Doğru Instagram Profil Resmi Nasıl Olmalı?

Instagram'da hesabınızda ilk karşılaşılan yerlerden biri de profil fotoğrafınız. Doğru Instagram profil resmi nasıl seçilir? 5 pratik ipucu, haberimizde...

Instagram’da insanların sizinle ilk karşılaştıkları yer, profilinizin en üstünde yer alan ve küçük bir dairede yer alan fotoğrafınız. Profil fotoğrafınızın saniyeler içerisinde bıraktığı ilk izlenim, insanların sizi takip edip etmemeleri konusunda fikir veriyor. Bu küçük dairenin gücünü hafife almamak gerektiği bir gerçek. Dolayısıyla Instagram’da iyi bir ilk izlenim oluşturmak için en iyi profil fotoğrafını seçmek oldukça önemli. Doğru profil fotoğrafı nasıl seçilir? Instagram profil resmi seçerken nelere dikkat etmek gerekir? 5 pratik ipucu, haberimizde…

Dikkat çeken Instagram profil resmi için 5 ipucu:

1- Sizi anlatan bir fotoğraf seçin

Bir fotoğraf kişiliğinizi veya hobilerinizi anlatabilir. Kişiliğinizi anlatan fotoğraflar için; fotoğraf açısı, arka plan, bakışlarınız ve mimikleriniz üçlüsünün iyi planlanması gerekiyor. Örneğin eğlenceli bir kişiliğe sahipseniz; komik bir yüz ifadesi veya kocaman bir gülüş, canlı renkler, dinamik bir duruşla kişiliğinizi profil fotoğrafınıza yansıtabilirsiniz. Bunun yanında hobilerinizi yansıtan arka planlar seçebilirsiniz.

2- Yüzünüz ön planda olsun

İnsanların sosyal medyada size güvenebilmeleri ve  sizi tanıyabilmeleri için profil fotoğrafınızda, yüzünüzün ön planda ve görünür olması gerekiyor. Instagram profil fotoğrafı büyütülemediği için fotoğrafta yüzünüzün açık ve net olması küçük bir alan için daha uygundur. Profil fotoğrafı eklemeden önce fotoğrafı kırpmanız ve dairesel alana göre ayarlamanız önemlidir.

instagram profil resmi moblobi

3- Doğal bir ışık  seçin

Direkt yüzünüze vuran güneş ya da spot ışık kontrast oluşturarak; yüz hatlarınızı, kırışıklıkları daha yoğun gösterir. Ancak doğal bir ışık kaynağı yumuşak biir görünüşe kavuşturur. Bu sebeple pencereden vuran güneş ya da ışığı yansıtan bir alan profil fotoğrafınızı çekmeniz için en iyi mekanları sunar.

4- Arka planda kaybolmayın

Çoğu kullanıcı güzel bir fotoğraf için arka plan seçimini oldukça önemser. Arka planlar fotoğrafın güzelliğine katkı sağlayan ana etmenlerin başındadır. Ancak katmanlar arasında uyum olmalı ve birbirini dengelemelidir. Aksi takdirde yüzünüz veya önde vurgulanmak istenen objeyle arka plan kaynaşır ve öncelik algısı aktarılamaz. Bu sebeple arka planın sade ve basit tutulması gerekir. Çoğu profesyonel profil fotoğrafında arka plan flu veya tek renk olarak kullanılıyor.

5- Filtre kullanımına dikkat

Filtreler fotoğrafınıza istediğiniz havayı katmak için tasarlanmış araçlardır. Profil fotoğrafınızda filtre kullanmak isterseniz, tercihinizi doğal ve sade filtrelerden yana kullanın. Filtreler yüz detaylarınızı yumuşatarak sizi görünmesi zor bir hale getirebilir. Bunun yanında kontrast oranı yüksek filtreler de kırışıklıkları daha belirgin hale getirerek size sert bir hava verebilir.

İnstagram profil fotoğrafı için yumuşak bir ışık kullanarak doğal bir fotoğraf çekmek aslında oldukça kolay. İşin özü, abartmadan doğallık ve sadelikten yana olmak. Güzel ve etkileyici Instagram profil resmi için kolayca uygulayabileceğiniz sırlarından bazıları bunlar diyebiliriz.

Peki siz Instagram profil resmi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Sizce en iyi instagram profil fotoğrafı nasıl olmalı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Takipçi Sayısını Arttırmanın 10 Farklı Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Kaçınmanız Gereken 10 Önemli Hata!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Hikayelerinizi Tasarlayabileceğiniz 5 Araç!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı