Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking hayatı boyunca neler yaşadı? Stephen Hawking'in büyük şoku ne ve hangi ilginç kehanetlerde bulundu? Haberimizde...

Stephen Hawking  bilim insanları arasında en çok tanınan isimlerden biri. Bilime büyük bir katkı sağlayan ve başarı elde eden Hawking yaşam tarzı ve ALS hastalığıyla da tanınıyor. Öyle ki Stephen Hawking hayatı ile filmlere bile konu oldu. Sadece hayat hikayesi değil hem geleceği gören teotileri hem de ilginç kehanetleriyle de konuşuldu. İşte Stephen Hawking’in ilginç hayat hikayesi…

Stephen Hawking ve geleceği gören teorileri!

Einstein’dan sonra en dahi teorik fizik bilim insanı olarak kabul edilen Hawking, Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra kozmolojiyle ilgilendi. Bu alan üzerinde çalışmalar yapmak için Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Daha sonraları ise Uygulamalı Matematik ve Kuramsal Fizik alanında çalışmalara başladı.

Stephen Hawking’in bilinen en önemli teorilerinden biri kara delikler hakkındaki “Hawking Işınımı” teorisi. Fakat bu teori daha sonra çürütüldü. Stephen Hawking ise bunu kabul ederek teorinin aslında çelişki içerdiğini dolayısıyla “bilgi paradoksu” yarattığını kabul etti.

Bunun yanı sıra Hawking “Sınırsız Evren Kuramı”nın oluşturulmasında da yer aldı. Hawking’e asıl ünü getiren ve halk arasında da ilgi çeken çalışması ise “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara Deliklere” isimli kitabı diyebiliriz. Çok satanlar listesine giren bu kitap geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan bir köprü ile birçok kuram ve kavramı basit anlaşılır bir dille açıklıyor.

Stephen Hawking’in büyük şoku!

Stephen Hawking hayatı ile de oldukça dikkat çeken bir bilim adamı. Okul zamanlarında derslerle pek ilgilenmeyen fakat yine de zeki olduğunu belli eden Hawking çevresi tarafından “Einstein” olarak adlandırılıyordu. At binmeyi seven Hawking, Oxford yıllarında kürek takımındaydı. Fakat ilerleyen yıllarda Stephen Hawking sendeleme ve sakarlık belirtilerini göstermeye başladı. Bunun sonucunda 21 yaşında olan Hawking motor nöron hastalığı yani ALS‘ye yakalandı.

İstemli kas kontrolünü kaybetmeye yol açan bu hastalık nedeniyle doktorlar Hawking’in yalnızca birkaç yılının kaldığını söylediler. Fakat Stephen Hawking bu hastalığına rağmen hayata daha iyimser bakmaya çalıştı. Bundan kısa süre sonra ise Jane Beryl Wilde ile evlendi ve bu evlilikten 3 çocuk babası oldu.

Stephen Hawking hangi ilginç kehanetlerde bulundu?

Stephen Hawking ayrıca dünyanın sonu ile ilgili kehanetlerde de bulundu. Küresel ısınmanın geri dönülemez bir hal alacağı, iklim değişikliği nedeniyle salgın hastalıkların yaşanacağı ve dünyaya asteroidin çarpacağı bu kehanetler arasındaydı.

Ayrıca Stephen Hawking uzaylıların varlığına da inanırdı. Uzayda ilkel varlıkların ve hatta zeki uzaylı yaşamının da olabileceğini öne sürerek insanların onlarla karşılaşmamasının daha iyi olabileceğini söyledi. Bunu ise uzaylıların DNA bazlı olmayacaklarını dolayısıyla onların getirdiği hastalıklara insanların karşı koyamayacaklarını belirterek açıkladı.

Gördüğümüz gibi Stephen Hawking bilime çok büyük bir katkı sağladığı gibi farklı yönlerden de ilgi çekici bir hayata sahipti. Öyle ki Stephen Hawking’in hayatını konu alan  “The Theory of Everything” isimli bir film de çekildi.

Peki siz Stephen Hawking hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin bu ünlü bilim insanı hakkında bildiğiniz farklı ilginç bilgiler var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bill Gates’in Herkesin Okumasını Önerdiği 10 İlginç Kitap!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Tesla’nın Dönüm Noktası Sayılan 10 İlginç An!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elon Musk’un İlginç Eğitim Hayatı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı