Adobe Photoshop Nedir, Nasıl Kullanılır?

Adobe Photoshop tasarım programı nedir? Kendi sosyal medya içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz? Adobe Photoshop nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde...

Adobe Photoshop en çok kullanılan photoshop uygulamalarının başında geliyor. Bu programı sadece profesyonel tasarımcılar kullanmıyor. Sosyal medyada, özellikle de Instagram gibi görsel ağırlıklı mecralarda içerik yayınlayan pek çok kişi de bu programı kullanarak farklı tasarımlar yapıyorlar. Peki Adobe Photoshop nedir? Photoshop ile nasıl farklı tasarımlar yapabilirsiniz? Bunun için hangi araçları kullanabilirsiniz? Haberimizde…

Adobe Photoshop nedir? Nasıl kullanılır? 

Photoshop, Adobe firması tarafından geliştirilen bir yazılım programı. Bu program, görsellerin üzerinde değişiklikler yapmak için kullanılıyor. Photoshop ile görselleriniz üzerinde kesme, silme, kopyalama, yapıştırma, renk, ışık gibi düzenlemeler ve değişiklikler yapabilirsiniz. Görselin parlaklığını, bulanıklığını, boyutunu istediğiniz oranda ayarlayabilir; perspektif kazandırabilirsiniz.

Photoshop aslında birçok alanda kullanılabiliyor. Görsel ve basılı medya başta olmak üzere reklamcılar, grafik ve web tasarımcılar, mimarlar, sanatçılar, youtuberlar, editörler, sunumunu daha etkili hale getirmek isteyen kişiler ve hatta sosyal medya hesabına dikkat çekmek isteyen pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından da aktif bir şekilde kullanılıyor. Hatta internet dünyasında yapılan birçok haberlerin temelinde de Photoshop programından yararlanılıyor.

En basit olarak bir fotoğrafta sizi rahatsız eden bir yer varsa onu değiştirmek için Adobe Photoshop programını kullanabiliyorsunuz. Kurumsal firmaların da yararlandığı bu program ile yapılan logo tasarımları, web tasarımları daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklere sahip oluyor. Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve resim düzenleme editörü olarak karşımıza çıkan Adobe Photoshop içerisinde işlem yapabilmek için birden fazla araç seçeneği bulunduruyor.

Adobe Photoshop araç cetvelinden işinize yarayacak 10 araç:

1- Rectangual Marquee Tool:

Rectangual Marquee Tool resim üzerinde istediğimiz alanı seçmemizi sağlıyor. Bu aracın kısa yolu iseklavyenizdeki M tuşu. Araç çubuğu; Rectangual, Eliptical, Single Row, Single Columb Marguee Tool olmak üzere 4 farklı seçeneğe ayrılıyor. Rectangual Marguee Tool, kare ve dikdörtgen şeklinde seçim yapmamızı sağlıyor. Eliptical Marguee Tool ile daire ve oval şeklinde seçim yapabilirsiniz. Move Tool ise mouse’un sol tuşuna basarak bir katmanı diğer bir katmana taşıyor.

2- Lasso Tool:

Lasso Tool, dağınık şekilde seçim yapmamızı sağlıyor.

3- Magic Wand Tool:

Magic Wand Tool, piksel tanıma yöntemiyle seçim yapmanızı sağlıyor. Klavyedeki kısa yolu ise W tuşudur. Bu araç ile bir renk üzerinde seçim yapmak için tek rengin olduğu yerde mouse’un sol tuşuna basmanız yeterli.

4- Crop tool:

Resim üzerinde istemediğiniz bir kısmı kesmek için Crop tool aracını kullanabilirsiniz. Mouse’un sol tuşuna basarak seçili alan oluşturabilir, çerçeve dışında kalan alanı silebilirsiniz.

5- Brush Tool:

Brush Tool, tam boyama yapmanıza yardımcı oluyor. Aracın kısa yolu B tuşu. Boyama fırçası ve kalem fırçası olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip.

6- Eraser Tool:

Eraser Tool, silme işlemleri yaparak, pikselleri yok eder. Klavyedeki kısa yolu ise E tuşudur.

7- Paint Bucket Tool:

Paint Bucket Tool, farklı renk geçişleri sunarak toplu boyama yapmayı sağlıyor.

8- Type Tool:

Type Tool, resim ve fotoğraflarınızın üzerine yazı yazmanızı sağlıyor. Yatay ve dikey olarak yazı yazabiliyorsunuz.

9- Hand Tool:

Hand Tool, ekrana sığmayan görüntülere ulaşmanıza yardımcı olur.

10- Zoom Tool:

Zoom Tool, resimlere yakınlaşıp uzaklaşmanızı sağlar.

Adobe Photoshop programı nasıl indirilir?

Adobe photoshop programını 7 günlük ücretsiz deneme hakkınız bulunuyor. Fakat 7 günden sonra seçtiğiniz paket doğrultusunda ödeme işlemi başlıyor. Bu programın ücreti ise yaklaşık olarak 130 TL civarından başlıyor. Photoshop programını indirmek için yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

  • Öncelikle “https://www.adobe.com/tr/products/photoshop.html” sayfasına girin.
  • Buradan “satın al”a tıklayın.
  • Sistem ödeme için kart bilgilerinizi sorabilir.
  • Ardından “photoshop indir” veya “yükle”ye tıklayın. Program bilgisayarınıza inecektir.
  • Eğer mobil cihazlarınıza yüklemek isterseniz; cihazınızın uygulama mağazalarına giderek Adobe Photoshop programını indirebilirsiniz.

Peki siz Adobe Photoshop kullanıyor musunuz? İçerik oluşturmak için hangi photoshop programlarını kullanıyorsunuz?

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Fotoğraflarınızı İlgi Çekici Hale Nasıl Getirebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Android Telefonunuzda Olması Gereken Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı