Facebook’un Sizi İzlemesini Nasıl Durdurabilirsiniz?

Facebook'u kullanmadığınız zamanlarda sizi izlemesini durdurmak için "Facebook dışı etkinlik aracı" nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde...

Facebook, veri ihlalleri ve gizlilik konusunda kimi zaman tartışmalara sebep oluyor. Ancak kullanıcıları için aldığı önlemler ve ve güncellemeler ile kontrol ve güvenlik imkanı sağlıyor. Gizlilik kontrol aracı da bunlardan biri. Bu araç ile hesabınızı özelleştirebilmeniz; özellikleri ve ayarları incelemeniz mümkün. Facebook dışı aktivite nedir? Facebook’un sizi izlemesini nasıl durdurabilirsiniz? İpuçları, haberimizde…

Facebook dışı etkinliği nasıl yönetilir?

Facebook’tan çıkış yaptığınız ve kullanmadığınız zamanlarda, belli web sitelerini ziyaret ettiğinizde sizin etkinlik verilerinize erişebiliyor. Facebook dışı etkinlik aracı ise, diğer web sitelerini kullandığınız zaman hakkınızda topladığı verileri silmenize yardımcı oluyor. Ayrıca verileri çevrimdışı analiz etmek istiyorsanız yine işinize yarayacaktır.

Facebook dışı etkinliği; kurumlarım, web sitelerinin ve uygulamaların Facebook’taki hareketleriniz ile ilgili paylaştığı bilgileri içeriyor. Facebook aslında size reklam sunmak için, bu bilgileri topluyor ve kullanıyor. Böylece de ilginizi çekebilecek kuponları ve promosyonları size göstermiş oluyor. Mesela herhangi bir online siteden alışveriş yaptıysanız; Facebook’ta o sitenin reklamını görebilirsiniz.

facebook izleme moblobi

Bu durum Facebook’u kullanmadığınız zaman diliminde gerçekleştiği için kimi zaman rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu durumlar için Facebook dışı etkinlik aracı sorunu çözmek için size yardımcı olabilir. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

 • Ana sayfada hemen sağ üst köşede yer alan “aşağı bakan ok” simgesine tıklayın.
 • Buradan “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Bu bölümde “Facebook dışı etkinlik” bölümünü seçin.
 • Burada size bazı site isimlerini gösterir ve buradaki bilgilere nasıl erişebildiği hakkında bilgi verir.
 • “Daha fazla bilgi edinin” bölümüne tıkladığınızda; Facebook’un dışındaki etkinliklerinizi görebilir ve detaylı bilgi de edinebilirsiniz.
 • Ya da Facebook dışı etkinliğinizi görmek için üst kısımdaki herhangi bir simgeye tıklayın ve şifrenizi girin.
 • Açılan sayfada Facebook etkinliklerinizi ve siteleri görebilirsiniz.
 • En üstte yer alan “Facebook Bu Etkinliği Nasıl Aldı?” bölümüne girdiğinizde, verilerin Facebook’a nasıl gönderildiğini görebilirsiniz.
 • “Bu etkinlik hakkında geri bildirim ver” bölümünden de herhangi bir site hakkında; uygunsuz içerik veya bilgilerin kötüye kullanılmasına ilişkin geri bildirim yapabilirsiniz.
 • Ayrıca sözkonusu site ile etkinliğinizi paylaşmasını istemiyorsanız; bu site için “Gelecekteki etkinliği kapat” özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu arada şunu da özellikle: Geçmişteki etkinlik bağlantılarınızın kesilmeyeceğini de belirtelim.

Peki siz Facebookdışı etkinlik aracını kullanıyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • “FacebookCanlı Yayın İzleyicisini Arttırmak İçin 10 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Facebook’tan Video İndirmek İçin 3 Pratik Yöntem! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Instagram Hikayeleri Facebook’ta Nasıl Paylaşılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı