Yapay Zeka Firmaları Ne Üzerinde Çalışıyor?

Günümüzde birçok alanda yapay zeka kullanılmakta ve bizi gizliden gizliye yeni alanlarda domine etmektedir. Bu alanlar aslında dünyanın en büyük şirketlerinin sermayeleri ile oluşturulan yeni alanlar olabilmektedir. Büyük ölçekli firmalar her sene daha da yükselebilmek için insan gibi güncelleme gelmeyen bir varlığa değil kendi kendini güncelleyebilen yapay bir sisteme yatırım yapmayı mantıklı bulmaktadır. Bu süreçte şirketler birçok alanda devrimsel yenilikler ortaya atmıştır. Peki yapay zeka firmaları hangi konular üzerinde çalışmaktadır? Gelin birlikte bazı büyük firmalara göz atalım.

Yapay Zeka Firmaları Neler Üzerinde Çalışıyor?

AI Doktor

Orcam ve Butterfly adlı iki İsrail menşeili şirket, bu işlerde ciddi bir ilerleme kat etmiştir. İnsanlar şu anlık olmasa bile ileride hata oranı yüzdesel olarak çok düşük olan makine doktorların eline kendini teslim edecek gibi görünüyor. Bunun yanı sıra, yapay zeka ile şu anda sağlanan görme engellilerin sinirleri ile etkileşime geçip görme özelliği sağlayan ve yürüme engeli olan insanların ayağını birebir taklit edebilen yapay zekalı cihazlar ortaya çıkmıştır. Önümüzdeki yıllarda her teknoloji gibi bir lüks olmaktan çıkıp sıradan bir şekle gelecektir.

Otonom Arabalar

Aslında trafik diye bir şey yok. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Her biri farklı bir beyin tarafından kontrol edilen organizmalar olmasaydık trafik denilen şeyden bahsetmek zor olurdu.

Trafik tamamen insanların etki tepki sürelerindeki yavaşlıktan dolayı ortaya çıkmış bir kavramdır. İlerde hepsi genel bir seviyede olan yapay zekanın yönetimi ile kontrol edilen araçlar kendi aralarında en az tepki saniyesi vererek adeta işleyen bir sistem oluşturacak ve inanılmaz derecede zaman tasarrufu sağlayacaktır. Ford ve Tesla gibi şirketler çoktan bu alanda yeni ürünler üretmeye ve bunları seri üretim haline getirmeye başladı. Ehliyetsiz bir yeni nesil gelebilme ihtimali çok da zor değil!

Patron Yapay Zekalar

Almanya’nın tüm dünyaya öğrettiği proje disiplini sistemleri, insanları yüksek oranda verimli yaptığından dolayı dünyanın en büyük firmaları bu ülkede bulunmaktadır. Bu şirketler diğer şirketlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Peki ya eşit şekilde sağlanamayan danışmanlık hizmeti yerine tamamen eşit kalitede bir yapay zeka kullanılsaydı?

Önümüzdeki yıllarda birçok yönetici koltuğuna yapay zekalar oturmaya hazırlanıyor. Bunun dışında yapay zekaların her zaman mükemmel olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekir. İşe alımlarda yapay zeka kullanan bir şirket, 3 yılın ardından yapay zekanın işe alımlarında ırkçı ve cinsiyetçi davrandığını fark etmiş. Bunun sebebi ise yapay zekanın öğrendiği veriler insanların eski değerlendirme sonuçlarından oluşmasından kaynaklanmakta. Buna göre yapay zeka, yeni dünyaya gelmiş zeki bir çocuk diyebiliriz. Yapay zeka firmaları ona ne öğreteceğini istediği gibi aktarabilmektedir.

Yeni Nesil Ekran Kartları

Nvidia firması, tüm büyük şirketler gibi yapay zekanın potansiyel olarak ne kadar önemli olduğunu anlayabilmiş bir kurumdur. Bu alanda yeni teknoloji yapay zeka ile yeni efektler, daha az işlem gücü gerektiriyor ve sistemin yükünü yapay zeka mucizevi bir şekilde azaltıyor.

Bu teknoloji diğer sistemlerde de optimizasyon ve verim arttırma alanında kolaylıkla kullanılabilir ve ciddi sonuçlar elde edilebilir. Yakında teknolojik aletler ciddi bir evrimle karşılaşabilir.

Deepfake

Aslında hiç gerçek olmayan ama onları tamamen gerçekmiş gibi gösteren videolar olsa ne düşünürdünüz? Deepfake; gerçekçi video montajları yapabilen bir teknoloji.

Yeni yapay zeka gelişmeleri ve bilimsel araştırmalar bunlara ön ayak olacak ve tamamen sahte görüntüler, gerçeği gibi kusursuz ve ayırması imkansız bir görünüm sağlayacaktır. Bu dönemde artık kimse sizi video kaydı ile tehdit edemez hale gelecektir. Kısacası gözle görünmeyen hiçbir şeye inanmamalısınız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Prostat Kanseri Tahmini Yapabiliyor” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Yaşam Alanlarımızı Nasıl Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Hakkında İlginç Bilgiler” okumak için buraya tıklayın.
“Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi!” okumak için buraya tıklayın.
“Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zeka Firmaları Ne Üzerinde Çalışıyor?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı