Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın 10 Yolu!

Haftaya mutsuz başlamaya sebep olan, ruh sağlığını bozan ve iş yerindeki verimliliği etkileyen pazartesi sendromu nasıl atlatılır? 10 ipucu, haberimizde...

Birçoğumuz pazartesi günlerini sevmiyoruz ve daha güne başlarken, hafta sonu ne zaman gelecek diye düşünmeye başlıyoruz. Bazı insanlar pazartesi sendromunun, salı günü de devam ettiği söylüyorlar. Hatta öğlen saatlerine kadar devam ettiğini söyleyenler dahi var. Ruh sağlığımızı alt üst eden ve işte verimliğimizi düşüren pazartesi sendromu elbette ki aşılabilir. Pazartesi sendromunu yenmek ve haftanın başından itibaren kendinizi daha mutlu hissetmek için 10 pratik ipucu, haberimizde…

Pazartesi sendromu yaşayanlar için 10 pratik yöntem:

1- Hafta sonunun için gün saymayın

İş hayatındaki insanların kafasında sadece cumartesi ve pazar günleri mutlu olmak geçiyor. Bu yanlış mantığı ortadan kaldırıp iş sonrasında arkadaşlarınızla gezin, tozun eğlenmenize bakın. Bunu yapmaya başladığınızda kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

2- Uyku problemini çözün

Pazartesi sendromunu, daha güne başlamadan yaşamak istemiyorsanız uykunuzu iyi almanız gerekiyor. 7 saatli bir uyku sizin için yeterli olacaktır. 8-10 saat uyumaya gerek yok.

3- Bazı şeyleri pazar gecesinden yapın

Pazartesi günü giyeceğiniz gömleği, ceketi, ayakkabıyı pazar gecesi hazırlayın. Böylece, zamandan kazanarak güne mutlu başlayın.

4- Kahvaltı yapın

Zamanınız varsa kahvaltınızı mutlaka evde yapın. Aç karnına işlerinizi yapmaktan çekinin. Ayaküstü yapacağınız kahvaltıdan tat alamazsınız. Bu da sizi strese sokmaktan başka bir şey yapmaz.

pazartesi sendromu moblobi

5- Güne müzikle başlayın

Yapacağınız bir işe başlamadan önce bir müzikle kendinizi motive edin. Ancak işe başladıktan sonra müzik dinlemeyin bırakın. Dikkatiniz dağılabilir.

6- Güzel ve şık giyinin

Pazartesi gününüz güzel geçmesini istiyorsanız, temiz, yeni kıyafetler giyinin şık görünün. Böylelikle motivasyonunuz artar ve kendinize daha çok güvenirsiniz.

7- Hafta sonları öğlene kadar uyumayın

Birçoğumuz hafta sonları öğlene kadar uyumak isteriz hatta bazılarımız akşama kadar uyuyup durumu abartırlar. Hafta sonunun keyfini alamadan pazartesi gününe başlarlar. Bu da onların moral seviyesini düşürür. 7-9 saatlik uyku sizin için yeterlidir. Abartmaya gerek yok.

8- Küçük molalar verin

İşlerinizle uğraşırken zamanla dikkatiniz dağılabiliyor ve sıkılabiliyorsunuz. Sıkıldığınız zaman ara verin ve kendinize biraz zaman ayırın. Böylelikle işlerinizi severek, sakince bitirebilirsiniz. Örneğin çay- kahve molası olabilir ya da dışarı çıkıp temiz hava alabilirsiniz. Tercih sizin.

9- Güler yüzlü olun

Dışarı çıkarken, evdeyken, spor yaparken mutlaka gülün ve pazartesi sendromu kelimesini aklınıza getirmeyin. Şikayet etmeyin, edenleri ise sakin şekilde dinleyin. Pazartesi günü sizin gününüz olacak.

10- Spor yapın

Pazartesi sendromunu atlatmanın en kolay yolu hafif spor egzersizleriyle rahatlamak 4-5 dakikalık egzersizler sizin için yeterlidir.

Peki siz pazartesi sendromu yaşıyor musunuz? Pazartesi sendromunu yenmek için neler yapıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İş Hayatında Mutlu Kalmak İsteyenlere 5 Öneri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stresten Kurtulmak için 8 Meditasyon Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı