UFO Benzeri Araç Geliştirildi!

UFO yani tanımlanamayan uçan cisimler ile ilgili bir gelişme yaşandı. UFO benzeri bir araç geliştirildi. Haberimizde...

Yıllardır gerçekliği tartışılan UFO yani tanımlanamayan uçan cisimler ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. UFO benzeri bir araç geliştirildi. Haberimizde…

On yıllardır yapılan uzay temalı bilimkurgu filmlerinde UFO’larla karşılaşıyoruz. “Unidentified Flying Object” yani daha sıklıkla kullandığımız kısaltmasıyla UFO’lar; dünyanın neredeyse her tarafında, enteresan koşullarda ve birbirinden bağımsız birçok insanın gördüğünü iddia ettiği tanımlanamayan uzay araçları. Konu bu kadar ilgi çekici olunca UFO’ların içerisinde bulunduğu filmler de her zaman merak uyandırıyor.

Tanımlanamayan uzay araçları konusunda çokça araştırma yapan ve UFO hayranı olan çok sayıda kişi de mevcut. Romanyalı UFO meraklısı bir mühendis; diğer UFO hayranlarını heyecanlandıracak bir araç geliştirdi. ADIFO ismini verdiği bu araç, tıpkı bir UFO gibi tasarlandı.

UFO benzeri bu araç nasıl geliştirildi?

Romanyalı mühendis Razan Sabie, 20 yıllık uğraşlarının sonucunda UFO benzeri bir araç yaratmayı başardı. Hemen belirtelim sözkonusu aracın UFO’larla olan tek benzerliği tasarımı ve görselliği değil. “All-Directional Flying Object” yani kısaltmasıyla ADIFO adını verdiği araç, her yöne uçabiliyor. Bu araç hem farklı uçuş tekniği hem de fütüristik tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Hatta UFO’ya benzeyen ADIFO’yu satın almak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla.

Geçtiğimiz günlerde ADIFO’nun yapabildiklerini sergileyen aerodinamik uzmanı Razan Sabie, geliştirdiği araçla birlikte tüm izleyenleri şaşkına çevirmeyi başardı. ADIFO, Romanya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü araştırmacıları ve Sabie’nin ortak bir projesi olarak geliştirildi. Deneyler, testler ve sayfalarca araştırmanın sonunda ortaya çıkardıkları araçla övünen Sabie, aracın aslında UFO’dan esinlenmediğini belirten bir konuşma yaptı.

Sabie’ye göre aracın tasarımı üzerinde çalışılırken etkilenilen şey UFO’lar değil yunusların sırtında bulunan yüzgeçlerdi. Yunuslarda manevra kabiliyetinin büyük bir parçası olan bu yüzgeçlerle birlikte aracın manevra kabiliyeti de oldukça yükselecekti.

UFO benzeri aracın ilginç özellikleri neler?

Aracın çalışma mantığı ise manevra ve havalanma gibi çeşitli sistemlerden oluşuyor. Aracın hemen alt tabanının ortasında bulunan motorlar sayesinde araç havalanıyor ve kenarlardaki motorlar da aracın manevra kabiliyetini etkiliyor. Ayrıca, aracın kenarlardaki motorları haricinde bir de yatay iticileri bulunuyor.

İlerleyen aşamalarda süpersonik uçuşları da mümkün kılabileceği söylenen araç disk şeklinde olduğu için şok dalgalarından etkilenmeyecek ve süpersonik hızlara çıkabilecek. Bu fikir elbette oldukça ileri aşamalar için fakat insana “Neden olmasın?” da dedirtiyor.

ABD, 1950 ve 1960’lı yıllarda silahlı kuvvetleri bünyesinde UFO benzeri araçlar geliştirmeyi denemiş fakat belki de günün şartları dolayısıyla nihai amacına ulaşamamıştı. Bu fikri tekrar ele alan ve 20 yıl boyunca da üzerinde çalışan Sabie ise şimdilik istenilen hızlara ulaşamasa da ADIFO’yu yaratmayı başardı.

Aracına oldukça güvenen ve gelişime de açık olduğunu söyleyen Sabie, devletler ve birçok firmanın da ADIFO’yla ilgilendiğini doğruladı. Bu her yöne uçabilen araçla ilgili olabilecek gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Peki siz UFO hakkında ne düşünüyorsunuz, inanıyor musunuz? UFO benzeri geliştirilen bu araç ile ilgili düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka Dünya’ya Yaklaşan 11 Göktaşı Tespit Etti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Güneşten Daha Sıcak Olan Yapay Güneş Yapıldı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Tesla’nın Dönüm Noktası Sayılan 10 İlginç An!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı