Facebook Arkadaş Listenizi Silmeniz için 5 Sebep!

Facebook arkadaş sayınızın çok olması birçok probleme sebep oluyor. Facebook toplu arkadaş silme işlemi için pratik ipuçları, haberimizde...

Facebook gibi sosyal medya platformları çoğunlukla popülerlik aracı olarak kullanılıyor. Birçok insanın hayatı, yaptıkları, gittikleri, yedikleri gibi bir çok detay hayatımızın gerçeklerini yaşamamızı engelliyor. Hal böyle olunca birçok insanın hayatı hakkında maruz kaldığımız onca bilgi bize faydadan çok zarar getiriyor. Bu sebeple uzmanlar Facebook’taki arkadaş adedinin belirli bir sayıyı aşmaması gerektiğini savunuyor. Bunun için de belirli dönemlerde Facebook toplu arkadaş silme işleminin yapılması öneriliyor. İlginç detaylar, haberimizde…

Facebook toplu arkadaş silme yapmanız için 5 önemli sebep:

1- Bilişsel sistemimiz için zararlı

Antropolog Robin Dunbar tarafından ortaya atılan ve “Dunbar’ın numarası” olarak bilinen fenomene göre bilişsel kapasitemiz 150 kişiden fazla insanla istikrarlı sosyal ilişki kurabilmemiz için yeterli değil. Dolayısıyla sosyal medyada 800 tane arkadaş edinerek sınırlarımızı zorlamaya çalışmaktan başka bir şey yapmış olmuyoruz.

2- Kendimizi başkalarıyla kıyaslamamıza neden oluyor

Facebook’ta birçok arkadaşınızın tatil yaptığını gördükten sonra sabah 6’da kalkıp işe gitmeniz sizin için can sıkıcı bir durum haline gelebilir. Başka bir arkadaşınızın “kusursuz hayatını” sergilediği o fotoğrafı görmek de onu kendinizle kıyaslamanıza ve kötü hissetmenize sebebiyet verebilir. Şunu unutmayın ki; birçok sosyal medya platformu gibi Facebook’ta da kullanıcılar hayatlarını göstermek istedikleri şekilde sanal dünyaya yansıtıyor. Başkalarının sosyal medyada göstermeyi tercih ettiği ve hayatlarının en iyi versiyonu olan paylaşımlarını görüp kendinizi kötü hissetmeyin. Bunlar çoğu zaman gerçeği yansıtmıyor. Bu yüzden de yakın çevreniz haricindeki insanları Facebook’unuzda tutmamanızda ve zaman zaman facebook arkadaş silme işlemi yapmanızda fayda var.

facebook toplu arkadas silme moblobi

3- En iyi ilişkilerinizi ihmal etmenize sebep oluyor

Facebook kullanıcılarının yüzde 15’inin 500 kişinin üzerinde arkadaşı bulunuyor. Siz de bu kullanıcılardan biriyseniz biliyorsunuzdur ki; Facebook’ta bu kadar sayıda kişiyle ilgilenmek zamanımızı ve enerjimizi tüketiyor. Facebook’un bizi kendine bağlamasıyla birlikte sanal dünyadaki arkadaşlarımızı biraz fazla önemsiyoruz ve onların hayatlarıyla biraz fazla haşır neşir oluyoruz. Böylece kendimiz ve kanlı canlı görebileceğimiz yakınlarımız için daha az zamanımız kalıyor.

4- Gizliliğinizi ihlal ediyor olabilir

Önceki maddede 500’ün üzerinde arkadaşı olan Facebook popülasyonunun yüzde 15’ini oluşturan kullanıcılardan bahsetmiştik. Bu durumda gerçekten tatilde giydiğiniz mayoyu veya evinizin yatak odası dekorasyonunu 500 insanın bilmesine gerek var mı? Özel hayatınızı tanımadığınız ya da samimi olmadığınız insanlarla paylaşmak gizliliğinizi ihlal ediyor.

5- Facebook’taki bilgi kirliliği canınızı sıkmasın

Sosyal medyada insanlar popülerlik uğruna araştırmadan, yalan yanlış haberleri ve bilgileri paylaşıyor. Bunun yanı sıra Facebook’ta, ilkokuldayken arka sıramızda oturan arkadaşımızın geçen gece hangi restorana gittiğini görmek gibi aslında bizi ilgilendirmeyen güncellemelere düzenli olarak maruz kalıyoruz. Zaten her zaman bir şeylerle dolu olan kafamızı böyle bilgilerle daha da meşgul ediyoruz. Sadece paylaşımlarından keyif aldığınız ve yakınınız olan insanları Facebook’unuzda tutarsanız bunu önlemiş olursunuz.

Peki siz Facebook toplu arkadaş silme ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce de arkadaş sayımızın fazla olması bize zarar veriyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Facebook’tan Video İndirmek İçin 3 Pratik Yöntem!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Facebook Profilinize Kimler Baktı Nasıl Görebilirsiniz? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Facebook’un Sizi İzlemesini Nasıl Durdurabilirsiniz? haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı