Sosyal Medyadan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Sosyal medyaya olan ilgi arttıkça hepimizin aklına aynı soru gelmeye başladı. ‘’Sosyal Medyadan Para Kazanmak Mümkün Mü?’’ Bu konu günümüzün en popüler konularından biri haline geldi.

Sosyal medya hepimizde merak ve ilgi uyandırıyor. Hepimiz bu merakla sosyal medyayı aktif kullanmaya başladık haliyle. Bazılarımız birden fazla profil hesabı açıyor. Kimimiz ise kendi adımızla değil de hobilerimizin adıyla profil hesabı oluşturmaya başladık. Sosyal medyaya olan ilgi arttıkça hepimizin aklına aynı soru gelmeye başladı. ‘’Sosyal Medyadan Para Kazanmak Mümkün Mü?’’ Bu konu günümüzün en popüler konularından biri haline geldi.

Günümüzün büyük bir kısmını internette geçiriyorsak ve internete ilgimiz varsa sosyal medyadan para kazanmak elbette mümkün olabilir. Bu yazımızda sizlere sosyal medyadan nasıl para kazanılabileceği hakkında tavsiyeler vermeye çalışacağız.

Sosyal medyadan para kazanmak için ilk başlangıç aşamasında çok büyük bir sermayeye ihtiyacınız yok. Ancak takipçi sayınızı hızlı arttırmak için ilerleyen süreçte biraz harcama yapmanız da gerekebilir. Sadece bir internete ve bir bilgisayara ( laptop, notebook, tablet vb. teknolojik alete) ihtiyacımız var başlangıçta sadece.

TÜİK’in araştırmasına göre Türk hane halkının %80’e yakını internet bağlantısına sahip. Bu oran sosyal medya takipçilerinizi arttırmak için size önemli avantaj sağlıyor. Teknolojinin ilerlemesi ile her sene bu oran artmaya devam ediyor.

Sosyal medyadan para kazanmak için hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşmanız gerekiyor. Bu da kimi hesaplara göre 1-2 yıl sürebiliyor. Genel olarak 1 milyon takipçi sayısının üstüne sahip hesaplar oldukça iyi para kazanabiliyor. Ancak 100 bin- 200 bin gibi takipçi sayıları ile de mikro paralar kazanabilirsiniz. Bu takipçi sayılarına ulaşabilmek için her gün düzenli paylaşım yapmalı ve hesabınızı hızlı büyütmek için bir süre para harcamalısınız. Yani bu işe başlamadan önce para kazanmadan, bıkmadan usanmadan uzun süreler buna vakit ayırıp ayıramayacağınıza da karar vermeniz gerek.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak İçin Neler Yapabiliriz?

Sosyal medya oldukça geniş bir kavram. İçerisinde twitter, instagram, facebook, youtube vb. birçok uygulamayı barındırıyor. Önce hangi sosyal medya platformunda olacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Instagram günümüzde sadece bir fotoğraf paylaşım uygulaması değil. Instagramdan pazarlama faaliyetleri, reklam faaliyetleri de yapmak da mümkün. Instagramı genç kesim daha aktif kullanıyor.

Instagram’da para kazanmak neden kolay? Çünkü, kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Kullanıcı sayısı artıkça instagrama olan merak da artıyor.

İlk çıktığında sadece fotoğraf paylaşımı yapılan bir uygulama olsa da getirdiği yenilikler ve kullanıcıların yoğun ilgisi sayesinde adeta dev bir e-ticaret sitesine evrildi.

Instagramdan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

 1. Giyim ürünleri satabilirsiniz: Giymediğiniz veya artık giymekten hoşlanmadığınız, modasının geçtiğini düşündüğünüz kıyafetler için instagram profili oluşturarak satış yapabilirsiniz. Hatta dikiş yeteneğiniz varsa tokalar, kıyafetler dikip onları da satışa sunabilirsiniz.
 2. Kozmetik ürün markanızı oluşturabilirsiniz: Kozmetik ürün satışı yanında yaptığınız günlük, sıra dışı makyajlarının videolarını çekerek hem tanıtımını hem de satışını yapabilirsiniz.
 3. Konser, seminer vb. Organizasyonlar hazırlayabilirsiniz:
 4. Sesinizin güzel olduğunu düşünüyorsanız konser, şiir söyleyişi yapabilirsiniz.
 5. Organizasyon sayfası oluşturabilirsiniz:
 6. Güzel fotoğraf çektiğinizi düşünüyorsanız, mekan tasarlamaya ilgin olduğunu düşünüyorsan düğün, nişan, fotoğraf çekimi, baby shower, cinsiyet partileri tasarlayabilirsiniz.
 7. Komik videoların paylaşıldığı komedi sayfası oluşturabilirsiniz.
 8. Hayat kolaylaştırıcı bilgiler yayımlanacak sayfa oluşturabilirsiniz. Bunları deneme videolarıyla zenginleştirebilirsiniz.
 9. Çiçek tasarımlarıyla ilgilenenler çiçek buketleri, ikebana tarzı çiçekleri geliştirici etkinlikler yaparak onları da satışa sunabilirsiniz.
 10. Kitap öneri profili oluşturabilirsiniz: Çok kitap okuyan ve kitap okumaktan zevk alan bir kişiysen okuduğun kitapları öneri şeklinde sunabilirsiniz. Kitap okuma konusunda dikkat edilecek hususlardan da bahsettiğin bir profil hazırlayabilirsiniz. Bunu okuduğun kitapları satışa sunarak ticarete de dökebilirsiniz.
 11. Eleştiri sayfası oluşturabilirsiniz: İzlediğiniz dizi ve filmleri, okuduğunuz kitapları, gündemdeki olayları eleştirdiğiniz bir sayfa da oluşturabilirsiniz.
 12. Kendi çektiğiniz videoları ve fotoğrafları satabilirsiniz: Resim ve video çekmeye ilgiliyseniz kaliteli içeriklerinizi sosyal medya kanalıyla satabilirsiniz.

Takipçi sayınız arttıkça bir influencer ağına kaydolabilir ve markalarla belli ürünler için tanıtım anlaşması yapabilirsiniz. Sosyal medyadan para kazanmak sadece instagramda olmuyor tabi. Peki diğer sosyal medya sitelerinden nasıl para kazanabilirsiniz?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bu sosyal medya platformunda rahatlıkla tanıtım yapma özgürlüğüne sahipsiniz. Takipçi sayınız çok artıca örneğin saç bakım ürünü satan bir sayfayı takibe alıp, ürünü pazarlayan şirketle anlaşıp deneyimlerinizi yazıya aktararak para kazanabilirsiniz.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Youtube, video konusunda en çok çeşide sahip internet sitesi.  Youtube’da video influencerı olabilmek aşağıdaki video çekme tavsiyelerimize bakabilirsiniz.

 1. Oyun, makyaj, günlük halini anlatan vine tarzında videolar çekebilirsiniz.
 2. Saç bakım videoları, saç şekillendirme videoları çekip paylaşabilirsiniz.
 3. Yemek yapma videoları çekebilirsiniz. Ve böylece yemek yapmayı bilmeyip öğrenmek isteyen insanlara ön ayak olabilirsiniz.
 4. Örgü, dantel, dikiş videoları çekip paylaşabilirsiniz.
 5. Moda sayfası oluşturabilirsiniz:
 6. Tasarımlarınızı çizim aşamasından itibaren paylaşabilirsiniz. Kombin videoları paylaşabilirsiniz.
 7. Ritüel videoları çekebilirsiniz:
 8. Ritüel videolarınızın yanı sıra astrolojik yorumlamalara, burç yorumları da ekleyerek çeşitlilik kazandırabilirsiniz sayfanıza.
 9. Herhangi bir enstrüman çalma yeteneğiniz varsa şarkı söylerken videolarınızı paylaşabilirsiniz:
 10. O enstrüman aletinin nasıl çalındığı öğreten videolar paylaşabilirsiniz. Canlı konserler verebilirsiniz. İstek şarkılar çalarak da para kazanabilirsiniz.
 11. Seyahat etmeyi, gezmeyi seviyorsanız gittiğiniz şehirlerin tanıtımını yapan videolar paylaşabilirsiniz.
 12. Böylece insanlar o şehirlere seyahat ettiklerinde nerede konaklayabilecekleri, nerede ne yiyebileceklerini, gezilebilecek yerlerini önceden öğrenmiş olabilirler.
 13. Yoga, meditasyon, pilates vb. sporlara yeteneği olan kişiler de çekip paylaştıkları videolarla binlerce kitleye sahip olabilirler.

Tüm bu yazılardan hepimizin anladığı sosyal medyadan para kazanmak mümkün. Ancak fazla sayıda takipçi kitlemizin olması gerekmekte. Takipçi kitlemizi arttırabilmek için belli kurallara uyarak paylaşımlarınızı yaparsanız daha hızlı büyüyebilirsiniz.  Şimdi biraz bu kurallardan bahsedelim.

 • Samimi ve doğal olmalısınız.
 • Özgün olmalısınız.
 • Eğer takipçilerinizden gelen sorular olursa onlara yanıt vermeye çalışmalısınız.
 • Çektiğiniz videolarda küfür etmemeli, takipçilerinize karşı saygılı olmalısınız.
 • Teknolojinin getirdiği yenilikleri takip etmeyi unutmamalısınız.
 • Kendi ürün grubunuzdaki çok izlenen içerikleri takip etmeli onlar gibi içerik oluşturmalısınız.

Yukarıda mümkün olduğunca sosyal medyadan para kazanmak mümkün mü sorusuna cevap vermeye ve nasıl para kazanılacağına dair tavsiyeler vermeye çalıştık. Sosyal medyada para kazanabileceğiniz bir takipçi kitlesine ulaşmak ne yazık ki kolay değil. Pes etmeden uzun süre çalışmalısınız. Bir influencer olma yolunda kararlı olmak önemli. Uzun süre bu çabayı sürdüremeyecekseniz yarı yolda bırakabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • “Youtuber Olanlar Nasıl Para Kazanıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Facebook Hesabınızdan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Büşra Eraltuğ

Büşra Eraltuğ

Adım Büşra Eraltuğ. Dört kişilik ailenin en büyük çocuğuyum. Bir tane 16 yaşında erkek kardeşim var. 20 Mart 1999 Edremit doğumluyum. Memleketim Ayvalık. Yirmi yaşındayım. Edirne Trakya Üniversitesi Sağlık Yönetimi 4. Sınıf öğrencisiyim. Şu an ailemle birlikte Ayvalık’ta yaşıyorum. Boş zamanlarımda kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, film izlemeyi tercih ediyorum. Yazı yazmaya lisede başladım. En sevdiğim yazar: Franz Kafka ve Nazan Arısoy’dur. En sevdiğim şairler de: Cemal Süreyya ve Ahmet Arif.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı