Robot Ordular Gelecekte Nasıl Olacak?

Teknolojinin her gün daha da gelişmesi ile birçok alanda yenilikler hayatımıza girmeye devam ediyor. En büyük yeniliklerden birisi de hiç şüphesiz birbirinden farklı geliştirilen robotlar. Birçok alan için geliştirilen bu robotlar ordular için de vazgeçilmez olma yolunda. Peki, bu robot ordular gelecekte nasıl olacak?

Bilim insanları robotların, insanoğlunun geleceği olduğu tezini savunuyor. Onlara her alanda ihtiyacımız olduğu görüşündeler. Bu teknolojik robotlar, her geçen gün hayatımıza daha da adapte oluyor. Özellikle askeri alanda da birçok ülke bu robotları özel olarak geliştirip orduya katmak ve robot ordular kurma planları içerisinde!

Peki, bu robot ordular nasıl çalışacaklar?

Robot Ordular Gelecekte Nasıl Olacak?

Şuan dünya üzerinde birçok ülke, bu robot orduları yaratmak için hummalı bir çalışma içerisinde. Tabi ki bu ülkelerin başında da ABD gelmekte. Geliştirilen ve geliştirilmekte olan bu robotlar, 4 türe ayrılmış durumda:

1. İnsansız Hava Araçları

Şu an birçok ülke tarafından çeşitli operasyonlarda kullanılan bu teknolojik cihazlar, genellikle keşif ve göz atma görevlerinde rol almakta.

2. İnsansız Kara Araçları

Askerlerin hayatlarını riske atmamak için bu tarz kara araçları üzerinde çalışmalar tüm hızı ile devam etmekte.

Bu araçlar sayesinde tehlikeli bölgelere insan yollamadan çeşitli operasyonlar yapılabilecek. Buradaki asıl hedef operasyona herhangi bir askerin gönderilmeyerek zaiyat vermekten kurtulmak.

3. Çok Fonksiyonlu Hizmet ve Lojistik Ekipman

Herhangi bir savaş durumu ve genel acil durumlarda devreye girmeleri için üretilmekteler.

4. Silahlı Robotik Araçlar

Askeri birlikler için son derece hayati ve stratejik öneme sahip olan bu araçlar; silahları ve ekipmanları taşımak için üretilmekteler.

Oldukça yüksek kiloda, tonda olan ekipmanların taşınmasında başrol oynayacaklar.

Bunun dışında MULE VE ARV isimli araçlar, yeni bir savaşın başlangıcı olabilirler. Bir tondan fazla ekipman taşıyabilme kapasitesine sahiptirler. Nakliye aracı ve tanksavar kara mayınlarını tespit etmek için tasarlanmışlardır.

UGV ise tamamen insan gibi savaşlarda sıcak temasa girebilen, savaşa destekte bulunabilen insan ordularına benzer şekilde görevler alabilecek.

Özellikle ARV robotları, askerlerden daha çok robotlara benziyorlar.

ABD ordusu, robotların insan ordularının yerini birkaç yıl sonra alabilmesi için var gücü ile çalışmaya devam etmekte. Amaçları da yine aynı şekilde insan ordusu değil devasa robot orduları ile devam etmek.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yaptıkları ile Şaşırtan Dünyanın En İyi 6 Robotu!” okumak için buraya tıklayın
“Geçmişten Bugüne Gelen İlginç Robotlar!” okumak için buraya tıklayın.
“Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” okumak için buraya tıklayın.

“Robot Ordular Gelecekte Nasıl Olacak?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı