Yapay Zeka Yaşam Alanlarımızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay zeka hayatımızın bir çok kısmını derinden etkileyecek. Bu alanlardan biri de mimari olacak. Tabi mimari alandaki yapay zeka uygulamaları hepimizin yaşam alanlarının da değişmesi anlamına geliyor. Gelin hep birlikte yapay zeka yaşam alanlarımızı nasıl değiştirecek birlikte bakalım.

1. Yapay Zeka Algoritmaları ve Büyük Veri, Her Şeyi Tasarlama Şeklimizi Değiştirecek

Uzun yıllardır tasarım ekibi ve belirli bir yaratıcılık altında geliştirilen eserlere bakıyoruz. Fark edilecek bir şekilde her yüzyılın mimariye etkisi farklı ve bu etki tüm eserlerde kendini gösteriyor.

Peki bunca yüzyıllık veriyi bir süper yapay zeka algoritmasına verirsek ne olur? Tabii ki mükemmel sonuçlar. Yapay zeka günümüzde birçok alan için gelecek vaat ediyor. İnşaat sektörü bu alanlardan biri diyebiliriz. Birçok yüzyılın mimarı avantajlarını taşıyan ama hiçbir yüzyılda görülmemiş derecede tasarım harikası yapıtlar ortaya çıkabilir. Bunca yıllık tecrübeyi harmanlayabilecek tek şey süper hızda çalışan bir yapay zeka olabilir.

2. İnşaatlar Daha Hızlı ve Kolay Yapılabilecek

Yapay zeka ile birlikte inşaatlar çok daha hızlı hale gelecektir. Uzmanların düşüncesine göre inşaat yapabilen bir yapay zeka rahatlıkla bir robot ekibini yönetebilir. Uyumayan ve yemek molası vermeyen en önemlisi yaralanmayan robotlardan oluşan ve başlarında yüzbinlerce veri tecrübesi bulunan bir ekip. Bu bize rekor hızlar sağlayacaktır. Birlikte hareket eden düzenli bir ekibin hızını, günümüzde Çin Devleti tarafından yapılan hastane yapımında görmüştük. Peki tamamen internet hızında haberleşme yapan robotik bir ekip inanılmaz hızlara ulaşabilir mi? Öyle görünüyor ki bunun önünde hiçbir engel yok!

3. Yapay Zeka İle Akıllı Şehirler Her Yerde Ortaya Çıkacak

Her ev birbiri arasında haberleşebilecek ve devletin sosyal tesisleri ve planlaması için veriler biriktirecek. Günümüz teknolojisi için bir hayalden daha yakın olan bu gelecekte her şey daha planlı ve insanüstü bir derecede sorunsuz çözülecektir. Akıllı evler bir süredir gündemimizde… Akıllı şehirler ise çok uzak görünmüyor.

4. Yapay Zeka Algoritması Evinizi Değiştirecek

Her ailede aile bireylerinin üstüne  düşen görevler farklı. Ailenin ilgilenmesi gereken konuları bizim yerimize yapan bir aile yapay zekası, inşaat firmalarının ortaklaşa girebileceği bir yatırım gibi görünüyor. Herkes evindeki lambasını akıllı yapmak için bile normal lamba ücretinden 3 kat daha fazla para ödemeyi kabul ediyor. İleride çok da yüksek olmayan fiyatlar ile her evde standart hale gelmiş bir yapay zeka olacağı düşünülüyor.

5. Doğal Afetler Önlenebilir mi?

Bu konu tamamen uzak geleceğin sürprizlerinden biri olabilir. Birçok insan doğal bir afetten dolayı sevdiklerini kaybedebiliyor. Fakat binaları akıllı yapan yapay zekalar bizi tehlikelerden koruyabilir mi? Tamamen korur mu bilemeyiz ama ciddi anlamda daha sağlam yapılar ortaya çıkacağı yakın geleceğin getirdiklerinden bazıları diyebiliriz. Depremi önceden tahmin etmeye yönelik çalışmalar hızla ilerliyor.

Neom: Suudi Arabistan’ın Robot Kenti ve Arap Fütürizmi

2025 yılında tamamlanması beklenen fütüristik şehir Neom adını aldı ve 500 milyar dolara mal olacağı bekleniyor.

Bu şehirde, diğer şehirlerden oldukça farklı olarak robot sayısının insan sayısından fazla olacağı konuşuluyor. Uçan drone arabalar, kendimizi adeta Jurassic Park’ta hissedeceğimiz robot dinazorlar, yağmurun yağmasını sağlayan robotlar, hologram öğretici ve gökyüzünde yapay bir ayla, mimari ve şehir yerleşim konusunda yapay zekanın en belirgin örneklerinden biri haline geldi.

25.900 kilometrekarelik bir alanı kaplayan yapay zeka destekli şehrin New York’un 33 katı olcağı konuşuluyor.

Kısaca yapay zekanın mimariye entegre olmasıyla;

  1. Tasarım ve teknik hataların en aza indirilmesi,

2) İnşaat işçilerinin daha az hayatlarının riske atılması,

3) Daha sürdürülebilir mimari eserlerin ortaya çıkması,

4) Yapay zeka teknolojisinin akılı ev konsepti ile birleşmesi sayesinde yepyeni bir yaşamın olması bekleniyor.

Yukarıda yapay zeka yaşam alanlarımızı nasıl değiştirecek anlattık.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • “Yapay Zeka Hakkında İlginç Bilgiler” okumak için buraya tıklayın.
  • “El Yazınızı Kopyalayabilen Yapay Zeka Robotu” okumak için buraya tıklayın.
  • “Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı