Ünlü Bilim Adamları Hakkındaki 15 Şaşırtıcı Gerçek!

Birçok ünlü bilim adamı hayatları ile filmlere konu oldu. Yabancı bilim adamları ve hayatları hakkında 15 şaşırtıcı gerçek, haberimizde...

Tarihte birçok önemli bilim adamı buluşlarıyla hayatımızı değiştirdi. Yaptıkları icatlarla aklımıza kazınan bu dehaların daha önce duymadığımızın ilginç hikayeleri var. Tarihe geçmiş ünlü yabancı bilim adamları hakkındaki 15 ilginç gerçek, haberimizde…

Ünlü yabancı bilim adamları hakkında az bilinen 15 ilginç gerçek:

1- Albert Einstein kuzeniyle evliyidi

Tarihin en önemli bilim adamlarından olan ve modern fiziğin temellerini atan Albert Einstein iki kez evlenmiş. İlk eşi Mileva Maric ile evliyken kuzeni Elsa ile bir ilişkiye başlayan Einstein, ilk eşinden boşandıktan üç yıl sonra Elsa ile evlenmiştir. Albert ve Elsa’nın anneleri kardeşti.

2- Einstein’ın beyninin çalınması

18 Nisan 1955’te iç kanama geçirerek ölen Einstein’ın otopsisi sırasında Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey bedeni yakılması için hazırladı ve beyni evine götürdü. Harvey, beyni bilimsel araştırmalar yapmak üzere kullandı.

3- Isaac Newton’un kıyamet tahmini

Ünlü fizikçi ve astronom Isaac Newton dünyanın sonunun 2060 yılında geleceği öngörüsünde bulunmuştu. Newton’a ait 1704 tarihli bir mektupta İncil’i baz alarak yaptığı çalışmalar sonucu dünyanın 2060’ta sona ereceğini söylüyor.

4- Ampulü Thomas Edison icat etmedi.

Hepimizin bildiğinin aksine ampulü icat eden ve kullanan ilk kişi Thomas Edison değildir. Edison’un kullandığı tam işlevli ampulden önce Warren de La Rue ve Joseph Swan ampulün daha az gelişmiş versiyonlarını kullanmış fakat bu kullanım çok uzun sürmemişti.

5- Galileo Galilei başka gezegenlerin de uyduları olduğunu keşfetti

1610’da Galileo Galilei, Jüpiter’in etrafında yıldız olmayan 4 nesne gözlemledi. Dönemin bilim insanları bu fikre karşı çıksalar da daha sonra bunların Jüpiter’in uyduları olduğu ortaya çıktı ve bunlara “Galileo’nun Uyduları” adı verildi.

6- İki farklı bilim dalında Nobel ödülü kazanan tek bilim insanı

Yaptığı radyoaktivite çalışmalarıyla çığır açan Marie Curie, Nobel ödülü kazanan ilk kadındır ve aynı zamanda bu ödülü iki kere alan da ilk bilim insanı olmuştur.

7- Marie Curie’nin eşyaları hala radyoaktif

Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfeden bilim insanı Marie Curie’nin eşyaları hala radyoatif tehlike taşıyor. Defterleri, kitapları ve günlük eşyaları kurşun kaplı kutularda saklanıyor.

8- Leonardo Da Vinci’nin ters yazıları

En önemli bilim insanlarından Leonardo Da Vinci başkası tarafından okunması gereken metinleri, notları, eskizleri standart yazı ile yazarken; kendi kişisel notlarını ise ayna ile okunacak şekilde sağdan sola ters yazıyordu.

unlu yabanci bilim adamlari moblobi

9- Düelloda kaybedilen burun

Danimarkalı astronom Tycho Brahe 20 yaşındayken bir matematiksel problem üzerine anlaşamadığı kişiyle bir düelloya girer ve düelloda burnunu kaybeder. Bunun sonucunda Brahe, bütün hayatı boyunca pirinç, gümüş ve altından yapılma takma burunlar kullanmıştır.

10- Charles Darwin evrim teorisini tek başına oluşturmadı

Hepimizin bildiğinin aksine evrim teorisinin oluşmasında Charles Darwin yalnız değildi. Darwin evrim modellerini ve teorilerini keşfetmede İngiliz doğa bilimci Alfred Russel Wallace ile işbirliği yaptı.

11- Stephen Hawking’e 23 yaşına kadar yaşayabileceği söylenmişti

Ünlü fizikçi Hawking’e 21 yaşında ALS hastalığı teşhisi konuldu. Doktorlar Hawking’e sadece 2 yıl süre verdiler. Ancak Hawking, doktorların teşhisini geride bırakarak 76 yaşında hayatını kaybetti.

12- Nikola Tesla’nın OKB’si

Ünlü mucit Nikola Tesla, Obsesif Kompulsif bozukluğa sahipti. Tesla’nın yuvarlak şeylere dokunmayı reddettiği ve üç rakamına takıntılı olduğu, her zaman bir binanın içine girmeden 3 kez etrafını dolaştığı biliniyor.

13- Stephen Hawking hiçbir zaman Nobel Ödülü kazanmadı.

Bir teorik fizikçi ve kozmolog olarak önemli çalışmalarına rağmen Stephen Hawking birçok kez aday gösterilmesine rağmen hiçbir zaman Nobel Ödülü alamadı.

14- Thomas Edison’un fil deneyi

Thomas Edison, Tesla’nın alternatif akımının zararlı olduğunu kanıtlamak için bir fil üzerinde halka açık bir deney yaptı. 1903’te Coney Adası’nda Asya fili Topsy’ye 6600 volt elektrik vererek fili öldürdü.

15- Athanasius Kircher, mitolojik canavarlara inanıyordu

Alman yazı bilimci Athanasius Kircher, deniz kızları, devler ve ejderhalar gibi mitolojik canavarların varlığına inanıyordu.

Peki sizin ünlü yabancı bilim adamları hakkında bildiğiniz başka ilginç hikayeler var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son 20 Yılın En Etkili 10 Bilim Adamı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Thomas Edison’un Bilinmeyen 10 Tuhaf Buluşu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Tüm Zamanların En İyi 5 Bilim Adamı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İrem Mullaoğlu

İrem Mullaoğlu

Merhaba, ben İrem. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde öğrenciyim. Edebiyat ve dijital medya ile ilgileniyorum. Öğrenmeyi seven, araştırmacı yönümle Moblobi’de içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı