Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram’da hareket durumunuzu nasıl değiştirebilirsiniz? Instagram son görülme özelliği nasıl kapatılır? Haberimizde...

Instagram bir süre önce özellikle WhatsApp’tan aşina olduğumuz ve tartışmalara sebep olan son görülme özelliğini kullanıma sunmuştu. Tartışmalara sebep olan bu özellik Instagram’a Hareket Durumu adıyla gelmişti. Fakat pek çok Instagram kullanıcısı Instagram’da aktif olduğu anlardan diğer kullanıcıların haberdar olmasından rahatsız oldu ve Hareket Durumu özelliğini devre dışı bırakmak istedi. Peki Instagram’da hareket durumunuzu nasıl değiştirebilirsiniz? Telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan Instagram son görülme kapatma nasıl yapılır? Haberimizde…

Instagram son görülme özelliği nedir?

Son görülme özelliği sizin en son ne zaman aktif olduğunuzu gösteriyor. Instagram bu özelliği uygulamasına Hareket Durumu olarak getirdi. Bazı kişiler ise bu durumdan rahatsız.

Hareket durumu özelliğini kapatan insanlar güvensiz bir duruş sergilemekle suçlansalar da pek çoğumuz son görülme tarihini ve saatini kapatmayı tercih edebiliriz. Çünkü kimi zaman insanlar tarafından attığımız her adımın takip edilmesi bizi huzursuz edebiliyor. Belki de size mesaj atan ama o an mesajına yanıt vermediğiniz arkadaşlarınızın sitemleri duymamak için de bu özelliği kapatmak istiyor olabilirsiniz. Hatta bu durum kullanıcılar tarafından epey tepki konusu olmuş ki; bir dönem Instagram’ın bu özelliği kaldırılacağı yönündeki haberlerle de karşılaşmıştık.

Hareket Durumunuz Instagram Direkt Mesaj kısmında kendini belli ediyor. Instagram’da bir arkadaşınız çevrimiçi olduğunda Direkt Mesaj bölümünde profilinin sağ altında yuvarlak yeşil bir nokta bulunuyor. Tabi bu yeşil nokta Hareket Durumu aktif olan kullanıcılarda görünüyor.

Instagram son görülme özelliği ile insanlar o anda sizin çevrimiçi olduğunuzu görebiliyor veya en son ne zaman görüldüğünüzün bilgisine ulaşabiliyor. Ancak Instagram hareket durumunuzu gizleme ve instagram son görülme kapatma elbette mümkün. İşte instagram çevrimiçi kapatma işlemi için yapmanız gerekenler:

Telefondan Instagram son görülme nasıl kapatılır?

Instagram Hareket Durumu özelliğini devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Adım adım hemen aktaralım:

 • Öncelikle Instagram uygulamasına giriş yapın.
 • “Ayarlar” bölümüne gidin ve “Gizlilik” sekmesini açın.
 • Etkileşimlerden “Hareket Durumu”nu seçin.
 • Son görülme zamanınızın başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız “Hareket Durumunu Göster”in yanındaki butonu sola kaydırın.

Bu adımları takip ettikten sonra Instagram Hareket Durumu’nuz kapanmış olacak. Böylece hiç kimse sizin Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunuzu öğrenemeyecek keza siz de aynı WhatsApp’ta da olduğu gibi başka kullanıcıların son görülme anlarından haberdar olamayacaksınız.

Bilgisayardan Instagram son görülme nasıl kapatılır?

Eğer bilgisayarınızdan Instagram’a giriş yapıp, bu özelliği devre dışı bırakmak isterseniz. Yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • Öncelikle Instagram hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yapın.
 • Ardından Profili Düzenle’nin yanındaki “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Gizlilik ve Güvenlik’i seçin.
 • Hareket Durumunu Göster’in yanındaki ok simgesine tıklayın .

Bu noktada şu detayı da hemen paylaşalım: Instagram uygulamasını kaldırıp, tekrar yüklediğinizde en son nasılsa aynı ayarlar olacaktır.

Peki siz Instagram son görülme yani hareket durumu özelliğini kapattınız mı? Bu özelliğin kaldırılması gerektiğini düşünüyor musunuz? Yorumlara yazınız.

İlginizi Çekebilir!

 • Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Instagram ile Nasıl İletişim Kurabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunuzu Nasıl Gizleyebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı