Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır Mı?

Çay, dünyanın her yerinde en çok tüketilen içecekler listesinde her zaman ilk sıralarda yerini alıyor. Çünkü çay uzun yıllardır dünya çapında oldukça popüler bir içecek. Birbirinden farklı otlar ve bitkiler içeren birçok çay çeşidi bulunuyor. Şunu söyleyebiliriz ki dünya genelinde hayatında hiç çay içmemiş yetişkin bir insan yok. Kimi ülkelerde ve özellikle Türkiye’de çay öyle popüler bir içecek ki işyerinde molalarımızı, akşamları aile sohbetlerimizi, arkadaşlarımız ile buluşmalarımızı, evimize misafir geldiği zaman ikramlıklarımızı çay ile zenginleştiriyoruz. Öyle ki yemek yedikten sonra dahil midemizin sakinleşmesi için ilk fırsatta bir fincan çaya sarılıyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı böyle popüler bir hale gelen çay hakkında da tabii ki çok fazla soru soruluyor ve sorulan bu sorulara yönelik de birçok bilimsel araştırma yapılıyor. Eğer çay hakkında merak ettikleriniz varsa internette birçok bilimsel makaleye rastlayabilirsiniz. Bizler de bugün sizlere çay hakkında en çok sorulan ve internette araştırılan o önemli sorudan bahsetmek ve bu soruyu kısaca cevaplamak istedik. Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Çay içmenin harareti alıp almadığı gerçekten büyük bir merak konusu. Kimi zaman bir şehir efsanesinden başka birşey olmadığı söylense bile aslında çayın harareti aldığı bir şehir efsanesi değil, tam manasıyla bir gerçek. Yanlış okumadınız çay içmek gerçekten de harareti alıyor. Üstelik çay içmenin harareti alması konusu bilimsel araştırmalar tarafından da olumlu cevaplar ile destekleniyor.

Bu konuya dair internette birçok bilimsel kaynak bulunuyor, bizler ise kendi dilimizde bu bilimsel araştırmaların bizlere verdiği cevapları kısaca sizlere anlatarak çay içmenin harareti alıp almadığı konusunda doğru cevaplara ulaşmanızı istiyoruz.

Çayın harareti aldığı fikri aslında yüzyıllar öncesine dayanıyor ancak bu sorunun cevaplarını günümüz teknolojisinde ve imkanları sayesinde daha kolay ulaşabiliyoruz.

Kısaca bu konuda yapılan bilimsel bir araştırmadan bahsettikten sonra bu soruyu açıkça cevaplamak isteriz. Bu araştırmada belli bir vücut sıcaklığına ulaşmış birçok gönüllü insanın bir kısmına soğuk su, bir kısmına ise sıcak çay içiriyorlar. Bu insanlar bir süre takip ediliyor. Yapılan bu çalışmada bu insanların terlemeye açık bir ortamda olduklarını söylemeliyiz çünkü bu önemli bir nokta. Araştırma sonucunda sıcak çay içen insanların, soğuk su içen gönüllü insanlardan daha fazla vücut ısısının düştüğü gözlemleniyor. Sıcak bir çay içtiğinizde, terleme olanağınız olduğu bir ortamda, terlediğiniz miktar orantısız bir biçimde artıyor ve böylelikle vücut hızınız düşüyor. Sıcak bir içecek içerek vücudunuza ısı verdiğinizi düşünebilirsiniz fakat içtiğiniz sıcak çay vücut ısısından daha yüksek bir derecede olduğu için terlemeyi artırıyor ve terin buharlaşabildiği bir ortamda vücut ısınız düşerek hararetiniz azalıyor.

Sıcak Çay Aslında Terleterek Serinletiyor

Sıcak çayın harareti alması gerçeği terleme oranı ile orantılı bir durum. Kimse terlemek istemese ve bizler terledikçe vücut ısımızın ve hararetimizin arttığını düşünsek dahi gerçekler böyle değil. Biz terlediğimizde ve terimiz deriden buharlaştığında vücut ısımız düşüyor ve vücudumuz serinliyor böylelikle de hararetimiz azalıyor. Yani kısaca sıcak bir çay vücudumuza ısı veriyor fakat vücut ısımızı arttırdığı için sıcak bir çay terleme olasılığını artırıyor ve terimizin buharlaşması ile beraber sıcak çay hararetimizi büyük miktarda alıyor. Öyle ki sıcak bir yaz gününde vücut ısınız bir hayli yüksekken, her ne kadar soğuk bir kola, limonata gibi içecekler içmek istesek de aslında sıcak bir çayın hararetimizi alma etkisi soğuk bir kolaya veya limonataya kıyasla çok daha güçlü.

Uzun lafın kısası, çok uzun senelerdir merak edilen ve insanlar tarafından araştırılan, genel olarak birçok insanın şehir efsanesi olduğuna inandığı çayın harareti alması konusu tamamen gerçek. Bunun bir şehir efsanesi olmadığını birçok bilimsel araştırma sonucunda net olarak gördük. Sıcak bir çay içmek kesinlikle harareti alıyor ve hararetli olduğunuz zamanlarda çay içmekten kaçmanıza gerek yok. Öyle ki yukarıda örneğini verdiğimiz araştırma gibi birçok durumda sıcak bir çay, soğuk bir kola veya limonatadan daha fazla sizleri serinletecek ve hararetini alacak. Tüm çay sevenler adına bu konuya net bir cevap bulabildiğimiz için oldukça mutluyuz. Hararetinizi çay ile söndüreceğiniz neşeli günler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir

“Kahve ve Çayınızı Soğutmayan Akıllı Kupa” okumak için buraya tıklayın.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı