatlar 100 TL’den başlayıp 20000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Akıllı Prizlerin Sahip Olduğu 5 İlginç Özellik!” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Priz Hakkında Bilinmeyenler!” okumak için buraya tıklayın
“Akıllı Prizler ile Cihazlarınızı Uzaktan Kontrol Edebilirsiniz!” okumak için buraya tıklayın.

“Akıllı Priz İle Yapabileceğiniz 10 İlginç Şey” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı