Bir Drone Tarafından Gözetleniyor Olabilir Misiniz?

Drone dünyası, tüketicilere ticari olarak sunulmaya başladıklarından itibaren giderek daha popüler hale geldi. Artık herkesin sahip olabileceği fiyatlara dahi drone bulunabiliyor. Hal böyle olunca fazlalaşan dronelar insanların kişisel alanlarına da müdahale edebilir oldular. Peki dronelar gerçekten kişisel alanımızı ihlal ettiği durumda yapmamız gerekenler neler? İpuçları, haberimizde…

Drone kişisel gizliliğimizi ihlal mi ediyor?

Hepimizin bildiği üzere dronelar artık her an her yer karşımıza çıkabiliyor. Nasıl bu kadar kısa sürede hayatımıza dahil oldular ve neredeyse her alanda karşımıza neden çıkıyorlar, merak konusu…

Droneların hayatımıza girişi birçok konuda avantaj sağlayacağı düşüncesiyle başladı. Özellikle de askeri alandaki avantajlarını sıkça görmekteyiz. Bunun yanısıra iklim değişiklikleri, doğal afetler, arama operasyonları, fotoğraf ve film çekimleri, mal teslimatı gibi birçok alanda da kullanıyorlar.

Birçok alanda sağladığı faydanın yanında droneların bazı insanlar üzerinde mahremiyet konusunda olumsuz etkileri de oluşmaya başladı. Sebebi artık droneların işlevlerinin dışına da çıkabiliyor olması. Bunun yanında üretimin artması ile fiyat düşüşü yaşanması ve her insanın rahatça drone sahibi olması da sebepler arasında yer alıyor. İnsanların dışarı baktığında veya yürürken bir drone görmesi “izleniyor muyum” veya “dinleniyor muyum” fikrine kapılmasına sebep olabiliyor.

Bazı insanların mahremiyet konusunda ki endişelerine karşılık “bunun hakkında bir şey yapılabilir mi” sorusuna cevap bulmak gerçekten zor görünüyor. Dronelar hayatımıza girdiğinden beri çoğu araştırmacı, korkuyu tetikleyen bir belirsizlik olduğunu belirtiyor. İnsanlar Drone’un uçtuğunu, hangi yöne hareket ettiğini rahatlıkla görebiliyorken; video ve ses kaydı yapıp yapmadığını veya hangi kişi veya kurum tarafından kullanıldığını bilmiyorlar. Dolayısıyla insanlarda tedirgin olma durumu kendini belirgin bir şekilde gösteriyor.

Drone vurmak suç mu sayılıyor?

drone gozetleme moblobi

Yurtdışında gelişen olaylar sırasında, insanlar mülklerinin üzerinde gezinen İHA‘ları düşürmeye başladılar. Bu durum ise ciddi yasal sıkıntılara yol açtı. Çünkü her boyuttaki insansız hava aracı federal yasa tarafından korunuyor. Bu sebeple drone düşürmekle suçlanan biri, ağır cezalara maruz kalabilir.

Yurt dışının yanı sıra, Türkiye için bu konu hakkında şunu söyleyebiliriz: 500 gr 25kg arasında kullanacağınız her bir drone için lisans alma zorunluluğu bulunuyor. Bunun dışında 500 gram üzerindeki İHA aracının sisteme kaydettirilmemesi durumunda 7 bin 353 lira;  insansız hava araçları ile izinsiz veya kayıtsız uçuş gerçekleştirilmesi durumunda ise 8 bin 498 lira ceza kesileceği de açıkça belirtilmiş.

Çeşitli ülkelerde ki dronelar hakkında yasalarının ne kadar caydırıcı olduğu kestirilemiyor. Özel hayatı ihlal ettiği konusundaki endişeler ise sürüyor. Ancak bunun yanında insanların endişesi droneların geliştirilmesi durumunda bir engel olarak da görülüyor.

Peki siz bir drone tarafından izlendiğinizi hiç düşündünüz mü? Sizce dronelar kişisel alanlarımızı ihlal ediyorlar mı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Yeni Başlayanlar için En İyi Dronelar Hangileri?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • “Drone Dünyası İçinde En Popüler 7 Drone!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı