Dropbox Kullanmak için Bilmeniz Gerekenler!

Cihazlarınızda yer açmak için kullanabileceğiniz bulut depolama çözümlerinden biri olan Dropbox nedir, nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde...

Bilgisayar ve mobil cihazlardaki depolama alanı kimi zaman yeterli gelmiyor. Bazen yüklediğimiz uygulamalar bazen de fotoğraf ve dosyalar buna sebep olabilir. Böyle durumlarda harici yöntemler kullanılabileceği gibi; bulut çözümlerden de yararlanılabilir. Bu çözümlerden biri olan Dropbox nedir ne işe yarar? İpuçları haberimizde…

Dropbox nedir? Nasıl kullanılır?

Gerçek dünyanın sanal ortama aktarılması, teknolojinin hızla gelişmesi ve alışkanlıklar günden güne bulut depolama hizmetlerine olan ihtiyacı arttırıyor. Dropbox da bulut depolama hizmetleri arasında en fazla tercih edilenlerden biri.

Dünya çapında yaklaşık 500 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Yalnızca bireysel olarak değil, şirketler tarafından da kullanılıyor. Bulut depolama hizmetinin yanı sıra; dosyaları çevrimiçi kaydetme, cihazlar arasında kolayca senkronize sağlama, büyük ekler göndermeden dosyaları ve klasörleri başkalarıyla Dropbox bağlantıları ile paylaşma gibi özellikleri de bulunuyor.

Sanal bir klasör olarak faaliyet sağlayan uygulamanın öncelikle indirilmesi ve kurulum sağlanması gerekiyor. Kendi sitesi üzerinden dropbox indir butonu ile uygun cihaz sürümü seçilerek kolayca indirilebiliyor. Hesap açarak kullanıcı adı ve şifre ile dropbox giriş sağladıktan sonra, rahatlıkla kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

dropbox nasil kullanilir moblobi

Dropbox’ın özellikleri neler?

Dünyadaki ilk ortak çalışma alanı olma özelliğine sahip Dropbox üzerinde silinen dosyalar 30 gün boyunca geri getirilebiliyor. Önemli dokümanların bir altyapıda saklanması dosya kaybını önlüyor; ayrıca bir yedekleme işlemi gerektirmeden iş kazalarını en aza indirgiyor.

Süresi dolan dosya paylaşma uzantıları oluşturma, dosya isteklerine bitiş zamanı ekleme, karşı taraftan dosya isteğinde bulunma, dosyaları çevrimdışı kullanabilme ve paylaşılan dosyalar içerisine yorum ekleme özellikleri ile günlük iş rutinlerinde kolaylık sağlıyor.

Dropbox, iş ortaklarının belgeler üzerinde birlikte çalışmasına, notları paylaşmasına ve gerçek zamanlı olarak düzenlemesine de olanak sağlıyor. Dropbox Spaces gibi bazı işbirliği araçlarını da içeriyor. Dropbox Türkçe dil altyapısına da sahip. Windows, Mac OS ve Linux‘un desteklendiği bilgisayarlarda ve iOS, Android ve BlackBerry mobil cihazlarında kullanılabiliyor.

Dropbox’ın günlük işlerinizi halletmeniz için 2 GB depolama alanı içeren ücretsiz bir planı bulunuyor. Bunun yanısıra büyük şirketler için 3 TB’a kadar ücretli arttırma seçeceği de var.

Peki siz depolama çözümlerinden hangisini kullanıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • DropBox’da Dosya Paylaşmak için 3 Pratik İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • iPhone Cihazınızda Depolama Alanı Açmak İçin 3 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Wetransfer ile Yüksek Boyutlu Dosya Nasıl Gönderilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı